Damjanović: Krivokapić u Londonu nastavio da provocira Rusiju

4

Piše: Igor Damjanović

Sa svoje „istorijske“ posjete Londonu premijer Zdravko Krivokapić vratio se u Crnu Goru sa ukupno 0 funti investicija, 0 funti finansijske pomoći i 0 evra otvorenih aviolinija iz Velike Britanije u Crnu Goru. Ono što od nultog rezulatata posjete Londonu treba više da zabrine je da način kako je Krivokapić nastupio u Londonu može da izazove nove i produbi postojeće negativne efekte po crnogorsku ekonomiju.

Sredina je jula, vrhunac turističke sezone, a direktne aviolinije iz Rusiju još nisu obnovljene. To znači da će najvažnije i najizdašnije turističko tržište za Crnu Goru ostati zatvoreno. Po procjeni Nacionalne turističke organizacije Crne Gore ruski turisti su u 2019. godine tokom svog boravka potrošili oko 330 miliona evra. Neobnavljanju aviolinija van svake sumnje doprinijele su izjave premijera Krivokapića iz decembra 2020:

„U dijelu kome Rusija bude u sukobu sa bilo kojom politikom Alijanse naravno da ćemo poštovati politiku Alijanse.“ i niz provokativnih ispada šefa diplomatije Đorđa Radulovića, koji su vrhunac dostižu u rasističkoj tiradi u parlamentu da EU sankciji Rusiji predstavljaju akt „prosvećenih naroda“.

Prilikom sastanka sa britanskim premijerom Borisom Džonsonom Zdravko Krivokapić je izjavio da se njegova vlada i on lično izloženi „malignim aktivnostima i hibridnim prijetnjama“ (omiljena NATO floskula usmjerena prema Rusija) i da njegova vlada predstavlja „veliko razočaranje za treće strane, jer su mislili da bi moglo doći do promjene spoljnopolitičkog kursa zemlje nakon izbora“. Šta su očekivale treće strane ne znam, ali bukvalo 100% onih koji su poklonili povjerenje izbornoj listi na čijem čelu se nalazio Krivokapić, glasali su za promjenu spoljne politike prema Srbiji i Rusiji. Vjerovatno nikada nijedan političar i državnik u istoriji nije toliko ponizio svoje glasače kao Zdravko Krivokapić ovom izjavom u Londonu.

Jasno je da u datim okolnostima Crna Gora ne može da razmišlja o izlasku iz NATO-a. Međutim, da se vodilo računa o volji naroda i nacionalnom interesu prema Rusiji, unutar struktura NATO morala se zauzeti izbalansirana pozicija prema Rusiji po ugledu na Slovačku, Mađarsku i Slovenije. Umjesto toga, Crna Gora prema Rusiji nastavila je da se ponaša poput Poljske i zemalja Pribaltika, a Zdravko Krivokapić i njegov šef diplomatije Đorđe Radulović time se još javno ponose. Njihovo dosadašnje provokacije Rusije turistička privreda platila je stotinama miliona evra, a koliko će koštati poslednji put u London znaćemo tek možda sledećeg jula.

Vazalstvo Zdravka Krivokapića NATO paktu poprimilo je ritualni karakter. On je danas jedni premijer od 30 članica NATO pakta, koji zastavu tog vojnog saveza drži u svom kabinetu i sali za zvanične prijeme. Prije nekoliko nedelja Krivokapić je ocijenio da je „učlanjenjem Crne Gore u NATO ispunjen jedan od najvažnijih spoljnopolitičkih prioriteta Crne Gore i trajno osigurano njeno mjesto u evroatlantskoj porodici država“. Sa istih pozicija nastupa i njegov politički partner, predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić, po kome NATO „stvara bolji svijet za sve nas“, te „doprinosi miru i stabilnosti u svijetu i štiti međunarodni poredak zasnovan na pravilima i načelima međunarodne saradnje“.

Kakav je doprinos miru i stabilnosti NATO pakta u svijeti bio prije 2 decenije osjetili smo na svojoj koži, a da li se i koliko promijenio do današnjeg dana možemo da najbolje da ocijenimo po situaciji u Siriji.

Glavni arsenal šiptarskih teororista na KiM bilo je oružje albanske vojske pokradeno iz skladišta tokom protesta zbog kolapsa piramidalnih štedionica.

General Momir Stojanović, glavni bezbjednjak Prištinskog korpusa i kasnije direktor VBA, tvrdi da su ovu operaciju organizovale američke obavještajne službe i dodaje da su kasnije Amerikanci i Njemci UČK opremili najsavremenijim snajperima i minobacačima. Slično su naoružani i teroristi na Bliskom Istoku.

