Crna Gora između centra i periferije
Strategija bi trebalo da uključi (“inkluzivno”) sve intelektualne kapacitete crnogorskog društva i da razradi u naredne dve godine “pravce delovanja” u svim društvenim oblastima. Cilj je da kao ravnopravni građani uđemo u Evropsku uniju 2028. godine.
Polazne osnove ove nove STEGE, u mnogome su prihvatljive, u ponečem osporavane od intelektualaca drugačije političke i idejne orijentacije. Što rekao onaj, ćeraćemo se i dalje, samo inkluzivno.
Ono što na prvi pogled nedostaje sadašnjoj inicijativi, po meni, jeste to što se građansko društvo posmatra i kao sredstvo i kao cilj. A građansko (civilno) društvo prvo treba koncipirati, šansa za to u transformaciji bivše Jugoslavije je propuštena, sada se, možda, otvara za Crnu Goru, ali i da uzmemo kao autori STEGE, da je osnov građanskog društva “ustavni patriotizam”, time nismo mnogo rekli o načinu funkcionisanja tog društva.
Veoma mi se dopao stav autora deklaracije da smo mi centar – ničija periferija. Crnoj Gori, čini mi se, treba to samopouzdanje centra, potreban je takođe izlazak iz “centrističkog” provincijalizma, i danas i sutra u odnosu na Brisel, na primer.
To što razmišljamo o sebi kao centru, podrazumeva obavezu i da se decentriramo, od ideološko-partijskih “plemena” i drugih kartela koji su direktna suprotnost civilnom društvu. To dalje, zahteva da razmotrimo naše unutrašnje centre i periferije, Podgoricu, Sjever i Primorje, i njihov razvoj.
Odnos između Centra i Periferije uvek je bremenit i njegovo ispitivanje zahteva mnogo pažnje.
Inicijatorima nove STEGE, želim stvarno inkluzivan i uspešan rad.
(zurnal.me)