CEDIS: Crveni meteo alarm koštao kompaniju desetine hiljada eura
Iz Crnogorskog elektrodistributivnog sistema (CEDIS) saopštili su da je crveni meteo alarm tu kompaniju koštao desetine hiljada eura.
Ekstremno loši vremenski uslovi, aktuelni u periodu nakon 17. januara, uzrokovali su brojna oštećenja na mreži i objektima CEDIS-a, čija je sanacija bila izuzetno složena, naporna po ekipe i finansijski zahtjevna, naveli su u saopštenju.
Na nivou svih regiona havarisana su 174 stuba, od kojih je 78 dalekovodnih, kao i dvije stubne trafostanice. Najviše su stradali dalekovod „Rovca“ i „Vazdušni Kličevo“ sa havarisanih 20 i 11 stubnih mjesta i niskonaponska mreža „Presjeka“ na kojoj je oštećeno deset stubnih mjesta.
„O intenzitetu nevremena svjedoče i podaci o stepenu havarija na rekonstruisanim dalekovodima i niskonaponskoj mreži u koje su u prethodnom periodu uložena značajna finansijska sredstva, naročito u kolašinskoj opštini“, saopštili su iz CEDIS-a.
Kazali su da preliminarna procjena finansijskih izdataka za nova stubna mjesta, građevinske radove, ovjesnu opremu i stubne trafostanice prevazilazi cifru od 70 hiljada eura, uz komentar da će konačni iznosi biti poznati narednog mjeseca, te da navedena cifra može biti u značajnoj mjeri premašena, naročito imajući u vidu prekovremeno angažovanje zaposlenih na elektromonterskim poslovima.
Sve raspoložive ekipe iz regiona koje pokrivaju sjeverne opštine i područje Nikšića bile su vanredno aktivne deset dana u kontinuitetu, kako bi mreža na pogođenom području u najkraćem roku bila dovedena u zadovoljavajuće stanje, rekli su iz CEDIS-a.
„Kada je veliko nevrijeme, kvarovi su brojni i to nije specifičnost samo u Crnoj Gori, već su u uslovima crvenog meteo – alarma oštećenja na mreži su neminovnost i svuda u svijetu. Treba imati u vidu i da je geomorfološka struktura crnogorskog terena, dominantno planinsko područje sa planinskim klimatskim uslovima i teško pristupačnim terenom, otežavajuća okolnost koja dodatno usložnjava procese održavanja i sanacije elektrodistributivne mreže. Dakle, neprohodne trase, otežano lociranje kvarova, rad na otvorenom pri lošim vremenskim uslovima, sve su to nepovoljne okolnosti za montere CEDIS-a. Treba istaći i da su u prethodnom periodu zapošljeni i dobro obučeni mladi monteri, koji su, predvođeni iskusnim kolegama, odradili ogroman posao i doprinijeli da se izborimo sa vanrednom situacijom“, kazao je Vuko Vukićević, rukovodilac Sektora za održavanje u CEDIS-u.
Iz te kompanije podsjećaju da je tokom prvih dana aktivnog crvenog meteo-alarma zbog intenzivnih padavina došlo do izlivanja rijeka iz korita i formiranja bujičnih potoka, što je ugržavalo mrežu i objekte. „Uslijedile su i obilne sniježne padavine na Sjeveru uz olujni vjetar, usljed čega je došlo do oštećenja na određenim dionicama. Na području nikšićke opštine, evidentirana su brojna oštećenja koja je izazvao ‘vlažan’ snijeg i zbog kojeg je, uz niske noćne temprerature, dolazilo do formiranja leda na provodnicima, što je stvaralo dodatno opterećenje koje je prevazilazilo projektovane limite i uzrokovalo brojne kvarove na mreži“, dodaju iz CEDIS-a.
Podsjećaju i da je CEDIS u prethodnom periodu uložio desetine miliona eura u revitalizaciju određenih srednjenaponskih dalekovoda i niskonaponske mreže prema ruralnim prodručjima u svim opštinama, kao i kroz planove održavanja, koja je „vršena po propisanim standardima“. Međutim, ponavljaju da se u opisanim uslovima teško mogu izbjeći kvarovi, naročito na nadzemnim vodovima.