CRNA KNJIGA DPS PRAVOSUĐA: Valentina Pavličić, udarna pesnica u Strazburu za DPS-ov Zakon protiv Crkve
BORBA nastavlja sa serijom tekstova koji se tiču poznatih kadrova ili simpatizera Demokratske partije socijalista koji su svoje mjesto u državnom sistemu našli u pravosudnim organima.
Jedna od njih je i Valentina Pavličić, zastupnica Crne Gore pred Evropskim za ljudska prava u Strazburu.
Pavličićeva ima bogat CV u svojoj pravosudnoj karijeri, od 2008. do 2015. godine bila je sudija Specijalnog odjeljenja za organizovani kriminal, korupciju, terorizam i ratne zločine Višeg suda u Podgorici, a od 2013. do 2015. je bila i predsjednik Krivičnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici.
GLAVNI AGITATOR ZA DPS-ov ZAKON PROTIV CRKVE
„Primjena Zakona o slobodi vjeroispovjesti pokazaće da je bojazan o mogućim povredama ljudskih prava neopravdana“, kazala je svojevremeno Pavličićeva oštro braneći stavove svojih političkih nalogodavaca uvjeravajući kako vlast Demokratske partije socijalista „dobronamjerno“ i u cilju dobrobiti svih građana treba da donese i da primijeni sporni Zakon o slobodi vjeroispovjesti.
Ovim činom, pozivajući se na razne pravne regulative, koje se nisu ticale ni suštine ovog zakona, pokušavala je da obmane crnogorsku javnost kako je zakon potpuno pravno pokriven, a zaboravlja glavnu i nesporivu činjenicu, da je istinski plan ovoga zakona bilo oduzimanje vjerskih objekata i ostale imovine jedinoj kanonskoj pravoslavnoj zajednici u Crnoj Gori – Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
Takođe, uvidom u prethodne medijske članke, Pavličićeva je kao zastupnica Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu direktno dolazila u kontakt sa svim pravnim procesima koje su eparhije Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori vodile protiv države, a tiču se imovinskih sporova između ove dvije strane. Eparhija budimljansko-nikšićka konkretno je nekoliko puta imala ovakve sporove koji nisu bili presuđeni u korist Crkve, moguće pod potencijalnim uticajem Valentine Pavličić.
Imovinsko-pravna pitanja između države Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve primarno se tiču sporova o zemljištu koje je komunistička vlast prošlog vijeka sa crkve prepisivala na državu. Po našim informacijama, jedan od takvih imovinskih sporova je imovinsko pitanje crkve sv. Đorđa pod Goricom u Podgoricom, gdje svo imanje na kojem se nalaze čak i državna ministarstva, stadion, gimnazija nekada pripadalo Crkvi. Jedini izuzetak, makar po imovinskom pitanju zemljišta jeste zemljište na kom je izgrađena Gimnazija, jer jer Crkva to isto zemljište državi poklonila sa namjerom izgradnje škole, dok je ostatak prosto prepisan.
Pavličićeva je takođe u jednom novinskom tekstu komentarisala peticiju u kojoj intelektualna elita traži od države Crne Gore da obustavi proces oko Zakona o slobodi vjeroispovjesti. Tad su postojali navodi da će Udruženje za zaštitu ustavnosti i zakonitosti u kojom su gorepomenuti intelektualci, tražili od zvanične Srbije da tuži Crnu Goru zbog nasilnog prepisivanja imovine.
Pavličićeva je ovu peticiju ocijenila kao politički pamflet države Srbije protiv Crne Gore, što je izazvalu veliko nezadovoljstvo javnosti.
PRIMANJA I IMOVINA
Kako su mediji ranije pisali, Valentina Pavličić je sa svojim mužem Predragom 2019. godine zaradila čak 195. 000 evra!
Te godine je Pavličićeva primala platu od 3.810 evra ali i da je ostalim svojim aktivnostima, ta plata stvarno iznosila 4.100 evra!
Predrag Pavličić, suprug Valentine Pavličić, mjesečno je u 2019. godini zarađivao malo više od 12. 000 evra!
Pavličić je vlasnik „Montecco“ grupe koja broji tri firme: Montecco Inc, Montecco development i Montecco Distribution, od kojih je u prvoj i ovlašćeni zastupnik, a u ostale dvije izvršni direktor. Suvlasnik je četvrte – PNP Inevest Beograd.
U imovinskom kartonu se navodi da se na Montecco Inc vodi distributivni centar od 4.308 kod Danilovgrada i poslovni prostor od 950 metara kvadratnih u Podgorici, kao i više dostavnih vozila namijenjenih za distribuciju robe, a na Montecco Development gotovo 38.000 metara kvadratnih zemljišta kod Budve.
Predrag Pavličić je i vlasnik kompletne nepokretne imovine – stanova od 58 i 171 metar kvadratni, dvije garaže od po 18 metara kvadratnih, poslovnih prostora od 345 metara kvadratnih i oko 24.000 metara kvadratnih zemljišta.
Valentina Pavličić je vlasnica „audija a4“ iz 2011. koji je naslijedila, a njen suprug vozi „audi q7“ iz 2006. koji je stekao kupovinom. Vlasnik je i komada oružja iz 2005.
