Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je da Srbija nikada više neće biti zemlja u kojoj stranci postavljaju ljude na važne pozicije i funkcije i prave koalicije i odlučuju ko će biti u vladi.
„Mnogo smo se borili, pre svega Aleksandar Vučić da Srbija samostalno odlučuje i bude u tom smislu potpuno suverena zemlja i da narod odlučuje. Nažalost, još uvek ima ljudi u Srbiji koji veruju da će ako budu bliski strancima i stranim ambasadama to povećati njihove šanse da u Srbiji nešto budu. Ja u to ne verujem i protiv toga se borim svaki dan i boriću se i dalje, jer smatram da Srbija više nikada ne sme da postane takva zemlja. Interes i napredak Srbije nije u interesu stranih ambasadora koji se bore za napredak svoje zemlje. Stabilna i jaka Srbija, kao i stabilnost Balkana nije u njihovom interesu „, istakla je Brnabić i dodala da u Srbiju u ovom trenutku ulazi mnogo novca iz inostranstva.
Govoreći o nemačkim investicijama u Republici Srbiji, Brnabić je istakla da to najispravnije pokazuje kakva je Srbija zemlja i dodala da su oni jedni od najboljih investitora i partnera.
„Zahvalna sam što imamo nemačke investitore koji u Srbiji zapošljavaju više od 73.000 ljudi. Oni dolaze tamo gde je stabilno i nema korupcije, gde ima vladavine prava i postoji politička stabilnost u svakom smislu i bezbednost. Takođe, to nije autoritativni režim, jer u takvom režimu ne postoji stabilnost i bezbednost. To što mi imamo nemačke investicije je stvar kojom treba da se ponosimo i to govori kakva je Srbija zemlja“, naglasila je Brnabić.
Brnabić je istakla da Srbija danas ima spremne projekte, jasnu viziju kuda treba da ide i šta će se raditi do 2030. godine i dodala da nas to odvaja od regiona i mnogih drugih zemalja.
„Od 2014. godine izgradili smo 350 kilometara auto-puteva, krenuli u projekte izgradnje železnice, mnogo smo ulagali u infrastrukturu. Naš sledeći pravac razvoja je zaštita životne sredine. To je kanalizaciona mreža, postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, transferne stanice za čvrsti otpad i regionalni reciklažni centri. Što se tiče unapređenja kvaliteta vazduha, to su novi kapaciteti iz obnovljivih izvora energije. Treba da gradimo nove kapacitete u smislu reverzibilnih hidroelektrana ili gasnih pumpi. Treba da jačamo naše mreže. Za par nedelja pustićemo brzu prugu od Beograda do Novog Sada, a krenuli smo i da dalje gradimo prugu od Novog Sada do Kelebije, odnosno granice sa Mađarskom. Treba da krenemo da radimo Beograd ka Nišu i od Niša ka Preševu, odnosno do granice sa Severnom Makedonijom i to će biti finansirano iz evropskih sredstava“, istakla je Brnabić i dodala da je ekonomski rast u 2021. godini iznosio 7,6 odsto.
Prema njenim rečima, kada su francuske kompanije čule da je naš javni dug samo 52 odsto u odnosu na naš BDP govori da jako rastu, dobro investiraju i imaju ekonomsku i fiskalnu stabilnost i novac i da je Srbija zemlja u koju treba investirati.
Brnabić je dodala da ne možete da imate jaku ekonomiju ako nemate političku stabilnost i vladavinu prava, kao i da ako se ne borite protiv korupcije nijedna kompanija ovde neće doći.
„Dolaze nam izbori 3. aprila i treba ljudi da znaju ko koga finansira. Nas ne finansira niko i to obezbeđuje da samostalno donosimo odluke, kao što i danas činimo. Ovu vlast i Aleksandra Vučića birao je narod zahvaljujući rezultatima i veri da možemo da vučemo Srbiju napred, da rastu penzije i plate, da se zapošljavaju ljudi, da imamo nove pruge, škole… Od početka pandemije dali smo građanima i privredi pomoć od 8,7 milijardi evra kako bi svi zajedno prebrodili pandemiju i prilično smo uspeli. Nadam se da će uskoro biti kraj“, istakla je Brnabić.
Govoreći o zaštiti životne sredine podsetila je da je deponija Vinča decenijama bila, u odnosu na sve crne tačke u Evropi, druga crna tačka, najgore mesto i dodala da je danas drugi slučaj i da izgleda potpuno drugačije.
„Zagađenje u Beogradu, Boru, Kragujevcu, Užicu je bilo mnogo veće. Divlje deponije su bile svuda, a mi ih danas čistimo. Ljudi o tome nisu pričali, jer su brinuli šta će da jedu, da nađu posao. Ljudi žele da rade“, rekla je Brnabić.
Na pitanje šta očekuje u naredna dva meseca, kakvu političku borbu, Brnabić je istakla da misli da će biti teška kampanja i da nas očekuju vruća dva meseca, kao i da se mnogo novca iz inostranstva slilo.
„Očekujem da ćemo uspeti u našoj kampanji da razgovaramo sa velikim brojem ljudi. Kao što kaže predsednik Vučić, 50 odsto toga je šta smo uradili, a 50 šta ćemo uraditi. Vodićemo pozitivnu kampanju sa konkretnim planovima. Naš cilj je da na svim nivoima pobedimo ubedljivije nego ikada i da time pokažemo da su rezultati ono što je važno. Ono što je na semaforu to je važno. Važno je da se borite za Srbiju i da imate plan, program i jasnu viziju“, poručila je Brnabić.
