Da li „Vašington post“ sugeriše Bajdenu da Srbiji „zavrne ruke“: Američka politika doživjela fijasko, vrijeme je za nešto novo
Politika američkog predsednika Džozefa Bajdena u Srbiji je doživjela neuspjeh i zato bi trebalo da se zapita da li je vrijeme da pokuša “nešto novo”, ocjenjuje list Vašington post u uredničkom komentaru.
Kada je predsjednik Bajden stupio na dužnost njegova administracija je identifikovala dugotrajno nestabilni Zapadni Balkan kao jedno od odgovornosti Evrope, a zvaničnici su smatrali da Srbija, najveća zemlja regiona, „ostaje tvrdoglavo u ruskoj orbiti“, navodi se u uvodniku.
Kako list, po već izanđaloj matrici ističe, bili su zabrinuti da ukoliko bi nasilje opet izbilo u tom regionu, Rusija bi skoro sigurno podržala svoju “klijentelističku državu”, a sve ove brige su postale “još akutnije” nakon događaja u Ukrajini.
Zatim su se urednici Vašington posta, iako žive u državi ko ja Trampu zabranjuje i učešće na izborima, usudili da određuju ko je kakav lider:
“Bajdenova politika bila je da prihvati autoritarnog srpskog predsednika Aleksandra Vučića u pokušaju da odvoji njegovu zemlju od Rusije. Ta politika sve više djeluje kao fijasko”, konstatuje “Vašington post”.
Zatim otkrivaju šta ih je najviše zaboljelo. List podsjeća na događaje u poslednje dvije nedelje nakon izbora 17. decembra i na proteste srpske opozicije, ali i ukazuje da su Vučić i premijerka Ana Brnbaić iznijeli tvrdnju da su demonstranti pokušali da svrgnu vladu – “i implicitno za to optužili Zapad”.
Vučić je, kako navode, pribjegao “konspirološkoj retorici” i istakao da su srpske obavještajne službe znale da opozicija planira pobunu, a nagovijestio je da su strane službe, “mada ne nužno umiješane, u početku odbacile njegova nezvanična upozorenja na nemire i da su slavile destabilizaciju Srbije”:
“Zahvalio je i “onim stranim službama” koje su ga ne samo čule, već i dostavile dodatne obavještajne podatke, pomogavši institucijama Srbije da prebrode najgore.”
Vašington post podsjeća i da je Brnabićeva zahvalila ruskoj službi bezbjednosti što je proslijedila obavještajne podatke koji su potvrdili da opozicija u Beogradu sprema proteste slične Majdanu kako bi preuzela vlast revolucionarnim metodama, kao i da je ruski ambasador u Srbiji rekao da mu je predsjednik Srbije prenio da raspolaže “nepobitnim informacijama” da je Zapad podstakao proteste.
“Vučić, jedan od najspretnijih političara na Balkanu, svakako je zadovoljan sobom. Rusija je moćan talisman u srpskoj politici, a Vučić je to godinama dobro koristio. Mnogi Srbi osjećaju bliskost sa pravoslavnom braćom i gledaju u Moskvu kao u velikog moćnog zaštitnika, posebno nakon NATO bombardovanja Beograda 1999.godine. Podstičući odbojnost prema Zapadu kome se navodno ne može vjerovati i stajući na stranu Moskve, Vučić bilježi poene kod većine stanovništva u zemlji dok svoje demokratske protivnike prikazuje kao oruđe stranih interesa”, primjećuje Vašington post.
Nezvanično, međutim, kako kaže list ne otkrivajući kako to uopšte znaju, Vučić je više puta uvjeravao zapadne sagovornike da daje sve od sebe da svoju zemlju uvede u EU i da ostaje njihov pouzdan partner.
“Bajdenova administracija je svoju pomirljivu politiku zasnivala na provjeri Vučićevih nezvaničnih uvjeravanja. Iako su se u nekoliko opasnih kriza na Kosovu videli srpski prsti, Sjedinjene Države su izbjegavale da svale previše krivica na bilo koju od strana i radije su pozivale na smirenost. Na žalost, srpski moćnik im je uslugu uzvratio time što je nastavio da balansira. Uporno odbija da se priključi zapadnim sankcijama protiv Rusije, mada je umirio Zapad time što je dozvolio da srpsko oružje ide u Ukrajinu preko posrednika. S vremena na vrijeme, Srbiju je još više približio Rusiji”, tvrdi se u uvodniku uz podsjećanje da je Srbija čak 2022. kad je rat u Ukrajini već trajao potpisala sporazum o koordinaciji spoljne politike sa Rusijom.
U tekstu se dalje navodi i da nedavni protesti opozicije nisu stvarali opasnost od državnog udara, a da su opozicioni lideri čak tvrdili da su fudbalski navijači bili glavni provokatori nereda što je policiji dalo izgovor da preduzme nasilne mjere.
“Ali čak i da provokacije nisu bile organizovane, mala grupa nije predstavljala opasnost da može preuzeti vlast. Što se tiče toga da je Zapad pozdravio proteste, ta tvrdnja je takođe neopravdana. Bajdenova administracija je diplomatski reagovala, jedva pomenuvši tvrdnje o izbornoj manipulaciji”, primjećuje se u uvodniku.
Kako dodaju, iza zatvorenih vrata Vučić je vjerovatno ponovo uvjeravao zapadne lidere da je i dalje na njihovoj strani (kao da su i sami urednici bili iza zatvorenih vrata) – “ali sve je to predstave radi”.
“Ali s obzirom na to koliko je rezultata donijela pomirljiva politika, Bajdenova administracija treba da se zapita nije li vrijeme da se pokuša nešto novo”, zaključuju uvodničari Vašington posta.
(Sputnjik)
Naravno treba nešto novo !.
Dici ruke od Srbije i konacno rešavati sopstvene probleme u svojoj drzavi sa 650 000 beskucnika !.
Povuci okupacionu vojsku sa Kosova i priznati Srbiju sa svim svojim granicama iz UN rezolucije 1244 !.
Izviniti se za bombardovanje bez UN mandata i platiti celokupnu otštetu !.
E, tek onda je na Srbima i Srbiji da odlucj dal ce amerikanci njima biti neki prijatelj i partner !.
To je demokratija, i valjda treba jedna drzava koja veli da ima najbolju demokratiju to i time da se dokaze !.
Sve ostalo su inace americke price za babe i zabe !.
E blago ti u pamet