BORBA EKSKLUZIVNO SAZNAJE: Povećano obezbjeđenje oko VILE GORICA, primjećene duge cijevi – u toku sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost!

0

Kako „Borba“ nezvanično saznaje, na današnjoj sjednici se raspravlja o smjeni Načelnika Generalštaba generala Zorana Lazarevića, te je oko Vile povećano obezbjeđenje, a primjećene su i duge cijevi.

Podsjećamo, sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost zakazana je za danas, a glavna tema biće pismo načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore (VCG) Zorana Lazarevića članovima vrhovne komande.

Načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore (VCG) Zoran Lazarević, saopštio je da ministar odbrane Dragan Krapović neosnovano, smišljeno i u kontinuitetu, pokušava da rad jedinica VCG, kao i njegov rad predstavi kao nekvalitetan, neproduktivan i nedovolino profesionalan.

Podsjetimo, Antena M objavila je pismo Lazarevića, članovima savjeta za Odbranu i bezbjednost, predsjedniku Crne Gore Jakovu Milatoviću, predsjedniku parlamenta Andriji Mandiću i premeriju Milojku Spajiću u kojem objašnjava koje probleme ima u saradnji sa Krapovićem i kakve štetne posljedice iz toga proističu.

Lazarević u pismu članove Sasđvjeta za odbranu i bezbjednost informiše da je Krapović, kako je kazao, protiv-propisno i štetno naredio da se iz Plana rada VCG za oktobar uklone sve aktivnosti načelnika Generalštaba u inostranstvu.

Lazarević navodi da Krapović to radi neosnovano, smišljeno, i u kontinuitetu, pokušavajući da rad jedinica Vojske, kao i njegov rad, predstavi kao nekvalitetan, neproduktivan i nedovolino profesionalan, a sve na način kako ne dolikuje jednom ministru odbrane.

– Sa svim njegovim lošim uticajima pokušavam da izlazim na kraj, ali ovaj gest zabrane je nešto preko čega mi moja oficirska čast i dostojanstvo ne dozvoljavaju da pređem, kazao je Lazarević.

On je naveo i da Krapović izmjene Zakona o Vojsci skoro godinu nepotrebno drži u fioci, a njime su predviđene brojne povoljnosti za poboljšanje životnog standarda pripadnika Vojske od rješavanja stambene problematike, bržeg uvodenja mladih u sistem odbrane, jednostavnije procedure kod kretanja kadra u službi i unapređenja u više činove.

– Ove tvrdnje najbolje, na žalost, potvrđuje stvarnost gdje se na posljednji konkurs za vojnike po ugovoru, za popunu 28 mjesta, javilo blizu 100 mladih da bi na kraju, skoro šest mjeseci kasnije, pozivu se odazvalo samo 20 osoba, rekao je Lazarević.

On je dodao da je više puta ukazivao na nepodnošljivu sporost administracije, međutim ni to nije naišlo na razumijevanje.

– Najgore u svemu je što zbog niskih plata svakodnevno imamo napuštanje Vojske vojnika po ugovoru, jer njihova plata je samo 630 eura“, naveo je Lazarević u pismu.

Lazarević je kazao i da Krapović represivnim mjerama pokušava da preuzme ulogu načelnika Generalštaba, i da je tako naredio hitno vraćanje jednog oficira İz Brisela zbog navodne neprimjerene njegove priče o njemu kao ministru, a da nikome nijesu poznati detalji.

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović kazao je da se ne slaže sa smjenom načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore, generala Zorana Lazarevića, poručujući da neće dozvoliti politizaciju Vojske.

Krapović obavijestio VDT Markovića o nezakonitim radnjama Zorana Lazarevića

Ministar odbrane Dragan Krapović je kazao da je juče obavijestio vrhovnog državnog tužioca Milorada Markovića da je u saznanju o vršenju nezakonitih radnji od strane načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore, brigadnog generala Zorana Lazarevića.

„Dužan sam bio sa obavijestim tužioca kako bi se mogle pokrenuti potrebne mjere i radnje“, rekao je Krapović na pres konferenciji.

Kaže da je 10. septembra dobio naredbu koja je dostavljena svim organizacionim jedinicama sa kabinetima članova Savjeta za bezbednost i odbranu i kabinetima ministara bez prethodnog odobrenja.

„Zakonom o Vojsci propisano je da licu koje je u službi u Vojsci da javno istupa o stanju u njoj i opremi, naoružanju, upotrebi jedinica… Zakonom je propisano da se komandovanje zasniva na načelima sukordinacije i jednostarešinstva i obaveza izvršavanja odluka i naređenja pretpostavljenog i nadležnih organa. Zaposleni u Vojsci je dužan da vrši dužnosti na osnovu Ustava, Zakona i drugih akata“, naveo je Krapović.

