Istraživanja CEDEM-a potvrdila su još jednu veliku pobjedu a to je da građani Crne Gore znaju kojim jezikom pričaju i koja je jedina istinska Crkva u Crnoj Gori. Srpski jezik, i Srpska pravoslavna crkva.
Ovim građani Crne Gore, od istraživanja do istraživanja, pokazuju da nema kompromisa po pitanju jedine kanonski priznate Crkve u Crnoj Gori Srpske pravoslavne crkve, ali i da nema kompromisa kojim jezikom govore.
Ipak, primjetna je razlika između statističkog broja Srba u Crnoj Gori i govornika srpskog jezika. To je samo još jedan od dokaza da postoji i veliki dio građana koji se izjašnjavaju kao Crnogorci ali koji ne žele da prave kompromise sa jezikom koji su pričali njihovi preci.
Svakako, popis koji će se održati naredne godine nakon izbora pokazaće jasnu sliku o nacionalnom stanju Crne Gore, ali na način da se svi građani mogu slobodno izjasniti onako kako žele.
Rezultatai ovog istraživanja pokazali su očigledan trend rasta građana koji bi se izjasnili da govore srpskim jezikom, kojih je prema podacima sa popisa iz 2011. godine bilo 42,88%. Uprokos svim diskriminatornim metodama bivšeg režima, prema srpskoj jezičkoj zajednici, protjerivanju srpskih pisaca iz obrazovnog sistema Crne Gore, ukidanjem srpskog jezika kao službenog u državi, ovakav trend pokazao je jasan otpor i otklon građana od takve pogubne fašisoidne politke bivšeg Đukanovićevog režima.
Uprkos svim pritiscima, kulturno-intstitucionalnoj marginalizaciji, asimilaciji, kojima su pripadnici srpskog naroda bili decenijama izloženi u Crnoj Gori, srpski jezik i srpsko nacionalno biće su opstali i konačno makar, u sferi društvenog konteksta dočekali slobodu, dok će ista i u institucionalnom smislu nadamo se uskoro doći.