Božić u znaku napada na Srbe sa Kosmeta

0

Dvojica srpskih dječaka, rođaci Stefan S. (11) i Miloš Stojanović (21) ranjeni su juče u Gotovuši kod Štrpca kada je na njih, bez ikakvog povoda, iz vozila u pokretu pucao lokalni Albanac. Djeca su u trenutku napada išla pored puta i nosila Badnjak kada je napadač na njih otvorio rafalnu paljbu.

Još jedan srpski mladić sinoć je napadnut na Kosovu i Metohiji kada je grupa Albanaca pretukla Stefana Tomića (18) iz Klokota dok se sa bratom vraćao s ponoćne Božićne liturgije u Crkvi Svetog Petra i Pavla u Klokotu. Nakon službe u crkvi, mladić je krenuo kod tetke, kada ga je na putu napala grupa Albanaca, od kojih je neke prepoznao kao obezbjeđenje lokalnog restorana.

Ovim vijestima o napadima na djecu i mladiće sa Kosmeta svjedočili su pripadnici srpskog naroda prethodna dva dana, koja važe za najradosnije praznike u hrišćanstvu. Umjesto u porodičnoj atmosferi, sa radošću, Srbi sa Kosova su blagdane proveli u strahu od albanskih terorista.

Samim tim se postavlja pitanje, šta je međunarodna zajednica uradila prethodnih dana kako bi ovakva ponašanja zaustavila. KFOR i EULEKS ne borave na teritoriji Kosova i Metohije „od juče“, štaviše, vrlo su dobro upoznati da srpski narod 6. i 7. januara proslavlja Božić i Badnji dan, a samim tim je potrebno pojačati svoje prisustvo. Ništa od toga nije urađeno, tako da smo ovih dana svjedočili napadima od strane Albanaca.

Kako onda KFOR i EULEKS sprovode svoju međunarodnu agendu koja je pred njeih postavljena? Oni su, makar po pravilu, na teritoriji južne srpske pokrajine prisutni kako bi očuvali red, mir i živote svih ljudi koji žive na toj teritoriji. Očigledno im to više ni ne ide od ruke.

Srpska vojska i policija da osiguraju živote Srba na Kosmetu

Predstavnici Komisije za sprovođenje Vojnotehničkog sporazuma Generalštaba Vojske Srbije preuzeli su na Badnje veče, u 19.00 časova, na administrativnom prelazu Merdare od predstavnika KFOR-a odgovor na zahtjev za povratak do 1.000 pripadnika Vojske Srbije i policije Republike Srbije na prostor Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija.

Odgovor, međutim, još nije poznat. Kakav god on bio, novonastale okolnosti umnogome mijenjaju situaciju a KFOR bi morao da razmotri odluku, ukoliko se uzmu u obzir reakcije cjelokupne međunarodne zajednice na napade na Srbe sa Kosmeta.

Ministarstvo odbrane je navedeni dokument dostavilo Kabinetu predsednika Republike i vrhovnog komandanta Vojske Srbije Aleksandra Vučića radi upoznavanja predsednika sa sadržajem odgovora KFOR-a

Pripadnici Vojske Srbije su 16. decembra na Merdaru su uručili Kforu zahtev za povratak 1.000 pripadnika bezbedonosnih snaga na Kosovo.

Iz kabineta predsednika Vučića za „Novosti“ je potvrđen prijem dokumenta i rečeno nam je da će predsednik čim dođe sa Hilandara biti upoznat sa sadržajem istog.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.