Crna Gora izgubila čak tri miliona evra zbog sudskih postupaka: Kako riješiti veliki broj sporova protiv države?
Država je u poslednjih nekoliko godina kvartalno gubila po tri miliona evra iz budžeta na razne sudske sporove. Koliko država godišnje izdvaja novca samo za ove postupke i kako se može unaprijediti zakonski okvir da bi se gubici smanjili govorili su Filip Jovović, član Tužilačkog savejta, Snežana Mićanović, advokatica, i poslanik NSD-a Velimir Đoković.
Filip Jovović je kazao da nadležni organi treba mnogo ozbiljnije da se pozabave ovim pitanjem. Ne posjeduje tačnu brojku ali je očito da su u pitanju milioni.
„Sve to je ishodovalo većim brojem postupaka svake vrste protiv države a to je udar na budžet koji se iz godine u godinu povećava. Često sam razmišljao o ovom pitanju jer se često susrećem sa postupcima kako protiv države tako i protiv lokalnih samouprava. Čini mi se preliminarno da bi rješenje svega toga bilo bolje pravno promišljanje određenih situacija. Sasvim je sigurno da bi od tog pravnog promišljanja moglo doći do učestalijeg korišćenja sudski poravnanja. Za sada mi nemamo takvu praksu već se često dešava da predstavnici države forsiraju vođenje sporova i stvaraju se veći sudski troškovi“, kazao je on.
Određena filozofija vođenja pravnih sporova će se morati mijenjati, navodi Jovović i dodaje da vrijeme nije značajan faktor.
„Potrebno je napraviti presjek svih sporova koje država vodi, posebno većih. Možda je potrebno angažovati i stručnjake sa strane koji bi trebali da daju pravna mišljenja. Ako bi pravni ishod bio na štetu države tu bi trebalo uvijek napraviti sudsko ili vansudsko poravnanje. Svako insistiranje je povećanje sudskih troškova“, kazao je Jovović.
Snežana Mićanović kazala je da se mnogo ne radi po ovom pitanju a konkretno oni imaju 70% sporova protiv države.
„60% od toga su potpuno izvjesni. Ja ne znam ko su savjetnici i ko savjetuje ljude koji rade kao predstavnici na sudovima da ulaze sve dublje i dublje u te postupke, da ističu prigovore da stvaraju dodatne troškove, jer su to manje više čisti postupci. Bespotrebno se stvaraju ogromni sudski troškovi, država gubi, narod plaća… Krivi su oni koji savjetuju da se ulazi u dubinu tih sudskih postupaka. Imali smo sudski postupak za naknadu štete koju je država nadoknadila jednom zatvoreniku. Potpuno je bilo van pameti ulaziti u dubinu tog sudskog postupka kad je bilo izvjesno da će se on izgubiti. Ne rade tu ekonomisti ili mašinski inžinjeri ili neko ko nema nikakve veze sa pravom pa da ne zna kakav je ishod tog postupka. Prosto, ako znate zakone, znate da se taj postupak ne može dobiti. Troškovi tog postupka su nekih 4.000 evra. Suludo je ulaziti u takav postupak“, kazala je ona.
Kako navodi, niko neće da ide u poravnanje i ne zna zašto se ide u prigovore.
„U momentu podnošenja tužbe, izvjestan je ishod spora. Zbog toga postoji i institut – Centar za alternativno rješavanje sporova gdje smo mi dužni da u sporovima protiv države da podnesemo predlog za mirno rješenje spora. Da je sreće, mi bi tu mogli okončati postupak i spasiti državu plaćanja 4-5000 evra po predmetu. Mi nažalost imamo sada postupak za neosnovano lišenje slobode gdje nije prihvaćeno poravnanje i ide se u sudski postupak. Za advokate je to bolje, ali za državu ne“, kazala je ona.
Ako svaka kancelarija ima 30% protiv države, navela je ona, na kraju svakako građani to plaćaju.
„Ne treba ulaziti u troškove bez potrebe“, kazala je ona.
Velimir Đoković je kazao da smo u Crnoj Gori dugi niz godina i decenija imali jednopartijsku vlast oličenu u DPS-u koja je u svim oblastima života i društva dovela do katastrofalne situacije i tako postavila stvari, a sve te propuste danas građani plaćaju.
„Htio sam da naglasim da je poslije 2020. godine trealo ući u bržu reformu svega onoga što se gomilalo proteklih 30 godina ali jednostavno su i ti neki procesi neodgovornim odnosom pojedinih ljudi koji su se nalazili na čelu nekih institucija, koji su procese, ambijent i volju naroda poremetili i transformisali u pogrešnom pravcu – te stoga i od tih željno očekivanih promjena nije došlo. Svakako, građani očekuju snažnije promjene i možda se njima u svakodnevnom životu čini da to ide presporo. Ono u šta sam ubijeđen je da će nova parlamentarna većina, nova Vlada i novi ambijent reformi u svakom pogledu doprinijeti da dođe do kvalitetnijih novih rješenja“, kazao je on.
Iz takvog rada, treba doći i do rješenja koja su tema emisije, a zakonima je potrebno definisati da pravna država funkcioniše ali ne na način da je 70% predmeta protiv države i lokalnih samouprava.
„Kada pričamo o ovoj temi, treba se gledati malo dublje i šire, vratiti se malo u prošlost, da bi naučili i vidjeli primjere kako to ne treba raditi. Odgovornost je svakako na nama i na prethodnim Vladama koje nisu iznijele posao. Ambijent je potrebno mijenjati, ali ne samo konstatovati da nešto nije dobro već vidjeti u kom pravcu treba ići u rješenje problema. Trenutna parlamentarna većina će dati doprinos kako bi došlo do ozdravljenja društva“, kazao je Đoković.