CNN: Kuda nova Erdoganova vlada vodi Tursku?
Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan položio je zakletvu pred svojom novom vladom proteklog vikenda, čime je, po njegovom riječima, započeo „novi period slave“ za Tursku Republiku, dok imenovanja u njegovom kabinetu nagovještavaju nastavak dosadašnjeg spoljnopolitičkog kursa, ali i povratak „ortodoksnoj“ ekonomskoj politici, što znači suočavanje s oskudicom, ocjenjuje Si-En-En.
U međunarodnoj areni Turska je dosad vodila jaku politiku preko ministarstava spoljnih poslova i odbrane, kao i obavještajne službe, koja je proširila svoj domet u regionu, te uticala na nezavisan put ove NATO članice. U tom pogledu je očekivan kontinuitet, dodaje američka mreža.
Diplomata iz sijenke
Novi ministar inostranih poslova je dobro poznat i u domovini i u međunarodnoj areni – Hakan Fidan je bio šef Turske obavještajne agencije (MIT) od 2010, što znači da je više od decenije upućen u sva ključna spoljnopolitička pitanja, uključujući npr. dešavanja u Siriji i Libiji.
Fidan je igrao centralnu ulogu u oblikovanju i sprovođenju spoljne politike zajedno s bivšim portparolom i defakto savjetnikom predsjednika za nacionalnu bezbijednost Ibrahimom Kalinom, koji je sada preuzeo svoj stari posao šefa obavještajne službe.
„Nastaviću da unapređujem našu nacionalnu spoljnopolitičku viziju, koja se zasniva na suverenoj volji našeg naroda i nezavisnosti naše države od svih sfera uticaja“, rekao je Fidan na ceremoniji imenovanja.
Ankarina spoljna politika dovela ju je do raznih sukoba, prije svega s Grčkom, ali i sa Zapadom zbog podrške kurdskim grupama u Siriji, te Švedskom kojoj, takođe zbog Kurda (pružanja utočišta aktivistima Radničke partije Kurdistana), blokira učlanjenje u NATO.
To se pak neće lako riješiti, ali Fidan se odlično pokazao u prošlosti – uspio je da popravi narušene veze sa zalivskim arapskim državama, a bio je i pokretačka snaga približavanja Damaska i Ankare.
„Turska je spremna da spusti loptu kada je Zapad u pitanju, ali samo ako ima povratnu informaciju, dakle uvijek će se suprotstaviti diktatu spolja“, ocijenio je za Si-En-En urednik iz vlastima bliskog lista „Dejli sabah“.
Bez potresa i na unutrašnjem planu
Na čelu Ministarstva unutrašnjih poslova Sulejmana Sojlua zamijenio je dosadašnji prvi čovjek Istanbula Ali Jerlikaja. Novi ministar policije baviće se prevashodno posljedicama katastrofalnog zemljotresa u kojem je poginulo više od 50.000 ljudi, a biće fokusiran i na tri i po miliona sirijskih izbjeglica u zemlji, kao i antiterorističke akcije protiv Radničke partije Kurdistana (PKK).
Što se pak ekonomije tiče, povratak Mehmeta Šimšekana mesto ministra finansija – funkciju koju je obavljao između 2009. i 2015. prije nego što je postao zamjenik premijera – očekivan je s nestrpljenjem budući da se vjeruje da će moći da izađe na kraj s velikim troškovima života i slabljenjem nacionalne valute – lire.
S vrlo izraženom društvenom polarizacijom, finansijskim neprilikama i regionom punim izazova, Erdoganov kabinet ima potencijal da popravi neke pogrešne ekonomske korake iz prethodnih godina, držeći se dosadašnje spoljnopolitičke pozicije. Ali mnogo toga će se svesti na ono što Erdogan želi, jer u Turskoj novac staje kod njega, zaključuje Si-En-En.