Da li je kokosov šećer zdrav
Često ćemo čuti da je kokosov šećer zdraviji od običnog bijelog šećera i mnogima je odlična zamjena. On je prirodan šećer na biljnoj bazi napravljen od soka kokosove palme. Žute je boje i blago karamelastog ukusa. Potiče iz jugoistočne Azije i veoma je popularan među ljudima koji su u potrazi za zdravim alternativama u ishrani.
„Kokosov šećer podsjeća na sirovi šećer od trske, vjerovatno zato što se obrađuje na veoma sličan način. Sok kokosove palme se kuva dok većina vode ne ispari, a zatim se pretvara u granulirani proizvod“, objašnjava dijetetičar Bet Čevroni.
Da li kokosov šećer zaista ima zdravstvene koristi
Šećer od šećerne trske i kokosov šećer nisu toliko različiti – i nijedno od njih nije posebno dobro za nas, piše Helt Klivlednkilink. Iako potiču od različitih biljaka, napravljeni su na sličan način i slično utiču na organizam. Dijetetičar Červoni tvrdi da postoje veoma male razlike između belog i kokosovog šećera i da neke dobiti organizam i nema od njega.
Malo niži glikemijski indeks od običnog šećera
Kokosov šećer se često reklamira da ima jednu prednost u odnosu na obični šećer, a to je niži glikemijski indeks.
„Granulirani šećer ima glikemijski indeks 60, a kokosov šećer ima glikemijski indeks 54, što znači da ne podiže šećer u krvi tako brzo. Takođe ima i malo insulina, objašnjava stručnjak.
Sadrži minerale u tragovima
Poznato je da u običnom šećeru nema hranljivih sastojaka. Ali kod kokosovog šećera uočene su neki od korisnih elemenata kao što su kalcijum, gvožđe, kalijum, cink.
Ipak, stručnjaci navode da su svi ovi hranljivi sastojci koji se nalaze u kokosovom šećeru zastupljeni u veoma malim količinama i definitivno nedovoljni da bi ga učinili zdravom namirnicom. Dakle, ako vam je potreban kalcijum ili gvožđe, ne bi trebalo da razmatrate kokosov šećer kao opciju.
„Kokosov šećer je veoma sličan običnom šećeru od trske. Ima otprilike istu količinu kalorija (100 g kokosovog šećera ima 360 kalorija, a 100 g običnog šećera ima 387 kalorija), tako da je sve u svemu, otprilike isto – ni bolje ni gore“, dodaje Čevroni.
I nutricionisti ističu da nema neke vajde ni od ovog šećera, koliko god egzotičnije zvučao:
„Ako pokušavate da smanjite ukupni unos šećera i poboljšate svoju ishranu, ali i dalje želite da jedete nešto slatko, preporučujem da ipak istražite druge alternative“, savjetuje stručnjak.
(rt balkan)