Da li Crna Gora dovoljno razvija sve grane turizma: Zanimljiva turistička destinacija koju turisti još uvijek nisu dovoljno otkrili

0

Opšte je poznato da je Crna Gora okrenuta ka turizmu i da je to naš osnovni vid prihoda. Da li dovoljno razvijamo sve grane turizma i da li smo dovoljno upoznati koliko ih zapravo imamo govorili su Biljana Brajović iz Ministarstva kulture i medija, Petar Golubović, direktor Centra za istraživanje i razvoj turizma, i Aleksandar Vučković, direktor Sportskih objekata i dugogodišnji sportski novinar.

Petar Golubović je kazao da činjenica da kada se Crna Gora posmatra kao turistička destinacija nije baš najbolje povezana sa emitivnim turističkim tržištima.

„Albanija koja ima izuzetne prirodne ljepote ima vrhunsku avio povezanost sa njihovim centrom a to je Tirana. Taj grad opsluži čak 140-ak letova, a kada to posmatramo u odnosu na Crnu Goru, to je više nego što dva aerodroma u Crnoj Gori opsluže. Ne bih se usaglasio da se Crna Gora izbjegava, ona je itekako zanimljiva turistička destinacija ali turisti je još uvijek nisu dovoljno otkrili“, kazao je Golubović.

Potrebno je povezati Crnu Goru sa drugim tržištima, navodi Golubović, kako bi kao destinacija sa kulturnim i prirodnim ljepotama mogli parirati drugim destinacijama.

Aleksandar Vučković je kazao da je sportski turizam jedna jedinstvena grana i turizma i sporta.

„2001. u Barseloni je bila prva naučna konferencija o sportsom turizmu. Tada je Petar Keler koji je pravio uvod u takvu konferenciju rekao da bi bilo pogubno razvijati te dvije grane. Oni su čvrsto naslonjeni jedno na drugo. Nedavno smo imali jedan sastanak povodom strateškog plana razvoja a između ostalog sam kazao da Crnoj Gori nedostaju hoteli sa velikim kapacitetima. Crna Gora ima malih hotela, ali za neko veliko takmičenje potreban je veliki hotel koji može smjestiti 500,600, 700 ljudi. Mi takav hotel nažalost još nemamo. Takav problem bio je i kada je organizovano evropsko prvenstvo u džudou, nisu svi takmičari mogli da se smjeste u istom hotelu“, kazao je on.

Vučković dodaje da treba poboljšati turističku ponudu, ali i cijene jer se čelnici Saveza na iste i žale.

Biljana Brajović je komentarisala kulturni turizam i kazala da Ministarstvo sarađuje sa lokalnim upravama jer mnogi imaju veliku kulturnu baštinu.

„Imate u Podgorici Duklju koja je neiskorištena. Ministarstvo se trudi da pomogne i tu je kao konsultant. Sve informacije mogu dobiti od Ministarstva ali ne možemo uticati na programe Sekretarijata kulture. Na neki način pokušavamo da ih animiramo. Imamo Žabljak i Plužine koji imaju Stećke, koji su dio UNESCO-ve kulturne baštine, a nemamo nikakve suvenire“, kazala je ona.

Na Žabljaku, pored Ribljeg jezera je jedan od reprezentativnih djelova stećaka, a da se blizu vrši i eksploatacija šljunka – pa možete vidjeti kako to strancima izgleda.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.