Cetinje: Prijestonica nije dala saglasnost podgoričkoj firmi za korišćenje puta do Miloševog krša iako je potpisan ugovor o koncesiji
Prijestonica Cetinje nije dala saglasnost firmi „Inžinjering pit“ d.o.o. Podgorica za korišćenje lokalnog puta do lokaliteta Milošev krš iako je ova firma sa Ministarstvom kapitalnih investicija potpisala ugovor o koncesiji za eksploataciju kamena tj. „detaljno istraživanje i eksploatačiju nemetalične mineralne sirovine tehničko građevinskog kamena”, prenosi Cetinjski list.
U dokumentu koji je u posjedu Radio Cetinja, a koji je iz nadležnog sekretarijata proslijeđen pomenutoj kompaniji, navodi se da je lokalni put oznake L3 Ulići – Bokovo – Kosijeri – Đinovići – Štitari evidentiran u registar opštinskih i nekategorisanih puteva na teritoriji Prijestonice Cetinje u dužini od 15,5 kilometara, sa početnom tačkom na magistralnom putu M10 Cetinje – Podgorica i završnom tačkom na granici sa Opštinom Podgorica.
Navodi se da se lokalitet Milošev krš nalazi pored puta na otprilike tri kilometra od puta M 10, te da se radi o asfaltiranom putu, prosječne širine 2,75 metara koji nije uređen u skladu sa zakonom propisanim tehničko eksploatacionim karakteristikama puta.
„Put karakteriše nedovoljna širina kolovozne trake za odvijanje dvosmjernog saobraćaja, loše karakteristike podužnih i poprečnih elemenata puta, nezadovoljavajuće stanje kolovoznog zastora, nepostojanje saobraćajne signalizacije i opreme, loše stanje putnih objekata (propusti, podzide) zadržabanje atmosferskih voda na putu itd.“ kaže se u dopisu iz Sekretarijata za stambeno komunalne poslove i saobraćaj Prijestonice Cetinje.
Na osnovu navedenog zaključuje se da „tehničko eksploatacione karakteristike lokalnog puta nijesu zadovoljavajuće i da u takvom stanju, pored odvijanja kolskog saobraćaja, isti se ne može koristiti i za odvijanje teškog teretnog saobraćaja koji je svojstven za obavljanje navedene koncesione djelatnosti.“
Iz nadležnog sekretarijata navode da je za obavljanje koncesione djelatnosti potrebno ispuniti propisane tehničko eksploatacione karakteristike puta, što konkretno znači da treba uraditi rekonstrukciju dijela lokalnog puta,a što iziskuje poštovanje zakonom propisanih procedura za dobijanje urbanističko tehničkih uslova za izradu tehničke dokumentacije, rješavanje pravno imovinskih odnosa kao i dobijanje potrebnih saglasnosti od nadležnih organa.
Mještani Bokova, Đinovića, Kosijera i drugih sela su se, krajem septembra prošle godine, na Javnoj tribini o Elaboratu procjene uticaja na životnu sredinu za projekat eksploatacije tehničko-građevinskog kamena na ležištu „Milošev Krš“, odlučno suprotstavili namjeri da se na tom području napravi kamenolom.
Mještani su tada ukazali na niz netačnih podataka vezanih za lokaciju kamenoloma, udaljenost kuća, kulturno-istorijski značaj, biljni i životinjski svijet, kao i na činjenicu da Elaboratu nedostaje projekat o elektrosnabdijevanju i izmještanju dalekovoda.