Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović preko svojih odbornika i tetke srušio je vlast u Podgorici a postavlja se pitanje da li je unutrašnja politička nestabilnost pokušaj upliva zvanične Hrvatske u crnogorsku politiku i izazivanje političke nestabilnosti nakon usvajanja Rezolucije o genocidu u Jasenovcu.
To proizilazi iz Milatovićevih diplomatskih posjeta nakon usvajanja Rezolucije kada je posjetio premijera Andreja Plenkovića ali i predsjednika Zorana Milanovića. Podsjetimo, zvaničan Zagreb najavio je odgovor a samo dan nakon što je došlo do rušenja vlasti u Podgorici, Andrija Mandić, Milan Knežević i Aleksa Bečić proglašeni su personama non grata.
Imavši u vidu posjete Jakova Milatovića Hrvatskoj, postoji itekako realna opcija da je na sastanku sa hrvatskim premijerom dogovoreno rušenje vlasti u Podgorici od strane Milatovićeve tetke i njegov pokušaj da politički profitira od svoje nepostojeće predsjedničke pozicije.
Podsjetimo, nakon usvajanja Rezolucije, Milatović se sastao sa hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem a u njegovoj objavi navodi se da je izrazio oštro protivljenje usvajanju Rezolucije o Jasenovcu u Skupštini Crne Gore (nije pomenuo da je u pitanju genocid).
„Evropski put Crne Gore podrazumijeva poštovanje dobrosusjedskih odnosa“, napisao je Plenković
Tijekom #EPC razgovarao sam s predsjednikom Crne Gore @JakovMilatovic i još jednom izrazio oštro protivljenje usvajanju rezolucije o Jasenovcu u Skupštini Crne Gore. Europski put Crne Gore podrazumijeva poštivanje dobrosusjedskih odnosa. pic.twitter.com/lgRWz4Q4JW
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) July 18, 2024
Podsjećamo, vlast u Podgorici srušena je u srijedu nakon što su Milatoviću bliski odbornici srušili aktuelnu vlast skraćujući joj mandat i izazivajući vanredne izbore. Takođe, Hrvatska je samo dan nakon toga zabranila ulaz u tu zemlju Andriji Mandiću, Milanu Kneževiću i Aleksi Bečiću.