Pavličići imaju kolekciju umjetničkih slika, čija vrijednost nije navedena. Zastupnica ima u banci malo više od 57.600, a njen suprug na dva računa 10.000 eura.
Ona nije dala Agenciji saglasnost za uvid u račune, ali jesu direktori Uprave carine, Poreske uprave i Uprave za saobraćaj.
VEZA SA DELIĆEM I MIĆUNOVIĆEM
Kao potpisnik ugovora o razmjeni nepokretnosti, bio je suvlasnik imovine na Svetom Stefanu koja je kasnije postala predmet razmjene između Predraga Pavličića i Dušana Delića, kasnije i prodaje. Govori se o zgradi od 639 kvadrata, dvorištu od 35m2 i zemljištu od 235 metara kvadratnih, a sve je upisano u List nepokretnosti broj 753 KO Sveti Stefan. Zvanična dokumentacija Uprave za nekretnine o prometovanju nekretninama na Svetom Stefanu ovime ukazuje na poslovne veze između osnivača kompanije Monteko Predraga Pavličića i Dušana Delića, oca Ivana Delića, koji je često dovođen u vezu sa ubistvom saveznog ministra odbrane Pavla Bulatovića 2000. godine u Beogradu.
Na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama, novinari su u budvanskoj Područnoj jedinici Uprave za nekretnine obavili uvid u kompletnu dokumentaciju u vezi Lista nepokretnosti broj 753 KO Sveti Stefan. Prema toj dokumentaciji, zemljište, a kasnije i zgradu na Svetom Stefanu, (što je sve u neposrednoj blizini hotela Azimut) kao vlasništvo je prvo upisala Svetlana Mićunović, bivša supruga Brana Mićunovića. Kasnije, tokom 2009. godine i potom, preko više ugovora koji su evidentirani u cetinjskom sudu, a koje su potpisali Pavličićevi srodnici i saradnici, ova imovina je prešla u vlasništvo Dušana Delića. On 2014. godine, na osnovu ugovora o poklonu, imovina je predata u vlasništvo njegovom sinu Ivanu.
VEZA SA ACOM ĐUKANOVIĆEM
MANS je ranije objelodanio da je krajem 2010. godine panamska advokatska kuća Balard & Balard na kućnu adresu tadašnjeg potpredsjednika Vlade Petra Ivanovića u Podgorici poslala punomoćje kojim njeni klijenti ovlašćuju podgoričkog advokata Zoricu Đukanović da zastupa panamsku kompaniju „Adriatic Overseas Holding“. Ova kompanija je te iste godine preuzela udio firme Darka Šarića u jednom poslu prodaje zemljišta budvanskog FK Mogren.
U tom istraživanju, MANS navodi da je kompanija „Sun investments“ kod Prve banke Crne Gore, čiji je većinski akcionar Aco Đukanović, brat premijera Mila Đukanovića, imala nekoliko kredita od preko 20 miliona eura koji su velikim dielom vraćeni iz depozita u vrednosti od 15 miliona koju je u to vreme, preko svog advokata, u Prvu banku položio odbegli tajlandski premijer i crnogorski državljanin Taksin Šinavatra. Crnogorsko tužilaštvo, upozoravao je ranije MANS, nikada nije proveravalo porieklo ovog novca, niti se bavilo ovim transakcijama unutar Prve banke.
Već 2011. godine obelodanjeno je da je u katastru nepokretnosti na ime firme Monteko Inc, čiji je osnivač Predrag Pavličić, uknjiženo blizu 38.000 kvadrata na ostrvu Sveti Nikola, kod Budve.
PAVLIČIĆ NOVI VDT?
Valentina Pavličić je poslije političkih promjena 30. avgusta 2020. godine, prisutna u javnosti kao kritičar stanja u pravosuđu, vjerovatno pokušavajući da se nametne na neku od funkcija. Kako se moglo čuti od pouzdanih izvora BORBE, posebno je zainteresovana za predstojeći izbor VDT, kojeg predlaže Tužilački savjet, kao i kadrovsko rješenja za Glavnog specijalnog tužioca za organizovani kriminal.
Pavličić je u poslednjim javnim nastupima kazala da trenutno imamo institucije za koje se ne može reći da su snažne.
„Možemo da govorimo i reformišemo i mijenjamo šta hoćemo ali to nije dovoljno ako nemamo jake institucije“, te dodala “da naš put u Evropu ne vodi preko Strazbura, Brisela i Luksemburga nego preko naših institucija“
Sve ono što smo pisali o njoj i njenom radu, te povezanosti nje i njenog supruga sa gore pomenutim licima, diskvalifikuje je od visokih funkcija u budućem oslobođenom pravosuđu, pa vjerujemo da do njenog mogućeg izbora na funkciju VDT neće doći.
Baravno, to se zna.
Da li znate da je njen savjetnik do skoro bio sin bivseg presjednika Narodne stranke, bivseg min Pravde kad je Narodna stranka bila u koaliciji sa DPS-om „Da zivimo bolje“, sad je advokat iDragana Soca, Ivo Soc .
Ivo Soc je Dritanov savjetnik u Vladi CG.
Smiheniti Dritana sa mhesta podpresjednika Vlade,
Vlada ce biti EKSPERTSKA, kao se Dritan i URA zalazu, bez politicara.
Stara je to kurva stara radodajka