DADA

0

Piše: SIBIN

Dadaizam je, prema riječima Marsela Dišana, bio odgovor – ratu. U dubljem značenju, piše Dišan Tristan Cari, „Dada nije ni za da, ni za ne“. Sasvim je izvan tog, uvijek već krajnje zloupotrebljenog, po slobodu pogubnog, globalno nametnutog konteksta, kojeg ponajprije u tur treba da šutne umjetnik, ako to zaista jeste, u svom projetku onda, dužan je od sebe stvoriti umjetničko djelo. Dišanu je to, reklo bi se po svemu sudeći, prošlo za rukom.

Imao je pet radova (ready-made) sa kojima je pokorio Ameriku, a kad je sletio u Kaliforniju, pošto su mu predočili da je tokom transporta u avionu „Veliko staklo“ pretrpjelo oštećenje, rekao je: „Takvo je, u stvari, Staklo i trebalo da bude!“ (Bez prikrivanja, Vorhol mu se divio, često ga fotografišući, što ovom nije bilo nimalo mrsko.)
Dišan je bio prvi slikar koji je naslikao mašinu, riječ je o radu „Vodenica za kafu“, koju je naručio njegov brat, Raymond Duchamp-Villon.

Osnovna ideja je bila „razvaljivanje“ vodenice za kafu, dekonstruisanje njene mehanike, reći će godinama kasnije, u vrijeme kad je okrenuo leđa slikarstvu, ali neprestano misleći na njega.

Dada je užasu rata odgovorila humorom, dosjetkom, neiscrpnom igrom riječi, na taj se način angažujući u duhu umjetnosti i njenim sredstvima, tako da, kad Cara piše – „peš mi se migolji u cipeli“, taj postnadrealizam seže najdalje i ujedno najdublje oslobađa, neuhvatljiv za sistem globalizujućeg mišljenja koje živi od zapadne demokratije i/ili imperijaliazacije univerzalnog.

„Nikome ništa ne dugujem i niko ništa ne duguje meni“, otkriva Dišan, nagnut nad šahovskom tablom u ateljeu kloneći se hiperprodukcije, naročito ridimejdova, umjetničkih djela koja nastaju bez umjetnika.

p.s.
(nek ovaj tekst bude, dakle, moj odgovor na užas rata…)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.