CUP: Uvođenje novih akciza i povećanje PDV nijesu adekvatne mjere, bolje je da Vlada podstiče mali i srednji biznis, a ne da ga kažnjava

0

Crnogorsko udruženje poslodavaca (CUP) saopštilo je da uvođenje akciza na „mirna vina“, povećanje stope PDV na štampu i smještaj u sektoru turizma ugroziće konkurentnost i otežati poslovanje privrednim subjektima, a prihodi koje država planira ovim mjerama neće ozbiljnije uticati na stabilnost javnih finansija.

Smatraju da bi ispravnije bilo da država mjerama fiskalne politike potstiče male proizvodjače vina i izdavače, a sektor turizma adekvatnom poreskom politikom pozicionira bolje od konkurentskih destinacija, posebno ako se ima u vidu da turizam učestvuje sa preko 20% u BDP-u što ga čini jednom od ključnih privrednih djelatnosti.

Stava su i da je Vlada u obavezi da uvođenje ovih mjera preispita, otvori dijalog sa poslodavcima i tek nakon temeljnih analiza i dijaloga eventualno koriguje ovaj dio fiskalnih mjera.

„Uvođenja novih opterećenja bez prethodnog dijaloga sa poslodavcima loš je manir koji može samo negativno uticati kako na povjerenje tako i na dalju izgradnju dobrog poslovnog ambijneta. Umjesto podizanja poreskih stopa i uvođenja novih akciza Vlada bi trebala da radi na širenju poreske baze i daljem smanjenju sive ekonomije koja još uvijek značajne tokove novca drži van zakonskih okvira. U tome bi imala podršku poslodavaca. Time bi mnogo više sredstava prihodovala, uticala na bolji poslovni ambijnet a značajno pomogla malom i i srednjem biznisu koji je dominantno zastupljen i u vinarstvu, medijima i turističkoj industriji. CUP stoga izražava podršku poslodavcima u ovim oblastima da zajedničkom argumentacijom ukažemo na potencijalno loše odluke Vlade, jednako kao što smo spremni da one mjere koje idu u pravcu izgradnje boljih uslova za rad polsodavaca pohvalimo, a to je svakako smanjenje opterećenja po osnovu rada. Manir da se odluke najavljuju bez prethodnog dijaloga ne doprinosi izgradnji partnerskih odnosa, a moramo podsjetiti da upravo poslodavci, koji rade u nedovoljno sređenom ambijentu, sa najčešće neefikasnom administracijom i nedovoljnom zaštitom svojinskih i drugih prava daju ključni doprinos punjenju budžeta čijim suficitom se Vlada ovih dana diči. Novac koji država prihoduje neko je morao da zaradi, a to su jednim dijelom svakako poslodavci koji uredno izmiruju svoje fiskalne obaveze i zapošljavaju veliki broj ljudi, pa država treba njihov rad da podstiče a ne kažnjava novim nametima“, zaključuju oni.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.