Čedo Popović: Sezona najuspješnija do sada, ali najava većeg PDV-a i nove cijene već tjeraju čarter letove ka komšiluku
Ovogodišnja turistička sezona bila je bolja od prethodne, i možemo je ocijeniti kao najuspješniju u istoriji poslavanja kompanije Carine u oblasti turizma – kazao je, u intervjuu za Bankar Čedo Popović, vlasnik i osnivač grupacije Carine, koja sadrži hotele Park, Kumbor, Delfin i Centar na Primorju, kao i hotel Carine Centar u Podgorici.
Popović je ukazao da će zbog povećanja PDV-a sa 7 na 15 odsto, ipak biti primorani da povećaju cijene kako bi kompenzovali dio gubitka dobiti, ali je ukazao i da su su reakcije njihovih partnera bile izuzetno negativne, i to partnera koji organizuju čarter letove i vode se isključivo ekonomskim interesom, te su neki čak najavili preusmjeravanje čarter letova sa Crne Gore na države regiona.
On je naveo i da bi se, naprimjer, uvođenjem instituta stalnog sezonskog radnka i podrškom države u tom pogledu kompenzovao donekle negativan efekat na poslovanje koji je prouzrokovan povećanjem PDV-a, uz napomenu da se nada da će biti uvaženi predlozi Privredne komore u ovom slučaju.
Kao veliki izazov u crnogorskom turizmu pomenuo je infrastrukturu, kako putnu tako i komunalnu, dok se čeka izgradnja novih puteva i riješi problem sa graničnim prelazom sa Hrvatskom, gdje putnici u toku avgusta provode i po 4-5 sati u blizini ili na graničnom prelazu.
Popović u intervjuu za Bankar kaže i da je “Crna Gora najljepša zemlja na svijetu, ima najviše da ponudi, i sa unapređenjima u infrastrukturi, bili bismo najbolji u regionu”.
Intervju prenosimo integralno.
Kako ocjenjujete ovogodišnju ljetnju turističku sezonu u odnosu na prethodne godine? Da li ste zadovoljni postignutim rezultatima, i recite nam neke ključne brojke kada su u pitanju vaši hoteli?
Turistička sezona 2024. godine u grupaciji Carine, koja traje do 10.12.2024. je po svim parametrima bolja od prethodne, i samim tim je možemo ocijeniti kao najuspješniju u istoriji poslavanja kompanije u oblasti turizma. Popunjenost je bila viša za oko 2%, i u skladu sa ostvarenim rezultatima možemo konstatovati da smo zadovoljni rezultatima, što nam nameće obavezu da sljedeće godine budemo još bolji i inovativniji u pružanju ugostiteljskih usluga i postizanju najvisočijih nivoa kada je zadovoljstvo gostiju u pitanju.
Koji su bili najveći izazovi sa kojima ste se suočili tokom sezone, i kako ste ih prevazišli?
Najveći izazovi u crnogorskom turizmu, pa samim tim i kod nas je infrastruktura, kako putna tako i komunalna, a odmah za tim slijedi i izazov u vidu pronalaženja kvalifikovane radne snage. Dok čekamo da se izgrade novi putevi i riješi problem sa graničnim prelazom sa Hrvatskom, gdje putnici u toku avgusta provode i po 4-5 sati u blizini ili na graničnom prelazu, a na što mi kao pojedinci ne možemo uticati, bavili smo se angažovanjem i obukom radne snage, kako bismo pružili najviši nivo usluge koji gosti očekuju od nas. Prevashodno smo usmjereni na angažovanje radne snage iz Crne Gore i regiona, i zapošljavanje istih na neodređeno vrijeme, bez obzira na trajanje sezone, kako bismo zadržali najkvalitetnije radnike, njima pružili stabilnost i sigurnost, a našim gostima kontinuitet u nivou usluge.
Da li ste primijetili promjenu u profilu gostiju u odnosu na ranije godine, i kako se to odrazilo na poslovanje?
