Čelnici EU se sastali sa kineskim predsjednikom, trgovina glavna tema

0

Čelnici Evropske unije susreli su se u četvrtak u Pekingu sa kineskim predsjednikom Si Đinpingom kako bi razgovarali o različitim temama, od neravnoteže u trgovini dvije strane, pa do Ukrajine.

Kineski predsjednik je pozvao EU da sarađuje sa Kinom, kako bi se osigurala globalna stabilnost, povećalo međusobno političko povjerenje i “uklonile sve vrste uplitanja” u bilateralne odnose, prenose državni mediji.

“Kina i Unija treba da budu partneri u obostrano-korisnoj saradnji i kontinuirano da jačaju političko međusobno povjerenje”, rekao je Si predsjedniku Savjeta Evrope Šarlu Mišelu i predsjednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen.

Si je dodao da bi Unija trebalo da “otkloni sve vrste uplitanja” u bilateralne odnose, prenosi Hina, pozivajući se na Rojters.

Fon der Lajen, Mišel i visoki predstavnik EU-a za inostranu politiku i bezbjednost Džozep Borelj tokom jednodnevne posjete sastaće se i sa kineskim premijerom Li Ćijangom.

Biće to njihova posljednja prilika za direktne razgovore sa najvišim kineskim zvaničnicima prije nego što iduće godine počnu izbori za Evropski parlament, što će izazvati promjene u vođstvu bloka.

Obje strane nastojale su umanjiti očekivanja uoči samita.

Kineski ministar inostranih poslova Vang Ji upozorio je u ponedjeljak diplomate iz zemalja članica EU-a sa sjedištem u Pekingu da bi Evropa trebala izabrati “mir i stabilnost”, umjesto “novog hladnog rata”.

Evropski zvaničnik najavio je novinarima u Briselu ranije ove sedmice da “neće biti nijednog vanrednog rezultata kao krune samita” i dodao da neće biti zajedničke izjave.

U još jednom udarcu odnosima EU-a i Kine, država članica Italija službeno je obavijestila Kinu proteklih dana da napušta inicijativu „Pojas i put“ koju zagovara Si Đinping.

Niz evropskih komesara posjetilo je Peking od kako je Kina ove godine ukinula ograničenja putovanja zbog pandemije korona virusa, uključujući šefove Unije za trgovinu i klimu, ali malo je napretka postignuto u vezi sa ključnim problemima u odnosima.

Unija želi da Peking upotrijebi svoj utjecaj na Rusiju kako bi zaustavila invaziju na Ukrajinu.

Unija je, takođe, zabrinuta zbog onoga što smatra “neuravnoteženim” ekonomskim odnosima, i upozorila da taj trgovinski deficit s Kinom od gotovo 400 milijardi evra ukazuje na ograničenja za preduzeća iz EU-a.

Kina je nezadovoljna zbog EU-ove istrage subvencija kineskim električnim vozilima i EU-ove politike “smanjivanja rizika” kako bi se smanjila zavisnost od kineskog uvoza, posebno kritičnih sirovina.

‘Neizvjesnost koju donosi široka politizacija’

Prošlog mjeseca je Vang rekao gostujućoj francuskoj ministarki inostranih poslova Katerini Koloni da je najveći rizik “neizvjesnost koju donosi široka politizacija” te da je “zavisnost koju je najviše potrebno smanjiti protekcionizam”.

Tokom posjete Kolone, Kina je takođe ponudila bezvizni ulazak građanima pet najvećih ekonomija EU-a, u pokušaju da podstakne postpandemijski turizam i poboljša imidž Kine na Zapadu, nakon što su se veze pogoršale tokom pandemije COVID-19.

Zvaničnici Evropske Unije kažu da bi dvije strane mogle više da sarauju u borbi protiv klimatskih promjena i promociji biodiverziteta.

 

(Al Jazeera i agencije)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.