Ukazuje da se Lazarević nije obratio Savjetu za bezbjednost i odbranu kao tijelu, već članovima pojedinačno.

Ističe i da na pismo nije stavljena oznaka tajnosti, a da, po svojoj sadržini, pismo sadrži djelove koji se ne smiju iznositi javno.

„Načelnik Generalštaba u pismu polemiše o odlukama ministra odbrane uz opasku da je vrijeme da se sa ‘ovakvim postupanjima prestane’. Pismo je integralno objavljeno na medijskim portalima. Dokument ne sadrži prijemni pečat Skupštine, Vlade, predsjednika, što implicira da ga je Lazarević sam poslao medijima. Jasno je da kada se sa pozicije načela Generalštaba da se zakon i odredbe ne moraju poštovati, svjesni ste gdje to vodi – ka anarhiji u Vojsci i teškim posljedicama u društvu“, kazao je Krapović.

Rekao je da, zbog očuvanja vladavine prava, očekuje da tužilaštvo sprovede istragu da li ima elemenata djela neizvršenja naređenja, samovlašća, pozivanja na otpor ili drugih krivičnih djela koja se gone po službenoj dužnosti.

„Dok sam ja ministar odbrane, niko se neće igrati sa sistemom, pa ni načelnik Generalštaba“, poručio je on.

Na pitanje TV Vijseti šta je krupno Lazarević uradio prije pisma da mu se ne odobre aktivnosti u inostranstvu, Krapović je kazao da on odobrava aktivnosti vojske.

On je rekao da se Lazarević upućivao u neke kontakte za koje nije ovlašćen.

„Sa aspekta ustavne podjele vlasti to je nedopustivo i to je razlog zbog čega sam zabranio aktivnosti“, saopštio je.

Na pitanje TV Vijesti oko slučaja u vezi motora koji se desio u martu, zašto ranije nije postupio, Krapović je istakao da je tada predložio, ali da je zahtjev Lazarevića bio da se ne saslušava niko.

„Nisam javni govorio jer sam htio da sačuvam integritet Vojske i države. Nisam želio da s zbog ovakvog postupanja stidi država pred svjetom, NATO saveznicima, članicama EU“, rekao je ministar odbrane.

On je napomenuo da je sjednica Savjeta zakazana u maju, pa otkazan, pa u junu, te da je na kraju, zakazana za kraj avgusta.

Dodao je da je bilo i drugih propusta.

„Možda je Lazarević i politički centri koji stoje iza njega mislili da mogu sve, ali sada će se suočiti sa zakonom“, kazao je.

On je dodao da misli da je Lazarević u direktnoj instruisanosti od dijela opozicionih partija i bivšeg predsjednika države i DPS-a Mila Đukanovića.

Na pitanje novinara šta će raditi ako Milatović ostane pri stavu da Lazarević ostane na čelu Generalštaba, Krapović je kazao da ne želi da ulazi u to šta drugi misle.

„Da vidimo kako će se tri člana Savjeta odnositi prema ovome što sam rekao. I ne samo prema ovome, ima još prestupa. Ja ću učiniti sve da Vojska funkcioniše“, kazao je on i istakao da poznaje svoje nadležnosti.

Na pitanje novinara ko bi mogao da naslijedi Lazarevića, Krapović je rekao da je, kao odgovoran ministar, predložio adekvatnu zamjenu nakon što je tražio njegovu smjenu.

„Predlog je pred Savjetom, u njihovoj je nadležnosti, ne bih unaprijed komentarisao njihove stavove“, saopštio je.

Odgovarajući na pitanje novinara o optužbama koje je Lazarević iznio, on je kazao da su „na nivou desetara, a ne generala“.

Krapović je, na pitanje o zakonu o Vojsci koji je u fazi nacrta, kazao da Lazarević nema ništa sa njim, a da će, kad bude gotov predlog, biti upućen Vladi koja će predlog proslijediti Skupštini, gdje može na njega biti dodano desetine amandmana.

Četvrti kvartal ove godine je naveo kao rok za izradu dokumenta.

Ministar odbrane je, upitan da li je iznio na prethodnoj sjednici Savjeta, jer je tada glavni razlog za smjenu Lazarevića bio podmlađivanje kadra, rekao:

„Tada nije ovo pismo bilo poslato. U međuvremenu, u obavezi sam da prijavim“.

Krapović je za slučaj sa motorom rekao da je disciplinska stvar, te da je bolje da Lazarević bude razriješen, pa da se onda pokreće disciplinski postupak.

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.