Brnabić: Srbija okrenuta regionalnoj saradnji
Predsjednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić učestvovala je, putem video-linka, na Samitu Centralnoevropske inicijative (CEI), koji se održava u Budvi.
Brnabić je izrazila zahvalnost Crnoj Gori na organizaciji ovog skupa, istakavši da Srbija sa velikim zadovoljstvom učestvuje u svim regionalnim inicijativama koje mogu da dovedu do boljeg života građana.
Članstvo u Evropskoj uniji ostaje glavni spoljnopolitički cilj Srbije. Na osnovu svih reformi i vođeni rezultatima koje je naša zemlja ostvarila, očekujemo pozitivne signale iz Brisela tokom decembra i u toku slovenačkog predsedavanja Evropske Unije, rekla je Brnabić.
Prema njenim riječima, Srbija uporedo sa ovim aktivnostima radi i na povezivanju regiona i omogućivanju bržeg i lakšeg protoka ljudi, robe i usluga.
Brnabić je podsjetila na to da je Srbija pokrenula i Inicijativu „Otvoreni Balkan“, čije su za sada članice Srbija, Sjeverna Makedonija i Albanija.
Brnabić je izrazila nadu da Srbija uskoro u okviru ove inicijative postići nove rezultate, koji će značiti elektronsku razmjenu dokumenata, manje čekanje na granicama i efikasniji protok teretnih vozila.
Brnabić je ocijenila da je i tokom pandemije koronavirusa Srbija pokazala okrenutost regionalnoj stabilnosti i saradnji, potpuno svjesna da bez zaštićenog, stabilnog i razvijenog regiona nema ni zaštićene, stabilne i razvijene Srbije.
Centralni dio samita bio je panel šefova delegacija na kojem su, pored Brnabić, učestvovali i predsjednik Vlade Slovenije Janez Janša, predsjednik Vlade Bugarske Stefan Janev, predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković i ministarka za evroatlantske integracije i potpredsjednica Vlade Ukrajine Olga Stefanišina.
Učesnicima samita, na kojem je usvojena takozvana Mapa puta za zdravstvo na Zapadnom Balkanu, na početku su se obratili evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji, evropska komesarka za zdravstvo i bezbjednost hrane Stela Kiriakides i regionalni direktor Svjetske Zdravstvene Organizacije Hans Henri Kluge.
Centralnoevropska inicijativa (CEI) nastala je 1989. godine iz saradnje četiri države (Italija, Austrija, tadašnja SFR Jugoslavija i Mađarska).
Danas ima 17 članica: Albanija, Bjelorusija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Češka, Italija, Mađarska, Sjeverna Makedonija, Moldavija, Poljska, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Srbija, Ukrajina i Crna Gora.
Austrija se povukla iz članstva 2018. godine, a devet država su članice Evropske Unije. Preostalih osam su države Zapadnog Balkana i tzv. Evropskog susjedstva.