Borba protiv terorizma prioritet za Evropsku uniju i Europol
Borba protiv terorizma ostaje prioritet za Evropsku uniju i Europol – kada je unutrašnja bezbjednost članica u pitanju. Države Unije smatraju džihadistički terorizam najvećom prijetnjom. Bezbjednosne službe upozoravaju da bi mete radikalnih islamista mogli biti božićni vašari. Bezbjednost u Francuskoj, Njemačkoj i drugim evropskim zemljama umnogome zavisi od sukoba između Izraela i Hamasa.
Uoči sezone praznika, prazničnih gužvi i okupljanja – raste rizik od sukoba u društvu, usljed konflikta na Bliskom istoku. Od početka sukoba Izraela i Hamasa – mnoge evropske zemlje suočene su sa porastom bezbjednosnih rizika.
Prethodnih dana u Francuskoj su bila dva teroristička napada sa ljudskim žrtvama, i jedan prošlog mjeseca u Briselu.
“Treba reći da neke tenzije i pojačane mjere bezbjednosti ipak nisu vidljive, ljudi normalno žive i funkcionišu, idu na praznične vašare i kupovinu, dok vlasti kažu da su u pojačanoj pripravnosti, ali da situacija nultog rizika – ne postoji”, naveo je Dušan Gajić, dopisnik RTS-a iz Belgije.
Poslije islamističkog napada u Parizu, u kojem je u subotu ubijen jedan Njemac – u Njemačkoj je uhapšeno nekoliko osoba. U zemlji se bilježi talas antisemitizma bez presedana.
“Njemačke bezbjednosne službe i policija su na oprezu još od 7. oktobra, jer su primijetili da su islamističke grupe krenule da mobiliše svoje pristalice i da ih pozivaju da izvrše teroristički napadi, bez obzira da li su bliski Hamasu ili ne. Zbog toga je i vrlo žustro reagovano kada je prošle subote u jednom gradiću nedaleko od Štutgarta evakuisan božićni vašar zbog dojave nepoznate osobe da želi da izvrši napad”, rekao je Nenad Radičević, dopisnik RTS-a iz Njemačke.
Izuzetak nije ni Italija, koja je, po izbijanju sukoba Izraela i Hamasa – pojačala bezbjednosne mere i kontrolu granice sa balkanskom rutom migranata.
“Ovaj božićni period sa velikim brojem turista koji pristižu u Italiju jeste pogodno tlo za napade, pa će se posebno nadgledati aerodromi, željezničke stanice kao i sva mjesta na kojima se okuplja mnogo ljudi, a naročito tradicionalne božićne pijace, šoping centri ,kao i univerziteti”, istakla je Sanja Lučić, dopisnik RTS-a iz Italije.
Kina, Rusija, Iran i međunarodni terorizam – najveće su bezbjednosne pretnje Velikoj Britaniji, objavile su britanske bezbjednosne službe.
“Opasnost od terorističkog napada ocjenjuje se kao znatna. Nikakav sastanak Kobre (COBR ili COBRA – Civil Contingencies Committee, nacionalno tijelo zaduženo za reagovanje u vanrednim situacijama) nije najavljen. Tom temom uoči praznika bave se jedino desničarski mediji. Vlada Rišija Sunaka jedino je do sada izdvojila tri miliona funti za trust za obezbjeđivanje zajednice, koja štiti jevrejske škole i sinagoge, koje su sve češće mete antisemtiskih napada”, navela je Ivana Miloradović, dopisnica RTS-a iz Velike Britanije.
Evropski stručnjaci upozoravaju da, i nakon što je propao kalifat u Iraku i Siriji, ideologija islamske države i dalje postoji, i ugrožava evropsku bezbjednost. Glavni kanali za širenje terorističke propagande su društvene mreže.