Bušatlija za BORBU: Nema pomirenja u regionu dok god se jednostrano želi dokazati da su Srbi genocidni; U dokumentima Haškog suda stoji da je u Srebrenici stradalo od 2.500 do 3.000 Muslimana

0

Do pomirenja među zavađenim narodima u regionu neće doći, sve dok svjedočimo jednostranim pokušajima dokazivanja da su Srbi genocidan i zločinački narod, istakao je za BORBU ekonomiski stručnjak za strane investicije i potomak Stanka Skender-bega Crnojevića i Mahmut-paše Bušatlije, Mahmut Bušatlija.

Prema njegovom mišljenju, posebno su neuralgični odnosi između Srba i Bošnjaka, tj. Muslimana i to zbog pitanja pravne kvalifikacije zločina u Srebrenici koje je preko svake mjere ispolitizovano.

– Vrlo teško će doći do pomirenja između Srba i Bošnjaka. Nema pomirenja ako se ovoj problematici oko Srebrenice pristupa jednostrano i ako se želi, po svaku cijenu, dokazati da su Srbi genocidan i zločinački narod. Samim isticanjem nečijeg genocidnog ponašanja i namjera, koje ne priliči normalnim ljudima, želi se implicirati nenormalnost nekog etniciteta. Ne možete pomirenje tražiti na taj način što treba sada čitav svijet okretati protiv jednog naroda. Mada se to neće ni desiti, jer će se svijet podijeliti u UN kao što se uvijek dešava oko bilo čega – naveo je Bušatlija i dodao da u muslimanskom svijetu očito ne postoji dobra volja za normalizacijom odnosa sa Srbima.

– Da li uopšte postoji neka dobra volja muslimaskog svijeta. Oni se ponašaju kao da u tom podrinjskom kraju, i samoj Srebrenici, nije bilo Srba koji su tamo živjeli oduvijek i koji su isto tako pobijeni od strane snaga Nasera Orića koji je tamo svašta činio i to čak nije ni krio – naveo je Bušatlija.

Buštalija podsjeća da postoje brojni podaci i analize koji jasno ukazuju da je na području Srebrenice tih julskih dana 1995. godine ubijeno od 2.500 do 3.000 Muslimana, a ne 8.000 kako se pokušava nametnuti cjelolupnoj svjetskoj javnosti.

– Direktor Republičkog zavoda za statistiku Srbije Miladin Kovačević koji je svojevremeno angažovan od strane Haškog suda kao vrstan demograf  je pravio neke demografske analize i po njegovom podacima u Srebrenici je ukupno stradalo od 2.500 do 3.000 Muslimana, ni blizu 8.000 kako se tvrdi. I taj podatak je u Haškom sudu zaveden kao dokument i na to se moglo pozivati i čudno je što se nikada nismo pozivali na to. Takođe i jedna grupa naučnika oko jevrejskog instituta koja je skoro radila analizu o stradanju u srebreničkom kraju,  za potrebe Republike Srpske, pokazuje iste cifre – naglasio je Bušatlija.

On je konstatovao da isključivo profesionalci i neukaljani naučnici mogu doprinijeti razrješavanju zamršenih odnosa na Balkanu, ističući da Srebrenica predstavlja samo jedan djelić tog mozaika.

– Put pomirenja je da se istina profesinalno utvrdi. Mi nikada nismo razriješili ponašanje ustaša u Drugom svjetskom ratu, već smo u cilju bratstva i jedinstva odlučili da o tome ne preduzimamo ništa kako se ne bi puštala zla krv među narodnostima. I šta se na kraju desilo, desilo se da su Hrvati ponovili stvar samo zato što nisu adekvatno kažnjeni. U Crnoj Gori ima raznih primjera odnosa između zelenih i bijelih, partizana i četnika…  I to je bilo dosta složeno, možda i najsloženije pitanje u posleratnoj Jugoslaviji, zato što su se u porodicama ubijali međusobno članovi zbog ideoloških razlika. Ništa od toga se ne može riješiti bez neke ozbiljne profesionalnosti. A to mogu riješiti isključivo oni koji nisu političari i glasnogovornici ove ili one interesne grupe, nego profesionalci koji se prosto bave time. Zahvaljujući tome što se bave time mogu da dođu do nekih podataka i isto tako do nekih rješenja. Politizovana rješenja ne mogu da budu rješenja na dugi rok – zaključio je Bušatlija.

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.