Da se zna šta je čije i ko je uz nas: Srbija traži sjednicu Savjeta bezbjednosti
Za Srbiju je važno da da do znanja čije je i u čijoj je nadležnosti pitanje Kosova i Metohije i to u SB UN. To ujedno i znači da pregovori u kojima posreduje EU nemaju efekta i da stanje na terenu eskalira čime je ugrožen mir i stabilnost Srbije. Podrška Rusije je dodatni bonus.
Ovo je mišljenje diplomate i bivšeg ambasadora dr Zorana Milivojevića, povodom najave predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da će, zbog ugroženosti života Srba i njihove bezbjednosti na Kosovu i Metohiji, Srbija, po prvi put tražiti sazivanje hitne sjednice Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija. Vučić je tom prilikom rekao i da Srbija želi da se ponaša u skladu sa Rezolucijom 1244 i međunarodno-pravnim normama.
Dajemo do znanja šta je čije
Ovu namjeru Beograda podržao je ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Bocan-Harčenko koji je rekao „da Rusija u potpunosti dijeli ocjene predsjednika Srbije povodom stanja na Kosovu i Metohiji i poručio da postoje svi razlozi da se situacija razmotri na posebnoj sjednici Savjeta bezbjednosti UN u cilju „prave deeskalacije i okončanja progona Srba”.
Milivojević ističe da Srbija ima puno pravo da zatraži hitnu sjednicu SB UN i to po dva osnova.
„Prvo, možemo da to uradimo jer je Kosovo i Metohija dežurna tema i to u nadležnosti SB UN-a, a Rezolucija 12 44 na snazi. Kosovo i Metohija je po Rezoluciji naša teritorija na kojoj je ugrožen mir i bezbjednost,“ objašnjava Milivojević.
Dakle, s obzirom na situaciju, SB UN mora time da se bavi, jer nije to kako kaže sagovornik Sputnjika, „ad hok“ tema kao na primjer u Južnom Sudanu gdje dođe do nereda, pa se saziva hitna sjednica.
„Ovo je dežurna tema u nadležnosti SB UN i zato postoji Unmik i Kfor zato SB mora time da se bavi. Srbija je punopravna članica UN-a i po tom osnovu, ima pravo da traži sjednicu ukoliko je ugrožen mir i bezbjednost na njenoj teritoriji,“ dodaje naš sagovornik.
Oživljavanje Rezolucije 12 44
Milivojević napominje i da je SB UN u dodatnoj obavezi da sazove sjednicu na naš zahtjev, jer je tema iz njegove nadležnosti – aktivna.
„Rezolucija 12 44 obavezujuća je i za sve članice SB UN i za sve države na svijetu. Prema tome, SB UN mora tome da posveti pažnju. Iz tog razloga i postoje dva puta godišnje redovne sjednice posvećene KiM, gde Unmik podnosi izveštaj o situaciji na terenu. Ova sjednica je vanredna, zato što je bezbjednost naše države ugrožena,“ naglašava Milivojević.
Srbija, dodaje naš sagovornik, traži da Kfor obavlja svoju funkciju obezbeđivanja mira i očekivano je da i tu tačku SB UN stavi na dnevni red, i da razmotri situaciju, pogotovu što i Zapad ima primjedbe i govore o eskalaciji sukoba na KiM.
„To piše u njihovim izveštajima. Prema tome, stvar je potpuno legalna i legitimna. Druga je stvar kakva će ishod da ima sama sjednica pošto Britanci, predsjedavaju SB UN, i sigurno je da će oni učiniti sve da sjednicu opstruiraju, a ako to ne budu uspjeli, jer oni moraju našu tačku da stave na dnevni red, onda će pokušati da opstruiraju debatu“ mišljenja je on.
Važna podrška Rusije
Milivojević takođe vjeruje da će Srbija zahtjevati da se po Rezolucija 12 44 u na KiM vrati naših 999 pripadnika predviđenih bezbjednosnih snaga, a što smo mi ne tako davno, i tražili od Kfora.
Po njegovim riječima činjenica da se Rusija povodom ovoga oglasila je znak da će Srbija imati podršku ove države u SB UN po ovom pitanju što je dobro.
Predsjednik Srbije je najavio da će prije zahtjev za sazivanje ove sjednice tražiti hitan razgovor sa šefom NATO-a Jensom Stoltenbergom kako bi ukazao na situaciju i da kaže “šta možemo i šta više ne možemo”.
Aleksandar Bocan-Harčenko je na Tviteru naglasio da se Rusija zalaže da se kosovsko pitanje rješava u međunarodno-pravnom okviru rezolucije 1244 SB UN, uz potpunu transparentnost i objektivnost pristupa svih učesnika.