Crvena zvezda poražena u Budimpešti i udaljena od evropskog proljeća

0

Crvena zvezda nije uspela da ponovi uspeh od pre sedam dana, kada je u Beogradu savladala Ferencvaroš: u 4. kolu Lige Evrope mađarski klub je u Budimpešti pobedio sa 2:1.

Nikada nije isto igrati na svom i tuđem terenu, pa to što su crveno-beli zgromili ovog rivala prošlog četvrtka nije samo po sebi značilo da će isto učiniti i na njegovom, krcatom i prilično bučnom stadionu. „Svako pašče na svom buništu jače“, stara je izreka koja lepo opisuje prednost bitisanja na nečem svom, a tako se ponašao i tako je izgledao Ferencvaroš u većem delu uvodnog perioda utakmice.

Tada je i poveo, i to uz prilično srećan splet okolnosti, što mu je značajno olakašlo „postojanje“ u drugom poluvremenu, kada je Zvezda ostavila daleko, daleko bolji utisak.

Zahariasen je bio strelac u 23. minutu, i to posle statične reakcije Zvezdine odbrane koja nije mogla da računa na svog značajnog „pomagača“, Sanoga, koji se prethodno požalio na povredu i čekao da uđe u igru. U situaciji s igračem više, Ferencvaroš je poveo i to nakon što je Gojak centrirao s levog krila, njegov klupski kolega najpre šutirao s desetak metara, Borjan mu odbranio, ali je sve to nepomično pomsatrala odbrana gostiju. Zato je Zahariasen neometan prišao i sa četiri metra poslao loptu u mrežu, iznad kapitena Zvezde koji je ostao na tlu posle intervencije.

Sanogo je ušao potom u igru i odmah pao na teren, jer je povreda bila jača od njegove želje. A Ferencvaroš je bio jači od svih preostallih nastojanja gostiju u prvom poluvremenu, u kome su na momente domaći navijači, iako bučniji kada bi zajedno zapevali, često gledali ka hiljadu „delija“, koji su neprestano bodrili svoje fudbalske ljubimce.

Nagrada za tu vernost stigla je u vidu dva radovanja zbog trešenja mreže Ferencvaroša, no u 46. minutu je lep pogodak Pešića sa 17 metara poništen jer je rukom primirio loptu pre razornog šuta, ali je na snazi ostao pogodak koji je postigao mladi Stefan Mitrović deset minuta kasnije.

Kangva je odlično prepoznao kretanje levokrilnog fudbalera Zvezde i, iako je stajao kod sopstvenog kaznenog prostora, dugačkim dodavanjem omogućio Mitroviću da pokaže ono što najbolje zna: brzim trkom umakao je čuvaru, a onda iskosa s leve strane poslao neodbranjiv niski šut, posle kog se lopta od stative odbila u mrežu.

No, tih 1:1 nije dugo trajalo. Samo četiri minuta kasnije korner domaćih omogućio je Samiu Maeu da, dok su mu kolege dobrim blokiranjem omogućile da lakše umakne Rodiću, glavom sa osam metara donese novu prednost Ferencvarošu.

Nije to obeshrabrilo ekipu Miloš Milojevića, koja je izlaskom Kataija mogla da Mitrovića pomeri još više u levu stranu, gde se odlično snalazio i konstantno pretio suparničkom golmanu. Dve njegove šanse, pa šut Pešića sa sedam metara iz okreta, nagoveštavali su da bi Zvezda mogla do izjednačenja u preostalih deset minuta, ali ni ulazak drugog špica, mladog debitanta Jovana Mijatovića, nije ispunio snove gostiju s „Marakane“ da bi neporaženi mogli da napuste Budimpeštu.

A to su zaslužili, po svemu prikazanom, naročito u drugom poluvremenu, u čijoj završnici jesu imali nekoliko kikseva koji su mogli da dovedu do 3:1, ali su daleko više imali šansi da se na semaforu pojavi 2:2.