Dani sjećanja na Vladiku Atanasija
Dani sjećanja na Vladiku Atanasija, u organizaciji Eparhije zahumsko-hercegovačke i primorske i Zadužbine Vladike Atanasija, otvoreni su u petak, 1. marta 2024. godine u trebinjskom Kulturnom centru.
Prvog dana programa priređena je izložba fotografija pod nazivom „Dete – parče neba na zemlji“. Izložbu je pripremio jeromonah Teofil, nastojatelj manastira Duži, objedinivši niz sačuvanih fotografija koje oslikavaju brižnost koja je krasila Vladičin odnos prema djetetu.
Prvo pozdravno obraćanje prilikom otvaranja Dana sjećanja na Vladiku Atanasija izgovorio je Vladika Dimitrije, podsjećajući da Vladike Atanasija i Amfilohija nije bilo moguće posmatrati zasebno – posljednji je davao smisao, a prvi život.
Goste je pozdravio i gradonačelnik Trebinja, gospodin Mirko Ćurić, naglasivši da ljudi u Hercegovini mogu biti ponosni što su bili savremenici takvog Vladike.
Izložbu je predstavio i otvorio autor, jeromonah Teofil, poželivši da sjećanje na Vladiku Atanasija probudi sabrane i unese radost kakvu je Vladika izazivao svojim prisustvom.
Otvaranje izložbe svojim pjevanjem uljepšao je Hor „Sveta Anastasija Srpska“.
Prvu sesiju razgovora pod nazivom „Svetosavska i Svetovasilijevska Hercegovina“ u pozorišnoj sali Kulturnog centra započeo je gospodin dr Zdravko Zubac, predstavivši publici učesnike: profesora mr Momčila Golijanina, gospodina Jova Marića, gospođu Senku Durutović i profesoricu dr LJerku Jeftić.
Profesor Momčilo Golijanin podijelio je sa prisutnima sjećanje na dolazak Vladike Atanasija u Hercegovinu, prva krštenja, pričešće vojnika i naglasio širinu pravoslavnog crkvenog iskustva kojim je Vladika hrabrio i pomagao vojnike i djecu u Nevesinju.
Gospođa Senka Durutović prisjetila se prvog susreta sa Vladikom Atanasijem u Nikšiću, pojašnjavajući da je Vladiku u svoj život prihvatila kao roditelja i duhovnika. Gospođa Senka podsjetila je na cjelodnevne pretovare pomoći pripremane za hercegovačka mjesta, na misionarska predavanja za nikšićku omladinu i odmor uz fudbal.
O dolasku Vladike Atanasija u Trebinje govorio je gospodin Jovo Marić, prisjećajući se praznika Svetog Save 1992. godine. Gospodin Jovo najprije je opisao društvene prilike u Hercegovini pred dolazak Vladike, podsjetivši na teške i opasne trenutke kojima je grad sačuvan od nedaća stradanja, a zatim je opisao nesebičnost i srčanost kojima se Vladika hvatao ukoštac sa izazovima.
O novom i mirnijem periodu Vladikinog života u Hercegovini govorila je profesorica LJerka Jeftić, prisjetivši se dolaska kivota sa moštima Svetog Vasilija u Hercegovinu, propovijedi sveštenika i monaha koji su ucrkvili i priveli Hristu njenu porodicu, što je dovelo do odnosa odnjegovane bliskosti i prisnosti sa Vladikom.
Otvaranju izložbe i prvoj sesiji razgovora prisustvovali su: NJegovo visokopreosveštenstvo Mitropolit kruševsko-demirhisarski g. Jovan, Episkop diseldorfsko-njemački g. Grigorije, generalni direktor Direktorijata za saradnju sa vjerskim zajednicama Ministarstva pravde Crne Gore g. Dragan Radović, direktor Republičkog sekretarijata za vjere Republike Srpske g. Dragan Davidović, Generalni konzul Republike Srbije u Mostaru g. Vaso Gujić, predstavnik Konzularne kancelarije Republike Srbije u Trebinju, g. Miroslav Marković.