Bruka: NKT potrošio 3 miliona, a ni cent nijesu uložili u laboratorije za testiranje!

4

Od početka epidemije virusa korona, Institut za javno zdravlje je na testiranje uzoraka u laboratoriji u Njemačkoj potrošio 240 hiljada eura, što je bilo dovoljno za nabavku neophodne opreme za značajno povećanje kapaciteta za testiranje na virus u Crnoj Gori i opremanje još najmanje dvije laboratorije, pokazuje dokumentacija koju je analizirao Istraživački centar MANS-a.

Sa računa NKTa je do sada potrošeno blizu 3 miliona evra. Ni cent nije otišao na povećanje institucionalnih kapaciteta za testiranje na #COVID19. Sa druge strane, svako slanje testova za Njemačku nas je koštalo skoro kao jedna PCR laboratorija.

Tokom mjeseca jula Institut za javno zdravlje je u laboratoriju Eurofins/LifeCodexx iz Ebersburga u Njemačkoj poslao prvu pošiljku od 1958 uzoraka za čije testiranje je plaćeno oko 107 hiljada eura. Druga pošiljka je uslijedila u septembru kada je upućen kontigent od 1118 uzoraka, što je Institut koštalo još 61,5 hiljada eura.

Konačno, ovog mjeseca je u Njemačku poslat i treći kontigent od 1280 uzoraka za koji Institut očekuje fakturu od još 70 hiljada eura.

U ponudi ove njemačke laboratorije se navodi da cijena pojedinačnog testa na koronavirus iznosi 55 eura koja, osim samog testiranja, obuhvata i obradu podataka, te slanje izvještaja Institutu. Na ovu cijenu treba još dodati i troškove transporta uzoraka do laboratorije Eurfinsa u gradu Ebersburgu, pored Minhena.

Sa druge strane, podaci pokazuju da se Institut za javno zdravlje dva puta obraćao Ministarstvu zdravlja kako bi im se povećali kapaciteti za testiranje na virus korona. Prvi put je upućen dopis početkom jula mjeseca kada je tražena nabavka opreme koja bi povećala kapacitete Instituta za 20-30%.

Nakon toga, Vlada je odobrena nabavka opreme za testiranje i pripremu uzoraka, vrijedna oko 97 hiljada eura. Ipak, Institut je tender za ovu nabavku sproveo tek mjesec i po dana kasnije, dok je ugovor sa podgoričkom kompanijom „Farmalab“ potpisan 10. septembra.

Tom prilikom je nabavljen PCR aparat marke Thermo Fisher i automatizovani/robotizovani sistem za pripremu PCR reakcione smješe koji su neophodni za pripremu uzoraka i samo testiranje.

Iz ugovora o nabavci opreme
Drugi put se Institut obratio za pomoć krajem septembra tražeći još 350 hiljada eura za proširenje svojih kapaciteta. Međutim, prema podacima Uprave za javne nabavke, ovaj tender još uvijek nije raspisan.

U međuvremenu, Institut je, umjesto povećanja sopstvenih kapaciteta, potrošio 240 hiljada eura na testiranje uzoraka u inostranstvu.

4 Comments
  1. Kontra revolucija komentariše

    Uf al je nekom novi BMW pao na ruke, ko iz neba !.

  2. kuca komentariše

    Na sto!??????????Sapun dobili,tolet papir dobili,peskire dobili ljekova nema,respiratore dobili 3 miliona ukrali !!!!

  3. Dobrilo komentariše

    Dakle od njih ništa novo!

  4. Bot23 komentariše

    Sa nktovcima u zatvor, najmanja je šteta 3 miliona, oni su odgovorni za zatvaranje Crne Gore i gubitak prometa od turizma od bar milijardu eura.
    Odmah sa njima u zatvor, svu njihovu imovinu i imovinu povezanih lica odmah na doboš pa da se bar malo umanji šteta koju su počinili

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.