Bulatović: Prvi potez koji parlamentarna većina mora uraditi je da podnese inicijativu za razrješenje Mila Đukanovića!

4

Poslanik Demokratske narodne partije Predrag Bulatović kazao je gostujući u emisiji Jutro na Prvoj televiziji da je potez Mila Đukanovića da predloži skraćenje mandata Skupštini a da ne da mandat lideru Demosa Miodragu Lekiću pokušaj državnog udara.

„Očigledno da je Milo Đukanović pokušao da ono što je započeo prije gotovo godinu dana, da promijeni izbornu volju građana, da sada to i uradi zloupotrebljavajući Ustav. Članom 95 Ustava je nedvosmisleno da je Đukanović dužan da da mandat. On je bio dužan da na osnovu konsultacija, koje bi obavio sa svim političkim subjektima, da da mandat. U pismu koje je dostavio Danijeli Đurović, predsjednici Skupštine, jedna grupa se odazvala, odnosno njegova partija sa satelitima, ali je Andrija Mandić poslao pismo da se radi na uspostavljanju parlamentarne većine“, kazao je Bulatović.

Bulatović navodi da Đukanović nije pozvao na konsultacije Demos Miodraga Lekića, Ujedinjenu Crnu Goru Gorana Danilovića, Pravu Crnu Goru Marka Milačića niti Radničku partiju Maksima Vučinića.

„On je morao i nakon pisma koje je dobio nakon Andrije Mandića da pozove ili njega ili predstavnike većine. Vidite šta se dešava u svijetu – predsjednici pozovu mandatara, daju mu mandat i sa njima obave razgovor. On je na kraju morao i Lekića da pozove na razgovor. Ovo govorim jer je drugačije bilo sa Abazovićem, koji ga je navodno uvjerio da ima 41 potpis. Evidentno je da je Đukanović prekršio Ustav. Nije pozvao sve stranke na konsultacije, a onda nije dao mandat“, kazao je Bulatović.

Govoreći o narednim potezima Demokratskog fronta i stare većine, Bulatović kaže da je 2002. godine Đukanović dao mandat Filipu Vujanoviću, koji je Vujanović nosio 90 dana, nakon čega je raspuštena Skupština i nakon čega su rapisani izbori.

„Tada nije dao mandat Liberanom savezu i koaliciji Zajedno za Jugoslaviju da probaju da formiraju Vladu. Zašto ovo govorim – jer je neko dobio mandat a nije imao većinu. Smisao 90 dana je u sledećem – Vlada koja je pala ne može ostati do 2024. godine. Prvi potez koji treba da uradi većina da odmah, umjesto rasprave na Kolegijumu, da se stavi na dnevni red neuredna inicijativa Đukanovića da treba da skrati mandat. 41 poslanik koji čini većinu treba da podnese inciijativu da se Đukanović razriješi dužnosti, odnosno, inicijativa, kako se to Ustavom kaže, da je povrijedio Ustav“, kazao je on.

Ovdje je, kako navodi, ugrožen Ustavni poredak i predsjednik države krši Ustav.

„Parlament mora da stavi potpis 41 poslanika da se pokrene inicijativa njegove smjene“, naglašava Bulatović i dodaje da 41 potpis za njegovu smjenu je poruka međunarodnoj zajednici da se prekidaju rasprave između djelova parlamentarne većine.

On je mišljenja da svi tu moraju staviti potpis kao odgovor na ovo što je uradio.

Razlozi zbog čega se mora smijeniti Đukanović su sledeći.

„On je jedva priznao izbore, dodijelio je mandat Zdravku Krivokapiću jer je bio pritisak na njega. Pokušao je da spriječi ustoličenje mitropolita Joanikija – to je nasilje. Odatle počienje. Broj 2, promjena parlamentarne većine u februaru. Broj 3, odlaganje lokalnih izbora. Broj 4, Zakon o Zeti. On se krio od svega toga, vraćao zakone, a njegova većina usvajala. Konačno je izašao iz mišije rupe i pokazao se kao čovjek koji ruši Ustav. Shodno Ustavu, postoje mjere, na demokratski način kako će mu se odgovoriti“, zaključio je Bulatović.

4 Comments
  1. Monarch komentariše

    Ima li inicijative i ti da napustis Parlament?Zajedno ste poceli.Je li vas sram?Iskreno.

  2. Putin komentariše

    Kako kad nemamo Ustavni Sud, a bez njega je nemoguca smjena ?

  3. zdravko komentariše

    Tako je. Pa onda oduzeti imovinu pa pravac Spuž sa Dvjema suprugama

  4. Srdjan Lonchar komentariše

    Jedna stvar je tu NAJBITNIJA: U SLUCHAJU DAVANJA MANDATA NEKOME KO IMA VECINU U SKUPSHTINI PREDSEDNIKOVA ULOGA JE TOTALNO CEREMONIJALNA.

    To se svako moze lako uveriti tako sto ce da razmatra sve MOGUCNOSTI, koje bi mogle nastati u praksi:

    – Moze li Predsednik da predlozi Skupstini nekoga, koji njemu odgovara, a ne odgovara Skupstini? Moze, ali sta mu to vredi, kad taj njegov kandidat ne bi dobio vecinu u Skupstini.

    – Moze li da odbije da ne predlozi NIKOGA? Ne moze, JER MU USTAV TO NALAZE KAO DUZNOST. NJEGOVA JE DUZNOST DA PREDLOZI MANDATARA, POSTO JE IME DOBIO OD STRANAKA.

    Dakle, Predsednik nema nikakvu mogucnost DA TU NAMECE SVOJU VOLJU; NJEMU NJE PREOSTALA SAMO PROTOKOLARNA-CEREMONIJALNA ULOGA U TOM PROCESU.

    Milo misli da od te svoje ceremonijalne-FORMALNE uloge moze da sebi vrati STARE DIKTATORSKE FUNKCIJE.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.