“Buduća vlada je otvorena ne za neke, već za sve manjinske narode“

4

Uprkos tome što Milo Đukanović, predsednik Crne Gore i DPS-a, pred zapadnim diplomatama i medijima najavljuje da će prihvatiti narodnu volju i predati vlast, konkretno ipak pokušava da destabilizuje društvo i na taj način spriječi verifikaciju narodne volje…

Lako je čitljiv rukopis njegovih provokatora na Sjeveru, te u insceniranju sukoba u Podgorici. Milo Đukanović je organizovao i dva mitinga, na kojima su ponovljene besmislice o ugroženosti Crne Gore, a sa poslednjeg mitinga upućene su i poruke mržnje, pjevale se, vjerovali ili ne, ustaške pjesme.

Ipak, Bogu hvala, nije bilo incidenata“, kaže u razgovoru za „Danas“ Zdravko Krivokapić, nosilac liste Za budućnost Crne Gore, komentarišući miting koji su u nedelju organizovale pristalice DPS i predsednika Crne Gore.

Najavili ste što skorije formiranje ekspertske vlade, ali mogu li se, ipak, tokom pregovora oko vlade dogoditi neki neočekivani obrti?

– Ja vjerujem da su stvari u vezi sa formiranjem nove vlade jasne. Verujem da će naši partneri iz Demokrata i URA održati riječ. Stoga, neočekivane obrte bih u startu isključio. Pred Crnom Gorom je veoma težak period, jer se decenijama promašene ekonomske i razvojne politike DPS-a dodao globalni potres, pandemija virusa kovid 19.

Crna Gora je praktično ostala bez turističke sezone, a turizam u strukturi našeg GDP iznosi oko 25 odsto, što je najveći udio u Evropi. Stoga, smatram da je jedna nadstranačka, vi ste je nazvali ekspertska vlada, u ovom momentu najbolje rešenje, ne samo sa sa stanovišta kompromisa među političkim subjektima koji konstituišu novu većinu, već i ozbiljnih izazova koji su pred nama u narednih godinu, dvije.

Da li će u ekspertskoj vladi biti mesta i za eksperte iz DPS?

– To što se neko aktivno bavio politikom ne treba da bude kriterijum koji bi nekoga isključio iz buduće vlade, posebno ako se radi o ličnosti zavidnih profesionalnih referenci. Što se tiče kadrova koje je imenovao DPS, niko od ljudi koji su svoj posao obavljali savjesno i u skladu sa zakonom, ne treba da brine za svoje pozicije jer nova vlada neće sprovoditi politički revanšizam.

Mogu li i manjine da budu deo buduće vlade, obzirom da su se neke od njih već izjasnile da neće učestvovati u Vladi koja je prosrpski orijentisana. Da li je tačno da će vlada biti prosrpski orijentisana i da ste pod uticajem Srbije?

– Buduća vlada je otvorena ne za neke, već za sve manjinske narode. Učešće njihovih predstavnika u novoj vladi smatram potrebnim.

Vlada u kojoj ću ja učestvovati može da bude samo procrnogorska i posvećena interesima države Crne Gore. Priče o velikom uticaju Srbije na buduću vladu su budalaštine koje širi odlazeći režim i poturaju njihovi analitičari. Stoga, lično me iznenađuje da ste vi, kao ozbiljan list, takvim stvarima pridali značaja.

Da li ćete Vi biti novi premijer i odakle Vi u zrelim godinama u politici?

– U politiku sam formalno ušao nakon usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovjesti. Složiću se sa Vama – u zrelim godinama – ali to ne vidim kao nedostatak, već naprotiv.

Veliki broj uspješnih političara u Evropi, na konkretan angažman odlučila se tek nakon pune profesionalne i društvene afirmacije. Narednih dana očekujem da ćemo definisati osnovne kriterijume na kojima će biti formirana nova vlada. To je preduslov da bi se dalje krenulo ka personalnim rešenjima.

Nameravate li da izvučete pouku iz ponašanja srpske opozicije koja je nakon 5. oktobra došla na vlast na krilima nezadovoljstva naroda i uspela da izneveri ta očekivanja građana?

– Građani Crne Gore, koji su više od 30 godina čekali pad režima imaju velika očekivanja od buduće vlade. Ne samo na primjeru Srbije, već i druge zemlje u kojima se desilo slično. Treba izvući primjere i ne dozvoliti da se greške, u specifičnim uslovima Crne Gore, ponove.

Obzirom da odnosi Srbije i Crne Gore poslednjih godina nisu na nekom zavidnom nivou, a DPS je često optuživao vlasti u Beogradu da se mešaju u unutrašnja pitanja suverene Crne Gore, da li će nešto menjati u budućnosti prema Srbiji?

– Ponovio bih ono što sam vam rekao u prethodnom pitanju, optužbe o miješanju Srbije u unutrašnja pitanja države Crne Gore su obične budalaštine koje širi odlazeći režim. Teško možete naći jedan konkretan primjer koji bi potkrijepio ove tvrdnje, dok sa druge strane imate niz primjera miješanja u unutrašnja pitanja države Srbije od strane Đukanovićevog režima, počev od priznanja Kosova, pa do glasanja protiv interesa Srbije u više međunarodnih organizacija. Srbija i Crna Gora su dvije najbliže države, geografski, kulturološki i istorijski. Naši odnosi se moraju normalizovati i to je želja velike većine građana Crne Gore.

Postoji li mogućnost preispitivanja priznanja nezavisnosti Kosova, odnosno povlačenja tog priznanja?

