U intervjuu koji je bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović dao Anteni M mogu se primijetiti nekoliko interesantnih detalja. Naime, Đukanović je po prvi put u nekom svom javnom nastupu kritikovao Ameriku i kolektivni Zapad zbog njihovog odnosa prema Crnoj Gori (a u stvari, njemu samom).
„Oni jako dobro vide šta se ovdje događa, ali ne posvećuju tome potrebnu pažnju. Razumijem, imaju mnogo važnije prioritete nego što je Crna Gora i nego što je Zapadni Balkan, ali to ih ne opravdava za pogrešne politike koje iniciraju ili podržavaju kada je u pitanju evropska perspektiva našeg regiona“, kazao je Đukanović.
Smatra da bi bilo pogrešno očekivati da će sa te strane doći neka „spasonosna terapija da izliječimo ovaj politički kancer koji trenutno opterećuje Crnu Goru“.
„U vrlo autoritativnim zapadnim centrima prećutkuje se da je odsustvom podrške i brige od strane naših saveznika otvoren prostor za direktnu penetraciju ruskih imperijalnih interesa na Zapadnom Balkanu. Takođe, previđa se da je takvom ulogom Rusije podstaknuta najretrogradnija politika u ovom regionu, a to je nacionalizam i to su velikodržavni projekti. Pokušava se previdjeti i da je koketiranjem nekih autoritativnih zapadnih političkih adresa sa regionalnim nacionalističkim politikama pušten duh iz boce u društvima Zapadnog Balkana, da se danas Zapadni Balkan bavi istim temama kojima se bavio i 90-ih godina, zaštitom tobože ugroženih pripadnika određenih naroda izvan granica matične države, čime se ruši suverenitet susjednih država, kvare dobrosusjedski odnosi i u suštini ugrožava stabilnost, time i evropska perspektiva regiona“, kazao je on.
Đukanović ističe da se sve to događa „zahvaljujući inicijalnom inputu iz Rusije“, jer se Rusija istorijski vrlo umješno poigravala sudbinom Zapadnog Balkana, ali ovog puta brine podudarnost politike određenih zapadnih centara. Upitan da pojasni zašto kaže da je posrijedi „namjeran previd“, odgovara – namjerno se previđa.
„To i dalje ne znači da je napravljena neka rusko-zapadna koalicija sa namjerom da skrene zemlje Zapadnog Balkana s evropskog i evroatlanskog puta. Pod namjernim previdom podrazumijevam da su zbog svojih kalkulacija i svojih interesa u odnosima sa određenim državama Zapadnog Balkana, prije svega sa Srbijom i Albanijom, spremni da tolerišu neke bahatosti koje te države iskazuju prema drugim državama u regionu“, kazao je on.
Pominje i ratne sukobe…
Kako je kazao, Otvoreni Balkan je pokušaj institucionalizacije dominacije Srbije i Albanije na Zapadnom Balkanu.
„A svaki pokušaj dominacije bilo koje države na Zapadnom Balkanu, istorija nas opominje, uvijek je vodio u rat. Kad nacionalistički duh izađe iz boce, „a danas je dobrano izašao“, nema autoriteta, ni domaćeg ni međunarodnog, koji može da spriječi eskalaciju nacionalizma, obnovu nestabilnosti pa i ratne sukobe. Zato mislim da SAD, tj. Stejt Department sebičnom apsolutizacijom svojih interesa ignoriše krupne političke štete koje time čini u regionu, a za koje mislim da su toliko uzele maha da ih je sada teško bezbolno popraviti. Vidjeli smo šta se dogodilo u Banjskoj, vidimo šta se događa u BiH, vidimo šta se sprema za predstojići (Vaskršnji) sabor, vidimo do koje mjere je obesmišljena uloga visokog predstavnika u BiH… Daju li sva ova iskustva pravo na neki optimizam? Ne, ako se bez oklijevanja ne konstatuje greška i hitno ne okrene ploča“, kazao je on.
Kada je Đukanović izgubio američku podršku: Nebojša Medojević otkrio kada je do toga došlo
Predsjednik Pokreta za promjene Nebojša Medojević u jednoj emisiji od prije dvije godine kazao je da smatra da je predsednik Crne Gore Milo Đukaniović suočen sa gubitkom međunarodne podrške.
„On je suočen sa gubitkom međunarodne podrške SAD koja mu je pomagala još od 1998. godina. Ne samo u političkim aktivnostima, već i u njegovim kriminalnim aktivnostima. Američke službe su njega koristile za crne specijalne operacije na Balkanu“, rekao je Medojević prije dvije godie.
On je potom otkrio i kako je Milo Đukanović tu podršku izgubio.
„Sve je to palo u vodu kada je on prekršio dogovor i kada je njegova kriminalna organizacija u julu 2019. godine pokušala da ubaci u SAD 26 tona kokaina. To je ona čuvena zaplena u luci u Filadelfiji na brodu „MSC Gajan“ gdje je crnogorska posada pod konrolom crnogorskog narko-klana, čiji je glavni čovjek Đukanović, pokušala da ubaci toliku količinu droge u SAD. Tada je prestala njihova podrška i on se po prvi put suočio sa reakcijom velikih bezbjednosnih službi. Pojavila se tada afera sa Skaj aplikacijama, ogromne istrage koje je radio Evropol – rekao je Medojević za TV Kurir.