Crnogorac kopao zid u bjelopoljskom zatvoru kako bi pomogao dvojici Rusa da pobjegnu
Jedan crnogorski državljanin kopao je zid ćelije u bjelopoljskom zatvoru, kako bi omogućio dvojici državljana Rusije da pobjegnu iz te ustanove, saopšteno je Vijestima nezvanično.
Iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS) zvanično su saopštili da su osujetili planirano bjekstvo dvije pritvorene osobe, nakon čega su slučaj predali kolegama iz Centra bezbjednosti Bijelo Polje.
Sagovornik lista tvrdi da su nadležni u zatvoru bili u posjedu informacije o pripremama za bijeg te grupe, ali da su sačekali sa akcijom kako bi ih uhvatili na djelu…
“Državljanin Crne Gore bio je izvođač radova, a planirano je bilo bjekstvo dvojice ruskih državljana, koji su pritvoreni odlukom osnovnog suda”, saopštio je u isti izvor.
Iz Službe za odnose s javnošću UIKS-a saopšteno je da su u ponedjeljak obavili planirani pretres prostorije u kojoj je smješteno pet pritvorenika:
“Kojom prilikom su, a na osnovu ranijih operativnih saznanja i praćenja pritvorenika, detektovane i spriječene aktivnosti koje su bile usmjerene u pravcu kopanja spoljašnjeg zida sobe ove prostorije. Naime, na osnovu raspoloživih podataka UIKS-a, aktivnosti pritvorenika bile su usmjerene u pravcu planiranja i pripreme bjekstva za potrebe dva pritvorena lica”, navodi se u saopštenju.
Objasnili su da su nakon toga o slučaju obavijestili Upravu policije – Centar bezbjednosti Bijelo Polje, a radi daljih aktivnosti tog državnog organa, ali i nadležnog Tužilaštva.
“U odnosu na ono što jesu zakonska ovlašćenja nadležnih iz UIKS-a, protiv odgovornih pritvorenih lica biće pokrenuti disciplinski postupci i uvedene mjere predostrožnosti”, dodaje se u tekstu.
Rizici i prijetnje
Iz uprave te institucije naglasili su da je u Zatvoru Bijelo Polje, usljed nedostajućih kapaciteta Istražnog zatvora Podgorica za smještaj pritvorenika, u kontinuitetu smješteno između 100 i 120 pritvorenika, koji su u tu organizacionu jedinicu izmještaju iz zatvora iz Podgorice.
“Sve navedeno usložnjava bezbjednosnu situaciju i dovodi do novih izazova, rizika i prijetnji sa kojima se službenici UIKS-a svakodnevno susreću u svom radu, a što zahtijeva svakodnevne dodatne napore u vidu kontinuiranih pojačanih kontrola aktivnosti lica lišenih slobode, pretresa prostorija i lica, sve veći broj sprovođenja koji se realizuju, ali i mnogobrojne druge aktivnosti. U cilju odgovora na postojeće izazove nadležni će nastaviti sa kontinuiranim aktivnostima koje su usmjerene u pravcu očuvanja stanja bezbjednosti stabilnim”, navodi se u saopštenju.
U Izvještaju o radu UIKS-a za 2023. navodi se da je poslove iz djelokruga rada Uprave na početku godine obavljalo 486 izvršilaca – 483 na neodređeno vrijeme i tri izvršioca na određeno vrijeme u mandatu.
“Na snazi je bio Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija iz 2021. godine sa brojem sistematizovanih izvršilaca 661. Shodno važećem pravilniku, tokom 2023. godine, na osnovu zakonske procedure oglašavanja upražnjenih radnih mjesta, u radni odnos na neodređeno vrijeme u UIKS su primljena četiri izvršioca”, piše u tom dokumentu.
Ništa od gradnje u Mojkovcu?
Iz Ministarstva pravde nedavno su Vijestima saopštili da je zbog bezbjednosti, efikasnog funkcionisanja i finansija, mnogo bolje rješenje da se sa znatno manje novca prošire kapaciteti zatvora u Spužu umjesto da se sve u Mojkovcu gradi novi zatvor – počev od probijanja, odnosno, rekonstrukcije pristupnog puta dužine 3,8 kilometara.
Izgradnja zatvora u Mojkovcu sastavni je dio svakog državnog budžeta od 2019. godine.
“Analizom obima radova neophodnih infrastrukturnih projekata koji se moraju realizovati kako bi ovakav objekat mogao normalno da funkcioniše, došli smo do aproksimativne cifre od 38, 5 miliona eura, koliko bi koštala izgradnja zatvora u Mojkovcu. Ni ta cifra nije konačna, jer ne obuhvata cijenu eksproprijacije i izgradnje pristupnog puta do glavnog puta u dužini 3,8 km. Sve ovo govori u prilog našoj tezi da bi bilo u svakom smislu praktičnije, a ponajviše jeftinije raditi na proširenju kapaciteta u Spužu”, naglasili su u Ministarstvu pravde.
U izvještaju o radu UIKS-a za 2023. godinu, navodi se da su za izradu tehničke dokumentacije za taj projekat, bespovratno dobili 1.200.000 eura u okviru Zapadnobalkanskog investicijskog okvira (WBIF).
(Vijesti)