Da li Petrović ima povlašćen status u Elektroprivredi, pa mu se toleriše dug za struju?
Institucija Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore tražiće od drugih državnih institucija da ispitaju da li tolerisanje duga za struju firmi “Montenegro premier”, do kraja prošle godine u vlasništvu biznismena Danila Dana Petrovića, upućuje na povlašćeni odnos Elektroprivrede Crne Gore prema pojedincima.
“Činjenica da je svakom građaninu jasno da mu dug ne može biti tolerisan i da mu se ne toleriše, ukazuje i na samolju u odnosu na zakonska određenja iz Zakona o energetici, na koju nije imun ni EPCG”, odgovoreno je “Vijestima” iz te institucije.
Rad te, ali i više drugih organa i institucija smještenih u hotelu “Best Western”, bio je paralisan od ponedjeljka do juče u podne, jer im je EPCG zbog ranijeg duga firme Petrovića, od više od 36.000 evra, isključio struju.
Ponovo su uključeni, kako nezvanično prenosi isti izvor, tek nakon što se u rješavanje problema uključio i premijer Milojko Spajić.
Iz institucije Zaštitnika prethodno su redakciji saopštili da su se obratili Ministarstvu energetike i Upravi policije zbog sumnje da se radi o opstrukcije, pored ostalih, i njihovog rada.
“Instituciji Zaštitnika se desila neprijatna situacija da je 12. avgusta oko 12 časova, bez najave iznenada prekinut, odnosno onemogućen rad, isključenjem sa električne mreže. Institucija Zaštitnika se nalazi u iznajmljenom prostoru, čiji je, sada bivši, zakupodavac, prema našim saznanjima, imao dug za električnu energiju iz 2019. godine. Prema informacijama od zaposlenih iz Uprave za državnu imovinu, od kada je Zaštitnik ušao u zakupodavni odnos, svakomjesečno se izmirivao dug za utrošenu električnu energiju, kao i ostale obaveze”, odgovorili su iz te institucije.
Naglašavaju da su sporni objekti prodati prošle godine, putem javnog izvršenja.
“Te je samim tim bivši vlasnik ostao samo vlasnik brojila i obveznik duga. Koliko god da je ova situacija poremetila rad Zaštitnika, ali i drugih institucija u ovom objektu, u neku ruku je i dobro što se desila, jer je neophodno da se napokon preduzmu sve neophodne radnje kako bi se iskristalisali svi ugovoreni pravni poslovi, izmirenje obaveza, ali i da se ispita da li u tim poslovima ne samo u vezi sa ovim slučajem, postoji nesavjesnog i nezakonitog rada kojim se eventualno pričinjava direktna šteta budžetu Crne Gore. Predmet provjere svakako mora da bude i tolerisanje ovog zaostalog dugovanja, jer ukazuje na povlašćeni odnos prema pojedincima…”, istakli su iz institucije Zaštitnika.
Iz Uprave policije je juče “Vijestima” odgovoreno da im prijava institucije Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa još nije dostavljena.
“Ali je u usmenoj komunikaciji ovim povodom najavljena i očekuje se njeno dostavljanje”, odgovorili su iz UP, kojom rukovodi Zoran Brđanin.
U objektu, koji je nekad bio u vlasništvu porodice biznismena Danila Dana Petrovića, smještene su prostorije zaštitnika imovinsko-pravnih interesa, dijela Ministarstva finansija, Ministarstva javne uprave, Direkcija za intelektualnu svojinu, Agencija za obezbjeđivanje kvaliteta u visokom obrazovanju…
Iz EPCG su juče saopštili da je struja isključena jer Petrović nije poštovao sporazum za plaćanje duga od više od 30.000 evra u ratama. Tvrde da je u martu uplatio dio duga i prvu ratu po sporazumu, ali da je tu bio kraj uplatama, pa je sada dug 36.562,96 evra.
Tvrde i da je za ponovno uključenje neophodno da Petrović uplati nešto više od 11.500 evra, navodeći da “kako kupac neuredno izmiruje dugovanja iznosima uplata koja ne odgovaraju računima za pojedine mjesece, svaka naredna uplata zatvara najstariji dug”.
“Trenutni dug od 36.562,96 evra približno je jednak iznosu obračunatih računa za prethodnih devet mjeseci”, naglašavaju iz EPCG.
Petrović je, međutim, odgovorio da je sa EPCG sklopio sporazum o plaćanju na rate, kao i da po tom osnovu na mjesečnom nivou treba da plaća 2.000 evra, ali da je obaviješten da kompanija nije platila tri rate.
“Nijesam znao za to, tek sam danas saznao da se radi o tri neplaćene rate. Nastojaćemo da ih uplatimo u ovih dan-dva. Ostatak duga do tih 11.500 treba da plate zakupci – Uprava za državnu imovinu”, tvrdi Petrović.
Iz Uprave za imovinu su to demantovali i poručili da svoje obaveze uredno izmiruju.
Račun kompanije “Montenegro premier”, koja je nekad gazdovala objektom, blokiran je od novembra 2019. godine, a povjerioci prinudnom blokadom pokušavaju da naplate dug od 16,9 miliona evra. Ta kompanija za poreze državi duguje 1,36 miliona evra.