Dačić: Sjećanje na pogrom Srba u „Oluji“ nije provokacija, nego dan tuge

1

To su dani kada treba da se tuguje, izjavio je, povodom obelježavanja Dana sećanja na pogrom Srba u „Oluji“ u Hrvatskoj u avgustu 1995. godine, ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.

„To je dan sjećanja na žrtve srpskog naroda i bilo bi dobro da se izvuku pouke da se to više nikada ne ponovi. Ako pogledate da je to u Hrvatskoj trenutak velike proslave i likovanja, onda vidite da je to u stvari jedan kontinuitet zločina nad Srbima“, rekao je Dačić.

Komentarišući kritike što se Dan sjećanja na pogrom Srba u „Oluji“ obeležava u Prijedoru, on je ocijenio da ti kritičari gledaju samo jednu stranu i to zločine nad Muslimanima i Hrvatima, što je bilo i što niko ne spori, ali da kada se govori o zločinima nad Srbima, uvijek postoji umanjivanje žrtava i zaključak „tako im i treba“.

Dačić je istakao da niko ne pominje da je u Sarajevu živjelo 150.000 Srba i upitao gdje su oni danas.

Šef srpske diplomatije je podsjetio da Srbija ima dogovor sa Republikom Sropskom da zajedno obelježavaju važne događaje i stradanja u istoriji srpskog naroda, naglašavajući da obelježavanje u Prijedoru nije provokacija.

„Mi imamo pravo na specijalne odnose sa Republikom Srpskom, imamo pravo da brinemo o našem narodu. Ako Turci imaju pravo da brinu o Muslimanima u BiH, koji nemaju nikakve veze sa turskim narodom, kada Amerikanci mogu da brinu o Albancima na Kosovu i Metohiji, zar mi treba da žmurimo nad problemima u kojima žive Srbi“, rekao je Dačić za „Pink“.

On je ukazao na dvostruke standard Zapada i na to da je bivša SR Jugoslavija bombardovana, navodno, zbog humanitarne katastrofe na Kosovu i Metohiji, dok niko nije odgovarao za humanitarnu katastrofu koju su hrvatske snage napravile nad Srbima u Republici Srpskoj Krajini.

„Onda kažu da Kosovo ima pravo da traži da bude van Srbije, a Republika Srpska i Republika Srpska Krajina ne mogu da traže izdvajanje. Nije dozvoljena upotreba Vojske SR Jugoslavije protiv separatista na Kosovu, a u ‘Oluji’ su Hrvatskoj aktivno pomagale zapadne zemlje“, kaže Dačić.

Ministar smatra da Srbija i Hrvatska treba da razgovaraju o otvorenim pitanjima i gdje se nalaze u svojom odnosima, ali ne da bi prevaspitavale jedna drugu i očekivale da će neko preorijentisati svoje stavove.

Govoreći o knjizi Josipa Pečarića, čije izdavanje je podržalo Ministarstvo hrvatskih veterana, a u kojoj piše da je Jasenovac bio radno-sabirni centar, da tu nisu bili Srbi, nego „zatočenici protivnici Nezavisne Države Hrvatske“ i da su primali pakete, Dačić je rekao da je to potvrda da u Hrvatskoj postoje mnoge političke snage koje se ne kaju zbog genocida nad Srbima u Drugom svjetskom ratu.

„U Hrvatskoj postoje političke snage koje o tome pričaju kao o najvećim tekovinama hrvatske države, vrši se rehabilitacija ustaških zločina i umanjivanje srpskih stradanja. Tako da je normalno da iz toga proistekne negativni odnos i antisprska histerija koja vlada u Hrvatskoj“, ocijenio je Dačić.

(rt balkan)

1 Comment
  1. Djujic komentariše

    Tako je ,to je dan tuzne izdaje srpskog naroda od strane tvog politickog oca Slobodana Milosevica.
    Nazalost njegovi slijedbenici (komunisti) vladaju ovim prostorima ,i dalje rade na raseljavanju srba s nasih ognjista.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.