Budvani bili blizu zlatnog seta: Mladost ide dalje

0

Odbojkaši Budve uprkos dobroj igri na gostovanju Mladosti u Zagrebu nisu uspjeli da se plasiraju u drugo kolo kvalifikacija za Ligu šampiona. Iako su meč otvorili kako su željeli i osvojili uvodna dva seta, dozvolili su rivalu da uzvrati istom mjerom, potom i ispustili peti set za poraz 3:2 (23:25, 37:39, 25:15, 26:24, 15:13), drugi u seriji nakon meča u Budvi (3:1), u kom su naši prvaci takođe vodili.

Da ne želi lako da se oprosti od Lige šampiona, Budva je pokazala sjajnom igrom u prvom setu, koji je bio sličan uvodnom iz MSC “Budva”. Ponovo je od presudnog značaja bilo iskustvo primača servisa ekipe Miljana Boškovića – Balše Radunovića i Vojina Ćaćića, pa je naš šampion serijom 6:1, počev od 30. poena, stekao maksimalnih +4, što je bila ozbiljna zaliha u sudaru ekipa ujednačenog kvaliteta. I sasvim dovoljna, da se iskoristi druga set lopta i povede 25:23. Mladost je na startu imala problema sa servisom, a u igri je održavao Đorđe Jovović, koji je u prvom setu osvojio šest poena, tri manje od Radunovića na drugoj strani.

Drugi set bio je spektakularan, a najvažniji od svega bio je njegov ishod – dobila ga je Budva 39:37 u borbi koja je trajala 42 minuta i u kojoj je naš šampion imao osam set lopti, Mladost jednu manje. Uprkos padu u igri nakon 10. poena, poslije kog je uslijedila kraća pauza zbog odluke sudija da dodijele poen domaćinu i sviraju blok-aut Babića, nakon napada Jovovića, Budva je uspjela da se vrati iz minusa od šest poena (15:9), da odbrani dvije set lopte i dobije jedan od najdužih setova u istoriji kvalifikacija za Ligu šampiona. U finišu drugog dijela meča za Mladost je debitovao naš srednji bloker Nikola Đurović, a njegov iskusniji kolega iz reprezentacije, Luka Babić, zajedno sa Vojinom Ćaćićem, uz po blok donijeli su Budvi vođstvo 2:0.

Treći set Mladost je otvorila sa 4:1, a prednost je gradila do +4 (10:6), kada je Bošković reagovao tajm-autom, koji nije donio boljitak. Otišao je domaćin na dvocifrenu prednost, 19:8 i bez pravog otopra se vratio u meč. Tada je Bošković riješio da odmori nosioce igre za praktično odlučujući, četvrti set, a mladi igrači uspjeli su da poremete planove Gačićevog tima o brzom završetku seta. Vođstvo Mladosti je raslo do +12 (24:12), a Budvini tinejdžeri (debitovao petnaestogodišnji Vuk Stanojević) odložili su kraj seta za nekoliko poena. Zagrepčani su ga osvojili sa 25:15.

Djelovalo je da je prijao mali odmor startnoj postavi Budve, koja je sjajno ušla u četvrti set sa 4:2 i nagovijestila da žarko želi zlatni set. Uzbudljiv je bio četvrti set u kojem je naš prvak imao prednost do finiša, posljednji put 19:18, kada je Mladost preokrenula na 21:19, a Budva ponovo izgubila ritam nakon kraćeg “prekida” zbog nezadovoljstva sudijskom odlukom. To je iskoristio domaćin i nošen našim odbojkaškim biserom, Nikolom Đurovićem, došao do set, praktično meč lopti. Imala ih je ekipa Mladosti čak tri, što je Budva predvođena Balšom Radunovićem anulirala, ali u pomalo bizarnoj završnici seta ostala bez drugog kola i dvomeča sa prvakom Austrije, Tirol Inzbrukom.

Peti set bio je bio formalnost, a pripao je Mladosti 15:13, iako je Budva u većem dijelu bila u prednosti, predvođena tinejdžerima (Stanojević, Vasilije Milenković, Miro Miljanić…), kojima je trener Bošković ukazao priliku.

Najuspješniji poenter u redovima osvajača duple krune u Crnoj Gori bio je Ćaćić sa 24 poena, 20 je osvojio Radunović, 13 korektor Ćulafić. Kod Mladosti 20 poena JovovićaĐurović je meč završio sa četiri, od čega tri iz bloka, a najbolji poenter domaćina bio je Handrinos sa 21 poenom.

Budva će se preseliti u CEV Kup, u kom će u prvom kolu igrati sa trećeplasiranim timom šampionata Finske, Valepom. Prvi meč, u gostima, našeg šampiona očekuje u 8. oktobra.

Mladost – Budva 3:2 (23:25, 37:39, 25:15, 26:24, 15:13)

Zagreb – Dom odbojke “Bojan Stranić”. Sudije: Sikanjić (Lihtenštajn), Dobrev (Bugarska).

Poeni iz napada: Mladost 68, Budva 62. Poeni iz bloka: Mladost 18, Budva 16. Poeni iz servisa: Maldost 6, Budva 2.Greške protivnika: Mladost 29, Budva 30.

Mladost: Perić 8, Ivančić, Jakopec 10, Repek, Đurović4, Handrinos 21, Eker 20, Pervan (libero), Močić 7, Mičetić 3, Busak-Vidaković (libero), Stanković, Jovović 20. Trener: Radovan Gačić.

Budva: Močić (libero), Miljanić 3, Lečić 2, R. Milenković 1, Stanojević 1, Radunović 20, Radonić, V. Milenković 4, Janković 6, Ćulafić 13, Babić 6, Ćaćić 24. Trener: Miljan Bošković.