Česi odustali od privatizacije Instituta „Igalo“

0

Češko-crnogorski konzorcijum Filibert i Vile „Oliva“ obavijestio je tendersku komisiju da u ovom trenutku ne može da nastavi pregovore u vezi sa privatizacijom Instituta „Igalo“, pa će tenderska komisija Vlade uskoro da konstatuje da su Česi odustali od privatizacije, potvrđeno je za „Dan“ iz Vlade i iz konzorcijuma.

Oni su, kako nam je potvrđeno, kazali u obavještenju da se situacija u Institutu drastično promijenila u odnosu na 2019. godinu, kada su prvi put vodili pregovore oko kupovine akcija Vlade u tom preduzeću i kada je Vlada Duška Markovića, odnosno Savjet za privatizaciju, obustavila postupak privatizacije. Istakli su da sadašnja Vlada nema potrebnu podršku, te da će uskoro biti održani parlamentarni izbori.
– Imajući u vidu ove činjenice, u ovom momentu ne možemo da potvrdimo naše interesovanje u nastavak pregovora i davanje dodatnog novca i ulaganje dodatnog napora. Ako se situacija stabilizuje nakon izbora i država i dalje bude zainteresovana da proda državni udio u Institutu, mi ćemo razmotriti našu odluku – naveli su Česi između ostalog u pismu tenderskoj komisiji.

Vlada Dritana Abazovića je krajem prošle godine, nakon presude Upravnog suda, obnovila pregovore oko prodaje većinskog paketa akcija Filibertu i Vili „Oliva“. Od januara do aprila tenderska komisija se sastajala sa predstavnicima konzorcijuma, ali nijesu uspjeli da se dogovore.

Odbor direktora Instituta „Dr Simo Milošević“ u Igalu je na elektronskoj sjednici većinom glasova usvojio Nacrt novog kolektivnog ugovora, što je, kako pojašnjava dr Draško Rašković, predsjednik odbora, uslov da se izbjegnu tužbe, koje opterećuju poslovanje Instituta i dovode ga u česte blokade računa.

Račun Instituta je i dalje u blokadi, a radnici čekaju petu platu. Nacrt kolektivnog ugovora upućen je Vladi na razmatranje, koja treba da ga odobriti ili ne.

– Usaglasili smo stavove sa Sindikatom, povećali koeficijente shodno granskom kolektivnom ugovoru, što smo bili dužni i po važećim sudskim presudama, koje su već nekoliko godina na snazi u Institutu. Isplaćujemo zaposlenima razlike u odnosu na njihove lične dohotke, koji nisu bili usklađeni prethodnih godina – pojasnio je Rašković.

Iz Vlade su Česima takođe kazali da privatizacijom Institut neće moći da stekne pravo vlasništva nad zemljištem oko Instituta.

Osim obaveza i vlasništva nad zemljištem, dodatni problem za ulazak Čeha su i dešavanja u Institutu, odnosno štrajkovi i protesti radnika, kolektivni ugovor, kome nije prethodila sistematizacija radnih mjesta, veliki minus u poslovanju u prošloj godini…

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.