Bulatović: Obrazovanje zahtijeva sistemski pristup, a mi to nudimo i možemo

0

Obrazovanje i tržište rada su neraskidiv proces koji sve ozbiljne države tretiraju sa naglašenom pažnjom, zato one i jesi u rangu uređenih, a mi to nijesmo, izjavila je kandidatkinja za poslanicu Liste „Da. Mi možemo za građansku Crnu Goru“, Marijana Bulatović.

„Gdje je Crna Gora danas? Posle brojnih pokušaja vlasti da se obrazovanje uskladi  sa tržištem rada, po svemu sudeći, došli smo do disbalansa koji je doveo do deficita kadrova u realnom sektoru i suficita koji, po pravilu „čeka“ svoju šansu na Birou rada.

Zna li javnost ko nam  danas upisuje nastavničke fakultete? I ko će za 4, 5 godina dobiti priliku da nam obrazuje generacije  u školama?  Upisuju ih oni koji ne mogu da se upišu na druge fakultete, po sistemu „bolje išta nego ništa“. Nisu krivi ni ti mladi ljudi ni  generacije koje stasavaju u njihovim učionicama. Oni koji su se tokom fakulteta istinski izbrusili i imaju  ozbiljno znanje ne žele da rade u prosvjeti. A uzrok za to moramo tražiti upravo u sistemu u kome je nastavnik na margini“, kazala je ona.

Prema njenim riječima, zato nam matematiku, fiziku, hemiju… predaju nestručni ljudi, a djeca izlaze bez elementarnog znanja.

„Zašto bi jedan fizičar trpio sve što se trpi u školi za platu od 750 eura, ako može koristeći se partijskom knjižicom neke od vladajućih partija npr. u Rudniku, Elektroprivredi i drugim firmama čiji je osnivač država, bez obzira da li je struka odgovarajuća, naći svoje mjesto i perspektivu. Upravo reforme od toga moraju početi!

Prosvjetni radnik ne može biti svako, pa samim tim mora biti adekvatno plaćen i time mu se vraćaju dostojanstvo i volja. Takav prosvjetni radnik mora obrazovati buduće generacije.   Kad se opet bude znalo ko je predavač, a ko učenik u tom partnerskom odnosu, sve drugo će da  doživi sveobuhvatnu reformu“, rekla je Bulatović i dodaje:

„Naš program građanima garantuje reforme kojima ćemo podići posrnulu prosvjetu i kao država izbjeći situacije koje izazivaju stid, kompromitaciju i prezir poput ove kada je Ministarstvo prosvjete konstatovalo da nema novca za đačku Olimpijadu znanja iz fizike koja se održava u Japanu“, saopštila je ona.

„Našim dolaskom na mjesta odlučivanja u školu će ići učenici, u savjete roditelji, a u zakone samo ono što i nastavnika i učenika čini vrijednim, poštovanim i zaštićenim“, zaključuje Bulatović u saopštenju.

 

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.