Da li šminka ima rok trajanja i koliko dugo možemo da je koristimo

0

Koliko god volimo specifičan kozmetički proizvod i ne želimo da ga se odreknemo, naša ljubav i naklonost prema njemu mu, nažalost, neće magično produžiti životni vek. Iako stara šminka još uvek „radi“, to jest izgleda dobro i nanosi se bez problema, to ne znači da je bezbedno da nastavimo da je koristimo.

Šta može da se dogodi

Konzervansi u kozmetici imaju ograničen rok trajanja, a kada se poptuno razgrade, u proizvodu mogu da se pojave (i brzo razviju) različite bakterije. Infekcije, kontaktni dermatitis i drugi problemi sa kožom su samo neki od rizika koje donosi šminka kojoj je istekao rok, objasnila je Krupa Koeslajn, hemičarka u kozmetičkoj industriji  za „Vog“.

Osim toga, neispravni proizvodi mogu da dovedu do učestalog pojavljivanja bubuljica, iritacije ili čak hemijskih opekotina, dok proizvodi koji idu direktno na oči, kao što su ajlajner i maskara, mogu da dovedu do pojave konjuktivitisa, čmička i drugih očnih infekcija.

Nije zabeležno mnogo slučajeva u kojima su parfemi kojima je istekao rok trajanja doveli do zdravstvenih problema, ali promena u hemijskom sastavu može da iritira kožu.

Pored potencijalnih rizika po naše zdravlje, kozmetika koja je previše stara možda neće izgledati dobro, jer su se njeni prvobitni sastojci izmenili. Neke boje senke za oči ili ajlajnera mogu da izgube pigment, puder može da se stvrdne, parfem može imati poptuno drugačiji miris

Kako da znamo da nam je šminka isuviše stara

Srećom, proizvodi koji ne sadrže vodu i koji ne idu direktno na naše oči i/ili usta mogu da „izdrže“ duže vreme i nakon što im je rok trajanja istekao, ali svakako je važno da umemo da primetimo da li je naša šminka prestara.

Na svakom pakovanju se nalazi mala ilustracija kutijice koja se otvara, pored koje je napisan broj (6m, 9m, 12m…). Ovaj broj obeležava koliko meseci traje određen proizvod nakon što se otvori.

Ako ne vidimo ilustraciju, onda možemo pažljivo da pogledamo kako proizvod izgleda. Ako vidimo tragove buđi, onda je šminka sigurno neispravna, ali ima i suptlinijih znakova koji mogu da nam promaknu. Najčešći od njih su čudan miris, očigledno razdvajanje sastojaka (na primer, uljani ili vodeni sloj na vrhu gustog, tečnog pudera) ili promena pigmenta. Stručnjaci su za „Vog“ naveli nekoliko primera generalnog trajanja životnog veka šminke:

Karmin: 1 do 3 godine

Ako u sastavu karmina postoji voda, onda mu je rok trajanja oko godinu dana, a ako ne sadrži vodu, može da traje i do tri godine.

Sjaj za usne: 1 godina

Što se tiče proizvoda za usne, sjajevi imaju najkraći životni vek, jer su uglavnom puni vode i nanosimo ih direktno na usne, što može da ostavi tragove bakterija u proizvodu nakon što aplikator vratimo nazad u pakovanje.

Puder: 2 godine

Bilo koja vrsta pudera može da traje oko dve godine, ali ako primetimo da se ulje ili voda razdavaju od pigmenta, onda bi trebalo da prestanemo da ga koristimo.

Rumenilo, bronzer, set za konturisanje: 3 godine

U zavisnosti od sastava i ako ne sadrže vodu, ovi proizvodi mogu da traju i do tri godine.

Senka za oči: 1 do 3 godine

Ako senka za oči u sastavu ima vodu, preporučljivo je da se koristi oko godinu dana, jer se stavlja direktno na oči, a ako nema vodu, može da traje oko 3 godine.

Ajlajner, maskara: 3 do 6 meseci

Ajlajner je tečan proizvod koji se nanosi blizu oka, tako da stručnjaci smatraju da je previše rizično da se koristi duže od 6 meseci. Ajlajner u olovci može biti manje opasan, ali svakako je preporučljivo da se zameni nakon pola godine.

Lak za nokte: preko 3 godine

S obzirom da ne postoje slučajevi u kojima stari lak za nokte dovodi do iritacije, bezbedno je da se koristi godinama.

Parfem: 3 do 5 godina

Kada se pravilno čuvaju, parfemi mogu da traju i do 5 godina, ali ako proizvod počinje da menja boju i ima drugačiji miris, to verovatno znači da mu je istekao rok trajanja.

Kako možemo „produžiti život“ našim kozmetičkim proizvodima

Da bi nam kozmetika potrajala što duže, važno je da je čuvamo na pravilan način. Iako je praktično da nam šminka stoji u neseseru u kupatilu, blizu ogledala, vlaga i toplota mogu da utiču na njene sastojke, tako da će mnogo brže da „ostari“. Najbolje je da kozmetiku čuvamo na suvom mestu, dalje od izvora toplote i direktnih sunčevih zraka.

Dobro je i da uvek operemo ruke pred šminkanje, pogotovo ako koristimo kreme ili nanosimo puder/korektor prstima, jer bakterije sa prstiju mogu da se „uvuku“ u proizvod i da unište njegov kvalitet. na kraju, najbolji način da se pobrinemo da nam rok trajanja proizvoda neće isteći je da kupujemo isključivo one koje ćemo sigurno koristiti, umesto neke koji su nam u trenutku „zapali za oko“.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.