– Pred novom vladom su ozbiljni izazovi. Sa jedne strane treba obezbijediti opstanak naroda i države u uslovima propale turističke sezone, a sa druge početi demontažu sistema koji je decenijama držao Crnu Goru zarobljenom.

Razumijem koliko je pitanje Kosova i Metohije važno ne samo za građane Srbije, već i za građane Crne Gore. Podsjetiću da je odlazeći premijer Duško Marković prije nekoliko godina izjavio da je 85 odsto građana Crne Gore bilo protiv priznanja južne srpske pokrajine.

Međutim, pred novom vladom je mnogo važnijih pitanja i razmatranje povlačenja priznanja Kosova za sada nije prioritet. Takođe, nedavno potpisani sporazum u Vašingtonu, njegova verifikacija i primjena imaće svakako uticaj i na državnu politiku Crne Gore.

Kako komentarišete izjavu Đukanovića da je pobedom opozicije oživeo velikosrpski nacionalni projekat, koji pretenduje da obezbedi neku kompenzaciju Srbiji za izgubljeno Kosovo?

– Pošto u predizbornoj kampanji gotovo nikada nije bio u prilici da afirmiše konkretne rezultate i uspjehe iz prethodnog perioda, Milo Đukanović je narodu nudio laži o neprijateljima i ugroženosti države.

Početkom 90-ih neprijatelji su bili Bošnjaci, potom Slobodan Milošević, 2006. Albanci kada je konstruisao aferu „Orlov let“, na prošlim izborima Rusija, sada Srbija.

Ponovio bih da su priče o velikosrpskom nacionalizmu obične gluposti, a Đukanović i ostali predstavnici režima koji ih afirmišu u javnosti ne razlikuju se mnogo od junaka filma Balkanski špijun.

Ostaje li Crna Gora privržena putu ka EU i da li ćete možda preispitivati članstvo u NATO-u?

– Sve stranke koje su učestvovale na izborima zalažu se da Crna Gora postane članica EU i ne samo nastavak, već i intenziviranje evropskih integracija biće prioritet nove vlade. Što se tiče drugog dijela vašeg pitanja, mi smo u obavezi da poštujemo sve međunarodne ugovore i sporazume koji proizvode dugoročno pravno dejstvo koje je potpisao bivši režim.

Poslednjih godina odnosi sa Rusijom nisu bili na zavidnom nivou , mogu li se i tu očekivati neke promene?

– Ruska Federacija, predstavlja našu bratsku zemlju i velikog istorijskog prijatelja. Crnogorci gaje velike simpatije prema ruskom narodu. Kako pokazuju istraživanja javnog mnjenja ta osjećanja su ostala netaknuta uprkos agresivnoj antiruskoj politici aktuelnog režima.

Mi smo u obavezi da popravimo naše političke odnose sa Rusijom, kao i sa Srbijom, te intenziviramo i izgradimo nove mostove saradnje u ekonomskoj i kulturnoj sferi. Za nas bi bilo veoma važno da se obnovi redovni avio-saobraćaj sa Rusijom i stvore uslovi za nesmetane posjete ruskih turista.

Šta će biti prvi koraci vlade, ukoliko je formirate, da li će to biti novi zakon o slobodi veroispovesti, ili će to možda biti zakon o poreklu imovine?

– Novi zakon o slobodi vjeroispovjesti, koji će se donijeti aktivnim dijalogom i uz učešće svih vjerskih zajednica je nesporan našim budućim koalicionim partnerima.

Zakon o porijeklu imovine, koga smo obećali u predizbornoj kampanji takođe. Prvi koraci vlade biće stvaranje uslova za opstanak naroda i države u narednom teškom periodu i demontaža sistema koji je ovu zemlju zarobio.

S obzirom da Milu Đukanoviću predsednički mandat traje još tri godine, postavlja se pitanje kako će funkcionisati kohabitacija njega i nove vlade i postoji li mogućnost da tražite vanredne predsedničke izbore?

– Prioritet je izbor nove vlade. Milo Đukanović je doživio izborni debakl. Lista koja je u nazivu nosila njegovo ime osvojila je svega 35 odsto glasova.

Stoga, da je odgovoran političar sam bi podnio ostavku, inicirao vanredne predsjedničke izbore i neposredno provjerio svoj politički kredibilitet. Ipak, imajući u vidu njegovu političku ličnost, takav rasplet ne očekujem.

Gašenje generatora podela

I ono najvažnije – kako ćete pomiriti Crnu Goru zavađenu međusobno i podeljenu, što se videlo i na mitingu u Podgorici?

– Kada ugasite generator podjela i razdora koji je instalirao DPS i učinite napor da se Crna Gora gradi kao država u kojoj će svi građani, bez obzira na vjersku, nacionalnu i političku pripadnost biti ravnopravni članovi društva, lako će doći do pomirenja Crne Gore.

Za kratko vreme postali ste najpopularniji čovek u Crnoj Gori. Koji je recept za uspeh?

– U svemu što sam radio u životu trudio sam se da dam sve od sebe da postignem najbolji rezultat. Tako sam pristupio i politici.

4 Comments
  1. Q komentariše

    Osman, Rafet, Kemal i Suljo ne mogu ni blizu vladi ima i drugih postenih Bosnjaka mjesto njih.

  2. Vasò komentariše

    Automotomitropolitu prđekaj ti ali nema bagre kao četniklerofasista sa sotonjarom

    1. Црна_Гора komentariše

      Vaskrsla je Njegoseva Crna Gora.Srusili smo FASIZAM Nato montenegro.
      Svi u vladu kojima je sloboda i pravda najvaznija.
      Montenegrini cine samo 10% Crne Gore.

  3. Bano komentariše

    A đe su tvoji spiskovi?

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.