Do svog osnovnog arsenala, koji je podrazumijevao tenkove, raketne sisteme, teško naoružanje, pa čak i avijaciju, ISIL i druge terorističke grupe na Bliskom Istoku došli su nakon raspada armija Iraka i Libije, te rasula koji na samom početku građanskog rata zahvata djelove vojske Sirije.

Većina arsenala terorista na Bliskom Istoku bilo je sovjetskog porijekla. Za punih 10 godina trajanja građanskog rata u Siriji i intezivnih borbi terorističke formacije bile su odlično snadbjevene municijom za sovjetske borbene sisteme, što upućuje na sumnju da je ona obezbijeđena iz skladišta članica bivšeg Varšavskog pakta, današnjih članica NATO-a. Bugarska istraživačka novinarka, Dilijana Gajtnadžieva otišla je korak dalje i iznijela sumnju da nakon što su zalihe u skladištima iscrpljene, u proces su uključene i fabrike sa licencema za proizvodnju sovjetskog naoružanja i municije iz Rumunije, Bugarske i Srbije.

Gajtandžijava je nedavno objavila dokumenta koja dokazuju da 8 američkih kompanija, sa licencama Pentagona za obavljanje državnih nabavki naoružanja, zaključile ugovore vrijedne 350 miliona dolara za kupovinu oružja van standarda NATO pakta, što znači da ga ne može koristiti američka vojska. Iz Kragujevačke zastave američki trgovci oružjem pokazali su interesovanje za mitraljeze M-84, a Bugarske i Rumunije uglavnom munuciju. Bugarska novinarka tvrdi i da teroristička grupa Hajat Tahir Al Šam, inače filijala Al Kaide u Siriji, koristi moderne protivtenkovske sisteme BMG 71 TOW, američke proizvodnje.

Dilijana Gajtandžijeva u svom istraživanju otkriva da je vlada SAD, u vrijeme trajanja konflikta u Siriji, od 2012-2019, naručila za elitni korpus Marinaca protivtenkovske sisteme BMG 71 TOW u vrijednosti od 1,2 milijarde dolara. Tvrdi da je jedan dio ovih borbenih sistema kasnije prebačen u Siriju i predat teroristima.

To pokušava da potkrijepi fotografijama na kojima se vide serijski brojevi na zarobljenim ostatcima uništenih BMG 71 TOW sistemima. Inače, vlada SAD za informacije koje bi mogle dovesti do hapšenja Abu Mohameda al-Julijanija, komandanta Hajat Tahir Al Šama nudi čak 10 miliona dolara.

Vratimo se na kraju na posjetu Zdravka Krivokapića Londonu, koja je rezultirala sa 0 funti investicija i 0 avioletova iz Velike Britanije. Jedini cilj ove posjete bila je revitalizacija srozanog rejtinga premijera Krivokapića i njegove vlade, što bi lako moglo da nas košta nekoliko stotina miliona evra, ukoliko ruskih turista ne bude ni sledeće sezone.

Izvor: IN4S

4 Comments
  1. Kontra Revolucija komentariše

    Otišao, ulizao se, vretio se praznih ruku !.
    Ekspertski, no šta !.

  2. LipaLipa komentariše

    … u zadnje vreme (peses dana) sam „prinudje da citram poedine navode iz tekstova na portalu, pa … „veliko razočaranje za treće strane, jer su mislili da bi moglo doći do promjene spoljnopolitičkog kursa zemlje nakon izbora“ … ova izjava prenijera naisla na veliku kritiku, „izdao“ Srbiju, Rusiju pa i Kinu, nekog „okleveto“… ako se neko „razocarao“ ne znam koji je razlog za to, bas cudno, … svi u regionu (drzave „naslednice“ bivse SFRJ) imaju deklarativno opredeljenje, bez altrenative kazu, EU, zapdne „vrednosti“, … kako mogu da se onda da se „razocaraju“ kad premier se jasno oprdelio za takvu politiku, … naravno da ima mesanja iz regiona, no drugi su razlozi daleko prizemniji da kako, … aj’ zdravo, …

  3. Cellamare Giuseppe komentariše

    Kad je Igor sletio iz Moskve?

  4. Cellamare Giuseppe komentariše

    Ako ne budu dolazili Rusi biće više prostora za Ukrajiince kako budu shvatali da nema Rusa. A i Ukrajinke su ljepše , skidaju se… Uživanje. Kako je Igor sletio iz Moskve kada nema avio-linija?

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.