Despotović: Žene iz ruralnih područja su potencijal i snaga
Danas je Međunarodni dan žena iz ruralnih područja. Generalna Skupština UN-a usvojila je Rezoluciju 62/136, 18. 12. 2007. godine, kojom je ovaj dan ustanovljen, a prvi put obilježen 15. oktobra 2008. godine. Cilj je bio istaći važnu ulogu žena u ruralnim sredinama u proizvodnji hrane i borbi protiv siromaštva u svijetu, saopštila je poslanica DPS-a Aleksandra Despotović.
“U Crnoj Gori postoji nekoliko institucionalnih i pravnih mehanizama koji prepoznaju potrebe žena u ruralnim područjima. Od obnove državne nezavisnosti 2006. godine, Crna Gora je preduzela značajne korake na uspostavljanju pravnog okvira za promociju i zaštitu ženskih ljudskih prava i ljudskih prava osoba drugačijih polnih i rodnih identiteta. Žene iz ruralnih područja imaju ključnu ulogu u razvoju poljoprivrede, agroturizma i svim procesima razvoja ruralnih zajednica. Međutim, treba istaći barijere sa kojima se žene u ruralnim zajednicama susreću. To su, prije svega nenasleđivanje imovine i nepokretnosti, kao i nedostatak finansijskih sredstava i nedovoljna podrška institucija. Veoma je važno istaći da je život žena u ruralnim sredinama dodatno opterećen običajima, kulturom i drugim socijalnim, demografskim i ekonomskim pitanjima”, istakla je ona.
Prema njenim riječima obrazovanje žena i njihovo ekonomsko osnaživanje predstavlja osnov za poboljšanje njihovog socio-ekonomskog statusa i podsticanje održivog razvoja u poljoprivredi i agroturizmu.
“Osnaživanjem žena i omogućavanjem jednakog pristupa resursima, poljoprivredna proizvodnja može postati efikasnija, što će dugoročno doprinijeti globalnoj sigurnosti proizvodnje hrane i ekonomskom rastu. Diversifikacija djelatnosti u ruralnim sredinama kroz razvoj ženskog preduzetništva može doprinijeti održivosti ruralnih sredina, socijalnoj inkluziji žena i razvoju lanaca snabdijevanja hranom. Aktuelizacija potencijala ženskog preduzetništva u ruralnim sredinama pruža mogućnost implementacije inovativnih strategija, koje će doprinijeti unapređenju svijesti o rodnoj ravnopravnosti u ruralnim sredinama i podržati žensko preduzetništvo kao sastavni dio održivog ruralnog razvoja. U prethodnom periodu žene iz ruralnih područja ostvarile su značajne rezultate u preduzetništvu, ostvarile vidljivost svog rada koji ima svoju ekonomsku vrijednost. Na ovaj način žene su pokazale da nijesu samo potencijal, već značajan resurs za razvoj ruralnih zajednica”, zaključila je Despotović.