Delegacija Srbije u Parlamentarnoj skupštini NATO-a: Nagrađeni su dobro planirani, kontinuirani, sistematski i široko rasprostranjeni etnički motivisani napadi na Srbe na KiM
Delegacija Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini NATO saopštila je da današnja odluka te organizacije da tzv. skupština Kosova dobije status pridruženog člana predstavlja opasan presedan i da će time biti dodatno pogoršani uslovi za život Srba na Kosovu i Metohiji.
Delegacija Skupštine Srbije u PS NATO ističe da nije bila konsultovana tokom procesa donošenja ove odluke, a da rezultati glasanja pokazuju da nije bilo konsenzusa u okviru Parlamentarne skupštine NATO.
Delegacija Srbije je navela u saopštenju da, pored poslanika iz zemalja koje nisu priznale jednostrano proglašenu nezavisnost tzv. Kosova – Španije, Rumunije, Slovačke i Grčke, ovakvu odluku nisu podržali ni poslanici iz zemalja koje su ga priznale – Francuske i Italije, a da je delegacija Mađarske glasala protiv ove odluke.
Srpska delegacija je zahvalila delegacijama koje su pokazale razumijevanje za naše argumente, koje su, kako se navodi, odoljele pritiscima i koje su se založile da takva odluka ne bude usvojena.
U saopštenju se ističe i da predstavnicima srpske delegacije nije bilo omogućeno da se jave za riječ prije glasanja o dodjeljivanju statusa pridruženog člana tzv. skupštini Kosova, niti nakon potvrđivanja ove odluke.
Delegacija je u saopštenju ukazala i da Srbi na KiM već žive u uslovima koji su u potpunosti neprihvatljivi u današnjoj Evropi, odnosno da „žive kao u getu“.
Delegacija je ocijenila i da je odlukom PS NATO premijer privremenih prišitnskih institucija Aljbin Kurti nagrađen za sve jednostrane poteze koje je sprovodio tokom poslednjih nekoliko godina, na koje su ga, kako se dodaje, upozoravali i EU i NATO i drugi međunarodni faktori.
„Nagrađeni su dobro planirani, kontinuirani, sistematski i široko rasprostranjeni etnički motivisani napadi na srpsko civilno stanovništvo, zbog kojih je 15 odsto srpskog stanovništva napustilo teritoriju Kosova i Metohije u poslednjih godinu dana, a zbog kojih se 212.000 srpskih i drugih nealbanskih interno raseljenih lica nikada nije vratilo“, ukazuje se u saopštenju.
Delegacija Skupštine Srbije ocjenjuje i da su ovom odlukom PS NATO dodatno ohrabrene privremene institucije u Prištini da ne sprovode postignute dogovore, uključujući i formiranje Zajednice srpskih opština, što je obaveza koja je uspostavljena prije više od 11 godina.
„Ovakvom odlukom prekršena je Rezolucija 1244 Savjeta bezbjednosti UN i svi do sada postignuti dogovori u okviru dijaloga Beograda i Prištine“, zaključuje se u saopštenju delegacije Srbije.
(Sputnjik)