Crtanje grafita u Pljevljima poslije izbora 2020: Formiran predmet protiv dvije osobe zbog izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje

1

Bjelopoljsko Više tužilaštvo od drugih državnih organa tražiće podatke o raspirivanju vjerske i nacionalne mržnje na sjeveru Crne Gore nakon avgusta 2020. godine, a u tom predmetu preduzeće i druge neophodne radnje, saopštio je “Vijestima” zamjenik rukovodioca VDT Bijelo Polje Vladan Đalović.

To je rekao nakon što je nedavno objavljeno da je po završetku izbora 2020. godine policajac Petar Lazović organizovao da se Pljevlja iscrtaju srpskim simbolima, kako bi, proizilazi iz komunikacije, izazvao međunacionalnu netrpeljivost u tom gradu.

Nakon što su “crtači” grafita uhapšeni, tražio je od tadašnjeg šefa Specijalnog policijskog odjeljenja Dragana Radonjića da prema njima blago postupa, na što je ovaj i pristao, proizilazi iz transkripata njihove komunikacije…

Đalović je odgovorio da je u tom tužilaštvu, povodom ispisivanja grafita u Pljevljima, formiran predmet protiv dvije osobe zbog krivičnog djela izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje iz čl. 370 KZCG.

“I u tom postupku je podnijet optužni akt protiv dva lica, koja su pravosnažno oslobođena presudom Višeg suda u Bijelom Polju”, rekao je Đalović, pa nastavio:

“Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju će u narednom periodu preduzimati sve radnje, zajedno sa Upravom policije kao nadležnom za otkrivanja krivičnih djela za koja se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti, kao i zatražiti podatke od drugih ustanova i preduzeti druge procesne radnje u okviru svoje nadležnosti, kako bi bila otkrivena krivična djela i učinioci krivičnih djela za čije gonjenje je stvarno i mjesno nadležno Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju, pa samim tim i u odnosu na događaje koji predstavljaju predmet Vašeg interesovanja”, kazao je Đalović.

Tužilac je tako odgovorio na pitanja da li je taj predmet i dalje aktivan, i jesu li od Specijalnog državnog tužilaštva i Uprave policije tražili ustupanje materijala koji se odnose na konkretni događaj.

Đalović je upitan i da li će zbog novih saznanja iznijetih u tekstu, u tom predmetu saslušati Petra Lazovića i službenika Uprave policije Dragana Radonjića.

„Iscrtaj Pljevlja sa 4s“

Podsjetimo, uhapšeni tajni agent Lazović je od Darka Šarića tražio da „njegova ekipa“ iscrta Pljevlja sa 4s.

To je zahtijevao nakon što su prebrojani glasovi na izborima 30. avgusta 2020. godine, na kojima je Demokratska partija socijalista nakon tri decenije izgubila vlast.

“Reci Pljevlja da se iscrtaju četiri es”, napisao je Lazović 1. septembra te godine Šariću.

U komunikaciji koju posjeduju “Vijesti”, nema dokaza da mu je Šarić odgovorio.

Ipak, narednog jutra prostorije Islamske zajednice u Pljevljima osvanule su sa polomljenim staklima na ulaznim vratima.

Dan kasnije, nekoliko objekata koji su u vlasništu Bošnjaka osvanuli su ispisani prijetećim porukama – “Selite se Turci”, ali i sa iscrtanim krstom sa četiri ocila…

Grafiti sa prijetećim porukama muslimanskom i bošnjačkom stanovništvu i narednih dana ispisivani su u gradu pod Ljubišnjom – na ulazu u grad tabla na kojoj piše “Dobrodošli u grad Pljevlja” bila je iscrtana zelenim sprejom, krstom sa četiri S i brojem 92 sa tri tačke… U selu Odžak, posred magistrale, bilo je ispisano “Srebrenica 92 selite se Turci” i nacrtan krst sa četiri ocila.

Iz komunikacije koju je crnogorskim istražiteljima dostavila Agencija Evropske unije za sprovođenje zakona proizilazi da je Lazović brinuo da njegove kolege ne pritiskaju puno uhapšene zbog ispisivanja grafita u Pljevljima.

“Nemoj ove stiskat za sprejeve i grafite u PV. To zanemari ako možeš. Iz PV što su dovedeni, par njih ima za grafite itd… ako možeš pomozi”, pisao je Lazović.

Radonjić mu je odgovorio: “OK”.

Prepisku sa Radonjićem Lazović je odmah poslao vođi „kavačkog klana“ Radoju Zviceru, čiji je saradnik Igor Terzić i sumnjičen za izazivanje tenzija u Pljevljima.

Falilo dokaza

Osim Pljevljaka Terzića, Specijalno državno tužilaštvo tada je podnijelo krivičnu prijavu protiv još dvojice njegovih sugrađana – Nemanje Novakovića (33) i Daneta Vraneša (26).

Teretili su ih da su nakon izbora 30. avgusta ispisivali po Pljevljima grafite sa prijetećim porukama muslimanskom i bošnjačkom stanovništvu.

Naredne godine Vraneš i Novaković u bjelopoljskom Višem sudu oslobođeni su optužbi za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje.

Takva presuda donijeta je zbog nedostatka dokaza, obrazložio je nakon izricanja presude sudija Dragan Mrdak.

Optužnica ih je teretila da su 3. oktobra kupili sprejeve i ispisivali grafite uvredljive sadržine u Pljevljima, mahom one sa prijetećim porukama.

Terzić, međutim, odgovara za mnogo teže krivično djelo – po tvrdnjama Specijalnog državnog tužilaštva dio je mafijaške organizacije Zvicera, koja je planirala likvidacije dvojice pripadnika „škaljarskog klana“ Jovana Vukotića i Jovana Jovanovića.

Lazović je uhapšen 18. jula 2022. godine pod optužbom da je kao službenik Uprave policije radio za mafijašku organizaciju kojom upravlja Zvicer.

Specijalno državno tužilaštvo tereti ga u nekoliko predmeta, a na saslušanju je negirao krivicu.

1 Comment
  1. Plotari komentariše

    A zasto je formiran ,jeli radi statistike .bitange jedne sram vas bilo.uhapsite lopova diktatora ako smijete .nema pravde bez revolucije.a nema revolucije bez kriti ne mase.ali popadacete lopovi kad tad.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.