Crnogorskom turizmu fale ruski turisti
Uspješnost turističke sezone u Crnoj Gori i dalje je tema javnih debata i dok nadležni ističu da podaci sa terena govore da je u pitanju rekordna sezona, bolja i od do sada najuspješnije 2019, te da su prihodi na istorijskom maksimumu, sve češće se može čuti da ni posjećenost, a ni prihodi nisu dobri, te da smo daleko od rekorda.
Kao jedan od glavnih argumenata o ne tako uspješnoj sezoni, ističe se nedostatak turista sa istočnoevropskog tržišta, odnosno Rusa i Ukrajinaca, koji zbog ratnih sukoba, ali i sankcija koje je Crna Gora uvela Rusiji, nisu u mogućnosti da dođu, prenosi „Dan“.
Prema zvaničnim podacima Turističke organizacije Rusije, gotovo 10 miliona ruskih državljana ovoga ljeta se odlučilo da ljetuje van granica svoje zemlje.
Kada se pogledaju podaci, najviše ih ide u države koje nisu uvele sankcije, poput Turske, gdje ih je ove godine ljetovalo između pet i sedam miliona, ali i u Egipat koji je ove godine posjetilo čak 300.000 ruskih turista.
Kada je riječ o Zapadnoj Evropi, Rusi su ovog ljeta bili značajno brojniji u Španiji.
Iako je ta država uvela sankcije Rusiji, nije ostala imuna na posjete turista sa tog podneblja.
Samo u prvih pola godine, Španiju je posjetilo preko 150.000 turista iz Rusije koji su potrošili 274 miliona evra, odnosno 1.768 evra po glavi, što su prihodi o kojima Crna Gora kao turistička destinacija ove godine može da sanja.
Iako i Španija bilježi pad turista sa istoka, u odnosu na 2019. kada ih je bilo preko 1,3 miliona, jasno je da nije u potpunosti zatvorila vrata za to tržište.
Takođe, dobrom posjećenošću Rusa mogu da se pohvale i obližnje države poput Finske.
Samo u Finskoj u toku ove godine boravilo ih je oko 1,2 miliona, a podaci iz te zemlje govore da su na dnevnom nivou trošili 170 evra dnevno po glavi, odnosno, finski budžet su ojačali za preko 200 miliona evra.
Da i u regionu neke države ubiraju benefite od turista sa istoka, pokazuje primjer Srbije. Č
injenica je svakako da Srbija nije uvela sankcije, ali prema podacima Ambasade Ruske Federacije u Beogradu, Srbiju je posjetilo 33.656 ruskih gostiju, što ih stavlja na treće mjesto odmah iza hrvatskih 36.060.
Ipak, ruski turisti su ostvarili 30.000 noćenja više nego hrvatski. Po ostvarenom broju noćenja od ruskih turista bolji su samo gosti iz Republike Srpske i Crne Gore.
Ozbiljan rast turista iz Rusije bilježe i Maldivi, Šri Lanka, Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) i Tajland.
Naime, prema podacima ruske turističke organizacije u UAE je boravilo blizu 300.000 turista iz Rusije, a prosječno ljetovanje tamo, prema ruskim turoperaterima, iznosi oko 1.900 dolara za dvoje.
Tajland je prema istim podacima posjetilo preko 200.000 turista, a prosječna cijena ljetovanja je blizu 2.500 dolara.
Ni Maldivi nisu zatvorili vrata Rusima, pa ih je tamo ljetovalo oko 50 hiljada, a prosječna cijena ljetovanja iz Rusije na Maldivima je 4.760 dolara.
U vrhu destinacija koje ovog ljeta posjećuju Rusi je i Kuba. Preko 30.000 Rusa posjetilo je ovu karipsku zemlju, a za ljetovanje tamo im je u prosjeku trebalo oko 3.330.
Značajan broj je posjetio i Sejšele, Kipar i druge atraktivne destinacije.
I Letonija je poput Crne Gore restriktivno postupila prema Rusima, pa od početka rata u Ukrajini bilježi drastičan pad ruskih turista, iako su dominantno gosti u toj državi bili upravo Rusi.
Prema podacima koje je nedavno saopštio ministar ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović, u prvoj polovini godine ostvareno je 453 miliona evra prihoda od turizma. On je tada utvrdio da su prihodi u prvih šest mjeseci ove godine 90 odsto veći nego 2022, a 78 odsto veći nego 2019.
Crna Gora bilježi i pad broja investicija iz Rusije, ali i stranih investicija u globalu, zbog pojedinačnih sankcija što izaziva strah kod ruskih investitora da bi im u narednom periodu mogla biti konfiskovana imovina. Takođe, to utiče i na dolazak turista, a njihov dolazak dodatno otežava nepostojanje direktnih avio-linija između dvije države.