Dejan Đurović za BORBU: Vlada će trajati pun mandat; Andrijevica će ubrzo dobiti vlast!

0

Kako se bliži kraj ljeta, dešavanja na političkoj sceni postaju sve interesantnija. Kontaktirali smo šefa poslaničkog kluba Nove srpske demokratije (NSD) u Skupštini Crne Gore Dejana Đurovića, da nam pojasni političku situaciju u Andrijevici, očekivanja od lokalnih izbora koji će biti održani tokom jeseni, kao i da nam kaže šta ovu Vladu na čelu sa Milojkom Spajićem čini boljom od prethodnih.

U medijima se pojavila informacija da je izvjesan dogovor o formiranju vlasti u Andrijevici. Da li će Andrijevica stvarno dobiti novu vlast, te ako hoće – ko će je činiti?

„Dogovor oko formiranja nove lokalne vlasti u Andrijevici je gotovo izvjestan i to dokazuje ozbiljnost Nove srpske demokratije. Kako kroz istoriju našeg političkog angažmana, tako i danas, NSD je bila stožer okupljanja, stvaranja pozitivne atmosfere i dogovora. U današnjem moru oštrih riječi i lakog otpočinjanja političkih konfrontacija, zaista predano radimo na tome da budemo most pomirenja koji će omogućiti da kako Andrijevica, ali tako i sve druge lokalne samouprave u kojima vršimo vlast i na kraju sama državna vlast funkcionišu na najbolji mogući način, jer to je ono što građani traže od nas.

Vlast u Andrijevici će činiti Nova srpska demokratija i naši koalicioni partneri sa kojima činimo vlast na državnom nivou, kao i lokalna lista „Vasojevićki pokret ujedinjenja“ i smatramo da smo pronašli formulu kako da Andrijevicu istrgnemo iz političke nestabilnosti u kojoj se do relativno skoro nalazila.

Građani Andrijevice su to očekivali od nas, jer je taj grad, kao centar Vasojevićkog kraja od izuzetne važnosti za cijelu Crnu Goru i zaslužuje da ima odgovornu i stabilnu lokalnu samoupravu koja će se, za razliku od Demokratske partije socijalista, koja je tokom svoje vladavine u toj opštini bila akter brojnih afera, prije svega vezanih za mini Hidroelektrane, baviti onim temama koje su važne stanovnicima ovog kraja.

Kada sam već pomenuo afere vezane za mini Hidroelektrane i nekadašnju DPS lokalnu samoupravu, nadam se da će ti slučajevi dobiti prijeko potrebnu pažnju SDT-a, jer iako smo posvećeni pomirenju i izgradnju bolje budućnosti, istovremeno smo posvećeni istini i pravdi i smatramo da je ključ za ozdravljenje Crne Gore kao društva da se sva nepočinstva koja su učinjena tokom vladavine DPS-a moraju procesuirati.“

Slijede nam vanredni podgorički izbori 29. setembra. Već vidimo sklapanje neprincipijelnih koalicija (Pokret za Podgoricu, Pokret za promjene i URA). Kako vidite ulogu predsjednika države Jakova Milatovića u cijeloj toj priči, da li on predstavlja kohezioni ili remetilački faktor na političkoj sceni?

„Nemam sumnje da će građani Podgorice i drugih opština u kojima se održavaju lokalni izbori snažno podržati koaliciju Za budućnost Crne Gore i da ćemo kao i uvijek biti stožer nove vlasti, zajedno sa našim koalicionim partnerima sa državnog nivoa.

Predsjednik države se, uprkos našim brojnim pozivima da se vrati volji građana koji su glasali za promjene 30. avgusta 2020. godine, odlućio da nažalost ide putem koji je trasirao njegov prethodnik.
Svrstavanjem u jedan od tabora, samom sebi je oduzeo pravo da se predstavlja kao predsjednik svih građana, jer je isto činio i nekadašnji predsjednik DPS-a Milo Đukanović, koji je redovno bio čelno lice svih kampanja njegove partije.

Nažalost, za razliku od predsjednika NSD Andrije Mandića, koji je u proteklom periodu na djelu dokazao kako se prevazilaze vještačke podjele koje je kreirao DPS, predsjednik države iz nama nepoznatog razloga i dalje insistira na njima. Posebno zabrinjava što se stiče utisak da predsjednik Milatović pokušava, što bi rekao naš narod “silom na sramotu” da uspostavi sistem kohabitacije i na taj način uruši sve ono što smo tako vrijedno stekli tokom aktuelnog 28. Saziva Skupštine Crne Gore, posebno kada je u pitanju put ka EU.

Vjerujem da ubjedljivoj većini građana, a posebno pripadnicima srpskog naroda, izuzetno smeta ovakav odnos predsjednika države prema izvršnoj i zakonodavnoj vlasti, posebno ako se uzmu u obzir i neki njegovi stavovi o bolnim temama poput Rezolucija o genocidu u Srebrenici i Rezolucija o genocidu u Jasenovcu.“

Vlada Crne Gore nikad ranije nije brojala ovoliko činilaca, odnosno ministara. Da li je to njena prednost ili mana? Je li toliki broj ministarstava oslikava bitku za fotelje ili za dobro države i njenih građana?

„Odgovor je vrlo jednostavan – vidjeli smo domete i efikasnost “ekspertske Vlade” koja je bila najmanja u istoriji Crne Gore, a vidjeli smo i domete kada jedna prosječna Vlada ima manjinsku podršku. Ti eksperimenti, koji su nažalost nametnuti građanima nakon veličanstvene pobjede 30. avgusta, jasno su pokazali da postoji potreba za odgovornom Vladom koja ima široku podršku u parlamentu i to je ono što je isporučeno građanima.

Ova Vlada ima istorijsku podršku u parlamentu i smatram da je posvećenost resora određenim segmentima našeg društva pozitivna stvar, jer će ministri, njihovi saradnici i zaposleni u ministarstvima moći da se fokusiraju na ideje, vizije i projekte iz date oblasti i jasno će se znati koji segment izvršne vlasti pada pod čiju nadležnost.

Siguran sam da će sadašnja, rekonstruisana Vlada, koja je ulaskom koalicije ZBCG dobila dodatnu stabilnost, trajati pun mandat i da će ispuniti ono što građani od nas žele, a to je pomirenje naroda u Crnoj Gori, ekonomske reforme koje će učiniti da plate i penzije u Crnoj Gori budu najveće u regionu i da će se stvoriti realna radna mjesta u javnom i privatnom sektoru za sve koji žele da rade u našoj zemlji.“

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.