BU2 pokrenula inicijativu kojom promoviše koncept odgovornosti i transparentnosti, pozivaju funkcionere na odgovornost

0

NVO „Grupa građana BU2“ pokrenula je inicijativu kojom promoviše koncept odgovornosti i transparentnosti a sve u cilju kako bi se građani, druge nevladine organizacije i mediji u Opštini Budva osnažili da pozivaju javne funkcionere na odgovornost.

„Grupa građana BU2″  će u svom radu koristiti informacione i komunikacione tehnologije za razmjenu podataka prikupljenih praćenjem rada javnih institucija, istraživanjima, „data“ novinarstvom i anketama koje omogućavaju građanima da samostalno istražuju i objavljuju informacije i uspostavlja javno dostupne mehanizme putem kojih građani mogu da pozivaju političare i institucije na odgovornost, uključujući i mehanizme u cilju podsticanja reakcija javnosti na zloupotrebe javnih funkcija, ali i vršenja pritiska na institucije da unaprijede postojeće procedure u pogledu koncepta odgovornog ponašanja a sve u cilju kako bi podstakli dublje promjene na nivou javnih institucija u našem gradu.

Nažalost, uključivanje javnosti u kreiranje politika na nivou organa izvršne vlasti doživljava se kao privilegija a ne kao potreba. Većina zahtjeva za učešćem građana kao i organizacija civilnog društva javlja se na kraju procesa kreiranja politika u formi javnih rasprava.

Neujednačenost postupanja i proizvoljnost u sprovođenju zakonskih obaveza ukazuje na nepostojanje funkcionalnog sistema. Ukoliko efikasnost sprovođenja zakonskih odredbi i propisa zavisi od osobe koja je na čelu organa javne vlasti, utoliko je više mjesta za nepoštovanje iz tog razloga potrebno je depersonalizovati sistem i uvesti jasne mehanizme odgovornosti i procedure koje će preduprijediti svojevoljno tumačenje nadležnosti, ovlašćenja i obaveza državnih službenika.

Transparentnost i otvorenost u dobrom upravljanju predstavljaju osnovne preduslove kvalitetne izvršne vlasti koji moraju biti tretirani kao neophodnost, a ne izraz dobre volje. Kao osnovne karakteristike javne administracije u demokratskom društvu, podrazumevaju dostupnost informacija koje su potrebne za učešće u političkom životu i vršenje nadzora nad politikama koje se sprovode. Politike transparentnosti su prošle nekoliko faza razvoja shodno potrebama i zahtevima društva, i postajale deo agendi vlasti na Zapadnom Balkanu. Danas su zahtevi za većom transparentnošću i otvorenošću sastavni dio reformi koje zemlje u regionu sprovode na svom putu ka Evropskoj uniji (EU) kao i kroz angažman u drugim međunarodnim inicijativama – zaključuje se u saopštenju NVO „Grupa građana BU2“

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.