Brnabić: Za priznavanje diploma sa Kosova čekamo adekvatnog sagovornika iz Prištine

0

Premijerka Ana Brnabić rekla je danas, odgovarajući na pitanje poslanice Ujedinjene doline-SDA Sandžaka Nedije Baćiri o priznavanju diploma sa Kosova, da to može biti rešeno čim Srbija bude imala adekvatnog sagovornika u institucijama u Prištini, koji je spreman na komprmise.

– Problem sa kojim se suočavaju mladi Albanci preševske doline jeste i pitanje nepriznavanja diploma koje oni stiču na Kosovu. Od 2008.godine se diplome ne priznaju, te se mladima oduzima svaka mogućnost za zapošljavanje i doprinos sredinama u kojima žive, a naše opštine ostaju bez potrebnih kadrova” – rekla je Bećiri.

Ona je dodala da je to pitanje obuhvaćeno tokom tehničkog dijaloga Beograda i Prištine.

“Čim Srbija bude imala adekvatnog sagovornika u privremenim institucijama u Prištini koji je spreman da o tome razgovara ozbiljno, da pravi komrpomise i da dođemo do rešenja koje bi bilo u interesu mladih ljudi”, rekla je Brnabić.

Ona je dodala da Srbija kao zemlja zagledana u budućnost i teži regionalnoj stabilnosti, povezivanju i poverenju i istorijskom pomirenju sa Albancima takođe insistira na tome dugi niz godina.

Premijerka je u Skupštini Srbije kazala da AP Kosovo nije krivac, već politička elita koja, kako kaže, mora da sedne i da se dogovori kako se tretiraju diplome iz Mitrovice, pa da se rešavaju i sve ostale.

Baćiri je rekla da se i članu 6 Vašingtonskog sporazuma kaže da će obe strane priznati diplome i druga uverenja, dodajući da međunarodni sporazumi na osnovu Ustava Srbije prozvode obaveze, kao i domaći zakoni.

“- Mislim da je krajnje vreme da se nešto preduzme po tom pitanju, jer od njega zavisi sudbina velikog broja mladih. Naše opštine (na jugu Srbije) imaju potrebe za mladim kadrovima” – rekla je Bećiri.

Brnabić je odgovorila da je potpuno saglasna da sporazumi treba da se poštuju i pozvala Bećiri da apeluje na prištinske vlasti da poštuju sve sporazume, prvo Briselski sporazum.

“- Zajednica srpskih opština je preduslov boljih razgovora” – istakla je Brnabić.
Angažovaćemo i policiju ako treba zbog migranata

Premijerka je izjavila večeras da će, ukoliko bude potrebno, biti pojačano prisustvo pripadnika policije u mestima na teritoriji Srbije u kojima ima migranata, kako bi se građani osećali bezbedno.

Brnabić je, u Skupštini Srbije odgovarajući na pitanja poslanika, kazala da su u prošloj godini 903 migranta sprečena u ilegalnom prelasku srpsko-mađarske granice i istakla da Srbija i Mađarska odlično sarađuju u toj oblasti.

“Što se tiče bezbednosti građana u opštinama i gradovima gde su prihvatni centri za migrante, MUP reaguje kada nam se obrate predstavnici lokalnih samouprava i građana“, rekla je Brnabić.

Ona je tako odgovorila na pitanje šefa poslaničke grupe Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Balinta Pastora o tome šta država čini da garantuje bezbednost građana, navodeći da je situacija u određenim područjima Srbije “alarmantna“,

Pastor je rekao da u mestima Majdan i Rabe, na području opštine Novi Kneževac, uglavnom na staračkim domaćinstvima, konstantno boravi više od 500 imigranata, koji, kako je naveo, ulaze u kuće meštana i često prave štetu, a da su građani zbog toga preplašeni.

Dodao je da je slična situacija na području Subotice, Kanjiže i mestima u zapadnobačkom okrugu.

Brnabić je kazala da migranti moraju da budu u prihvatnim centrima i da oni ne žele da ostanu u Srbiji, ali da ih ne puštaju u evropske zemlje.

“Mi se borimo koliko možemo, ali s obzirom na okolnosti dobro prolazimo zahavljujcuhi pripadnicima MUP-a. Ako treba da se pojača njihovo prisustvo, pojačaćemo“, dodala je premijerka.

Na pitanje Pastora da li građani mogu da računaju na naknadu štete koju su počinili migranti, Brnabić je kazala da je Vlada Srbije tu da razgovara sa predstavnicima lokalnih samouprava i građana i da se moraju utvrditi jasni kriterijumi kako, dodala je, ne bi bilo zloupotreba.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.