Brnabić: Stavljena tačka na priču o litijumu
Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je 9. novembra da je za njenu Vladu na priču sa litijumom „stavljena tačka“.
Ona je tako odgovorila na pitanje novinara u vezi sa memorandumom o strateškom partnerstvu Srbije i Evropske unije u oblasti baterija i kritičnih sirovina, u koje spada i litijum.
Memorandum je potpisan u septembru ove godine.
Nakon masovnih ekoloških protesta, Vlada Srbije je početkom 2022. stopirala projekat „Jadar“ međunarodne rudarske kompanije Rio Tinto u zapadnoj Srbiji, gdje su otkrivene rezerve tog metala.
Brnabić je na konferenciji za novinare upitala „da li je loše što Srbija treba da bude sa EU u partnerstvu u vezi kritično-važnih sirovina“.
„Ja mislim da je to dobro, litijum nije jedina strateški važna sirovina za EU, tu je mislim i magnezijum, ne vidim šta je problem da potpišemo ugovor o strateškom partnerstvu za bilo šta“, rekla je premijerka.
Dodala je da nedavno potpisani memorandum „ima veze sa strateškim sirovinama koje ima Srbija i koje ima EU i mogu da ih dijele i razmjenjuju kako bi obostrani razvoj bio jači“.
Na pitanje da li je tačno da je Vlada Srbije angažovala, kako je objavio opozicioni Ekološki ustanak, lobističku Rendon grupu i Džona Rendona za promociju projekta „Jadar“ Brnabić je rekla da nema tu informaciju i da ne zna ko je taj čovjek.
Kako su građani stopirali projekat?
Protivljenje iskopavanju litijuma dovelo je do masovnih protesta i blokada puteva u Srbiji krajem 2021. i početkom 2022. godine.
Povod za proteste je bila namjera britansko-australijskog rudarskog giganta Rio Tinta da otvori rudnik litijuma u području reke Jadar, vrijedan 2,4 milijarde dolara.
Odgovarajući na navode ekoloških aktivista da bi vađenje litijuma zagadilo riječni sliv, zemljište i ostavilo nesagledive negativne posledice po životnu sredinu, ta kompanija je poručivala da ekološke propise poštuje.
Pod pritiskom javnosti, Vlada Srbije je donijela odluku da stavi van snage sve odluke u vezi projektom Rio Tinta.
Međutim, ekološki aktivisti nastavili su sporadične proteste i akcije, smatrajući da na projekat Rio Tinta „nije stavljena tačka“.
Traže da se zakonom trajno zabrani iskopavanje litijuma u Srbiji.
Predsjednik Srbije Aleksandra Vučića je u javnosti više puta ponavljao svoj stav da je „odustajanje od eksploatacije litijuma njegova najveća greška“.
Kompanija Rio Tinto je u Srbiji tokom 2004. otkrila rudu „jadarit“ – kombinaciju litijuma i bora. Litijum, vrijedan metal na svjetskom tržištu, koristi se za proizvodnju baterija, prije svega, za mobilne telefone, kompjutere, električne automobile.
(Slobodna Evropa)
Vlada Srbije nikada neće raditi nešto protiv interesa građana
Podrška premijerki Brnabić u odluci da potpiše memorandum o strateškom partnerstvu za važne sirovine. To će sigurno doprineti jačanju obostranog razvoja
Brnabić je u pravu što ističe važnost strateških sirovina. To je korak napred ka boljem razvoju zemlje.
Snažna podrška premijerki u suočavanju sa nasilnicima koji su protiv njenih napora. Izbori će pokazati pravac kojim želi da ide narod.
Premijerka Brnabić pokazuje hrabrost u suočavanju sa izazovima. Litijum nije jedina važna sirovina, i važno je razvijati strategije za druge resurse.
Premijerka vec godinama radi na stvaranju uslova za ubrzani rast i razvoj Srbije
Ana se bori za interese Srbije. Ne radi protiv njih.
Premijerka se bori za interese Srbije, radi na jačanju saradnje sa EU.
Dosadašnja vlast zaslužuje sve pohvale,i svaka im čast na trudu i borbi za svoj narod
Otvorenost za potpisivanje ugovora o strateškom partnerstvu je potez koji će doneti dugoročne koristi Srbiji.