Crna Gora nema koristi od slijepe usklađenosti sa EU: Srbi, Rusi i Turci i dalje investiraju najviše novca!
Crna Gora je godinama lider u regionu u evropskim integracijama, ima stopostotnu usklađenost sa spoljnom politikom EU, promoviše „evropske vrijednosti“ na svakom koraku, međutim to nije ni izbliza dovoljno da privuče značajnije investicije iz zemalja članica EU.
Uprkos tome što se Crna Gora godinama nalazi na pragu EU, za svo to vrijeme najviše novca u nju investirano je od strane država izvan tog „odabranog kluba“. Tako je godinama najviše novca u Crnu Goru investirano iz Srbije, Rusije i Turske – zemalja koje, svaka iz svojih razloga, najvjerovatnije nikada neće postati dio EU.
Kada se radi o direktnim stranim investicijama, prema podacima Ministartsva finansija, situacija se nije promijenila ni u prvih šest mjeseci ove godine.
Naime, u tom periodu ukupan priliv stranih direktnih investicija iznosio je 364,8 miliona evra što predstavlja rast od 0,2 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Kao i prethodnih godina, najveće učešće u SDI su imale Srbija (60,1 miliona evra), Ruska Federacija (54 miliona evra) i Turska (41,2 miliona evra), što čini 42,6% ukupnog priliva.
Srbija, Rusija i Turska su i prošle godine bile najveći investitori u Crnoj Gori.
Od ukupnih 856,99 miliona evra stranih direktnih investicija (priliv plus odliv) u 2023. godini, prema podacima Centralne banke, najviše investicija bilo je iz Srbije – 125,2 miliona evra, zatim iz Rusije – 112,5 miliona, Turske – 85,2 miliona. Najveća evropska ekonomija Njemačka, koja ima značajan politički uticaj u Crnoj Gori, se nalazi na četvrtom mjestu sa 72,8 miliona.
Među prvih 10 država iz kojih stiže najviše SDI su i Švajcarska 64,8 , SAD sa 53,4 miliona evra, zatim Ujedinjeni Arapski Emirati – 40,2 miliona, Kipar – 36 miliona, Austrija – 24,8 miliona i Ukrajina sa oko 19 miliona evra.
Dakle među 10 najavćih investitora u Crnu Goru iz prošle tek su tri zemlje iz EU, sa tim što investicije iz Kipra, baš kao i Švajcarske (koja nije član EU), treba uzeti pod znakom pitanja zbog toga što brojni ruski biznismeni imaju kiparsko državljanstvo koje su zavrijedili zbog obimnih investicija u toj zemlji.
Suma sumarum, najviše investicija u našu zemlju dolazi od zemalja koje nisu članice EU, a pojedine od njih nisu ni članice NATO pakta. Zbog svega toga razobličena je višegodišnja propagandna priča crnogorske vrhuške da će od članstva u NATO-u i slijepog slijeđenja zajedničke spoljne politike EU Crna Gora imati enormnu ekonomsku beneficije. Međutim, podaci koje svake godine prezentuje Ministarstvo finansija i Centralna banka pokazuju da uprkos promjeni geopolitčkog statusa Crne Gore (koje se reflektuje kroz donošenje antiruskih i antisrpskih odluka) Srbi i Rusi predstavljaju najveće investitore. A takođe se i za turske investicije ne može tvrditi da one pristižu iz NATO zemlje. zbog specifičnog geopolitčkog položaja te države i odnosa koje gaji sa velikim silama izvan Zapada.
Ove brojke bi bile još izraženije u koristi zemalja izvan Zapada, da zvanična Podgorica dosledno i revnosno ne uvodi sankcije Ruskoj Federaciji, u korist svoje štete. Zato bi Crna Gora morala preispitati da li joj se isplati da se i u budućnosti slijepo pridržava instrukcija iz EU, kada joj već sama EU nije nadoknadila gubitke nastale od sprovođenja antiruskih akcija.
Ukoliko iz zemalja članica EU i narednom periodu ne budu stizale investicije i finansijske injekcije, racionalno i državnički bi bilo da Crna Gora preispita svoj odnos prema zemljama koje u nju ulažu najviše novca. To se odnosi na Rusiju i Srbiju, protiv kojih se Crna Gora nebrojeno puta svrstala na međunarodnoj areni, na nagovor partnera sa Zapada koji očito finansijski ne cijene kredibilnost i posvećenost evroatlantskim vrijednostima zvanične Podgorice.