Klijentela je ove godine bila uglavnom ista kao u prethodnoj sezoni, dakle osim Crne Gore i regiona riječ je o gostima iz Zapadne Evrope, Baltičkih zemalja i Poljske. Radi se o našim tradicionalnim partnerima, i rast potražnje sa tih tržišta je najbolji pokazatelj zadovoljstva gostiju.
Koliko su uticale ekonomske i globalne prilike na interesovanje i dolazak stranih turista?
Ekonomske i globalne prilike su imale više uticaja na prethodnu sezonu kada je izgubljeno ukrajinsko tržište, nego ove. Svakako da je inflacija negativno uticala na poslovanje u vidu povećanja troškova.
Kako komentarišete e izmjene u poreskom zakonodavstvu i promjenu PDV-a za turizam sa 7 na 15 odsto? Imate li procjene kako će to uticati na vaše hotelsko preduzeće?
Usvojene izmjene u poreskom zakonodavstvu će svakako uticati negativno na naš poslovni rezultat sljedeće godine. Privredna komora Crne Gore je napravila nekoliko sjajnih analiza i poređenja sa regionom i čak Evropom, što je rezultiralo predlozima da se u povećanje ide postepeno, međutim nažalost ti predlozi nijesu usvojeni. Primorani smo da povećamo cijene kako bismo kompenzovali dio gubitka dobiti, ali reakcije partnera su bile izuzetno negativne. Radi se o partnerima koji organizuju čarter letove i vode se isključivo ekonomskim interesom, te su neki najavili preusmjeravanje čarter letova sa Crne Gore na države regiona, a mi svakako ulažemo napore da ih zadržimo koliko je u našoj moći. Turizam je osnovna grana crnogorske privrede, i uvijek odlukama vezano za isti treba pristupati sa posebnom pažnjom.
Ograničenja tivatskog Aerodroma i uticaj na turizam
Dosta je prigovora bilo i na lošiju avio dostupnost Crne Gore od turističkih destinacija u najbližem komšiluku. Kako Vi gledate na taj problem i da li su vaši gosti imali problema u vezi avio konekcija za dolazak i odlazak?
Avio dostupnost Crne Gore je veliki problem dugi niz godina, i nadamo se da će se to u bliskoj budućnosti promijeniti, jer u suprotnom smatram da ćemo se suočiti se sa promjenom klijentele uzrokovanom boljom avio dostupnošću zemalja u regionu. Već sam naveo problem sa granicom, jer je aerodrom u Dubrovniku veoma značajan za Boku Kotorsku, kao i za region Budve, i aerodrom u predjelu Tivta ili Radanovića bi bio ogroman pozitivni impuls crnogorskom turizmu, zbog ograničenja tivatskog aerodroma da prihvati noćne letove, a prije svega njegovog nedovoljnog kapaciteta.
Kako gledate na najave da bi se konačno mogao uspostaviti institut stalnog sezonskog radnika? Šta bi to za vas značilo?
Ukoliko bi institut stalnog sezonskog radnika bio uspostavljen kao u Hrvatskoj na primjer, to bi konkretno našoj kompaniji bilo značajno, jer mi svakako zapošljavamo na neodređeno o čemu sam govorio ranije. Podrška države u tom pogledu kompenzovala bi donekle negativan efekat na poslovanje koji je prouzrokovan povećanjem PDV-a, i nadamo se da će biti uvaženi predlozi Privredne komore u ovom slučaju.
Koja su vaša očekivanja i planovi za narednu sezonu, i da li već radite na novim projektima ili ponudama?
Očekujemo uspješnu sezonu sljedeće godine, s tim što će poslovni rezultat zavisiti od mnogo faktora, odnosno kako će partneri i gosti reagovati na nove cijene. Radimo na novom projektu u Baošićima, gdje je riječ o najvećem rizortu u Crnoj Gori, a čije otvaranje je planirano za 2027. godinu. Zadovoljstvo naših gostiju ponukalo je naše partnere da traže veće kapacitete i mi smo u ksladu sa tim donijeli odluku da krenemo u ovaj projekat. Crna Gora je najljepša zemlja na svijetu, ima najviše da ponudi, i sa unapređenjima u infrastrukturi, bili bismo najbolji u regionu.
(Bankar.me)