Britanka vlada istražuje oko 200 naučnika: Pomagali Kini u pravljenju oružja masovnog uništenja?
Oko 200 naučnika sa više univerziteta pod istragom je britanske vlade zbog sumnje da su pomagali Kini u pravljenju oružja masovnog uništenja, saznaje Tajms. Naučnici su pod sumnjom da su nesvjesno kršili stroge izvozne zakone donijete kako bi se spriječilo da intelektualna svojina u osjetljivim oblastima završi u „neprijateljskim državama“. Prema tim navodima, vlada se priprema da pošalje upozorenje naučnicima koji su pod sumnjom da su Kini prosledili istraživanja o naprednoj vojnoj tehnologiji.
-Desetine naučnika uskoro bi mogle da se nađu pred sudom. Ako samo 10 odsto njih bude osuđeno, to bi značilo da bi oko 20 naučnika moglo da ode u zatvor zbog pomaganja Kini u proizvodnji super-oružja- objavio je britanski Tajms pozivajući se na neimenovane izvore.
Britanska vlada saopštila je Tajmsu kako je od 2008. godine za izvoz vojne robe ili tehnologije potrebna posebna dozvola.
Zapadne vlade optužuju Kinu za špijunažu, uključujući i hakerske napade, čija su meta vladini i korporativni sistemi. SAD su, tako, označile kineske tehnološke gigante kao bezbednosni rizik zbog njihovih navodnih veza sa kineskom Komunističkom partijom i vojskom, dok je Velika Britanija zabranila telekom kompanijama da instaliraju najnoviju 5G tehnologiju kineskog Huaveja.
Kineska vlada i tehnološke kompanije više puta su demantovale takve optužbe, uz navode da restrikcije koje se donose na zapadu krše međunarodne trgovinske sporazume, sprječavaju razvoj tehnologije i usporavaju ekonomski rast, protivno interesu biznisa i potrošača.
(Sputnjik)