Cijena struje na Balkanu jeftinija nego u ostatku Evrope, ali plate neuporedivo niže
Cijene struje u Evropi variraju od države do države, a velika potražnja za enegentima podiže cijene kilovata. Zbog toga su određene države Evrope ograničavaju maksimalne cijene kilovata, kako bi zaštitile stanadard građana.
Trenutno je kilovat najskuplji u Velikoj Britaniji i sa porezima i svim dadžbinama iznosi oko 47 centi, što je čak deset puta više nego na primjer u Ukrajini gdje je nešto manje od pet centi. Što se tiče regiona, cijene su slične u gotovo svim zemljama i dosta su niže nego u državama Evropske unije. Međutim, ako se uzmu prosječena zarada i standard građana ispada da državljani Luksemburga kilovat plaćanju manje nego građani Crne Gore.
Prosječna cijena kilovat-sata električne energije u Evropi je 24,37 centa. U tu cijenu uključene su sve stavke na računu kao što su troškovi distribucije i energije, razne naknade za zaštitu životne sredine i porezi.
Najskuplju struju plaćaju stanovnici Irske i Velike Britanije, u kojima je kilovat 47, odnosno 43 centa.
Na vrhu tabele, po cijenama struje je i najjača ekonomija u Evropi, Njemačka u kojoj klovat košta gotovo 40 centi.
To je inače zakonski maksimum za domaćinstva koji su vlasti postavile nakon prošlogodišnjih skova na berzi električene energije podstaktune rusko- ukrajinskim sukobom. To je isto uradila i Vlada Slovačke koja je kilovat ograničila na 10 centi.
Cijena po kilovatu u Italiji je slična kao u Njemačkoj, a u vrhu tabele su i Česi kod kojih je 37 centi. Kilovat je u Belgiji i Kipru oko 35 centi, koliko ga plaćaju i državljani Danske, u Litvaniji je oko 34, a u Holadniji i Austriji oko 32 centa.
Po srediti tabele su Francuska, Švajcarska, Španija, Portugal, Finska, Švedska, Grčka, Kipar čiji stanovnici kilovat struje plaćaju od 20 do 30 centi.
Kada je u pitanju region, cijene struje su i dalje ispod evropskog prosjeka, a kilovat je najskuplji u Sloveniji, oko 20 centi, dok naše komšije u Hrvatskoj za kilovat izdvajaju oko 15 centi.
Cijene električne energije u Evropi možete pogledati putem linka: https://www.datawrapper.de/_/9FaBe/
KILOVAT NA BALKANU ISPOD EVROPSKOG PROSJEKA
Na Zapadnom Balkanu najjeftiniji kilovat rezervisan je za držvaljane Srbije, manje od 10 centi. Ipak, od sljedećeg mjeseca naše komšije očekuje poskupljenje od osam odsto, pa će za kolovat ubuduće izdvajati oko 13 centi.
Toliko trenutno kilovat plaćaju i stanovnici Kosova, dok je kilovat u Crnoj Gori 10,46 centi. Međutim, izvjesno je da se ove cijene neće zadržati, jer iz energetskih komapanija već stižu najave o mogućem poskupljenju struje. Slične cijene su i u Albaniji i Makedoniji, gdje je kilovat oko devet centi. Struja je trenutno najjeftinija u Bosni i Hercegovini u kojoj je kilovat oko osam centi. Zanimljivo je da državljani Mađarske imaju jeftiniji kilovat nego mi ili stanovnici Srbije, jer je tamo manje od 10 centi. U Norveškoj je oko sedam centi, dok najejftniji kilovat plaćaju Ukrajinci, nešto više od četiri centa.
Od 1. januara ove godine u BiH se struja obračunava po novim tarifama, tako da cijena kilovata zavisi od toga koliko je potrošeno struje.
Iako je cijena struje na Balkanu znatno povoljnija nego u Evropi, ipak to treba posmatrati prema kupovnoj moći stanovnoištva. Kada uporedimo cijene struje električne enegrgije sa prosječnim zarada, zaključak je da naši građani imaju skuplju električnu energiju od građana Švajcarske, Finske, Mađarske, Norveške ili Luksemburga.
(bankar.me)