Bojović predložio tri inicijative pred Odborom za antikorupciju: DF je spreman da preuzme odgovornost u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, a da li su drugi?
Poslanik DF-a u Skupštini Crne Gore Dragan Bojović na konferenciji za medije o borbi protiv visoke korupcije i predložio je tri važne incijative koje je pokrenuo u cilju inteviziranja borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Prva inicijativa tiče se održavanja kontrolnog saslušanja pred skupštinskim Odborom za antikorupciju čelnika Agencije za sprječavanje korupcije po pitanju načina njihovog postupanja u odnosu na donesene presude Upravnog suda, a koje se tiču najviših funkcionera bivšeg režima i predsjednika države Mila Đukanovića.
-Prva od tih inicijativa, koju sam prije nekoliko dana i formalno predao u skupštinsku proceduru, jeste da se održi kontrolno saslušanje čelnika Agencije za sprječavanje korupcije po pitanju načina njihovog postupanja u odnosu na donesene presude Upravnog suda, a koje se tiču najviših funkcionera bivšeg režima, kao što je npr. slučaj neadekvatnog prijavljivanja imovine u Kočanima od strane predsjednika države, njegovih skupocjenih satova, kao i egzotičnih putovanja Branimira Gvozdenovića i Mila Đukanovića (u San Trope, Dubai), te drugih slučajeva koji su izazvali izuzetnu pažnju javnost, od kojih akcentujem: neprijavljeno uvećanje imovine Mila Đukanovića na gotovo 17.000 evra bankarskog duga koji je u njegovo ime platio sin Blažo Đukanović, afera „Panama papiri“ i neprijavljivanje ofšor firmi od strane Mila Đukanovića i Blaža Đukanovića, neprijavljeni posao između SDT Milivoja Katnića i firme „Glosarij“ u okviru koga je, za samo za četiri mjeseca, vrijednost njegovog stana porasla za 28 hiljada eura, itd.
Dakle, cilj ovog kontrolnog saslušanja jeste da se ustanovi da li postoji selektivnost u postupanju Agencije, da li se pogrešno određuju prioriteti u radu, itd. Ja mislim da postoji selektivnost, da postoji neprofesionalnost, da je rukovodstvo Agencije veoma podložno političkim uticajima od strane, naravno, bivšeg režima koji ih je i doveo na te pozicije, te da mora doći do personalnih promjena u Agenciji. Mi iz DF-a smatramo da je rukovodstva agencija i regulatornih tijela trebalo sve u jednom aktu zamijeniti, jer ih je na te pozicije doveo bivši režim i oni logično štite bivši režim. Ovako, rukovodeći se procedurama izbora koje je uspostavio bivši režim sa ciljem da zaštite sebe i da vječno vladaju, imamo strašno usporene demokratske promjene u gotovo svim oblastima, jednu opštu stagnaciju i regresiju.
Navodim primjer Agencija za antikorupciju, koja je u ovom periodu za nama vrlo predano istražila kvadraturu svih mogućih ostava, udžerica predstavnika nove vlasti, i revnosno sankcioniše, ali s druge strane ne vidi ono što je cjelokupna javnost vidjela: satove predsjednika države ili činjenicu da se na Forbsovoj listi najbogatijih nalazi među prvih 20. Pri tom, riječ je o čovjeku koji je javni je funkcioner preko 30 godina, čija je plata trenutno oko 2000 eura, njegove supruge oko 800 eura, i sa takvim zvaničnim primanjima nije baš kandidat da parira po bogastvu Donaldu Trampu. Ali eto on uspijeva u tome i niko ga od zvaničnih institucija koje su zadužene da se bave time ne pita: Otkud imetak?- pita se Bojović.
U kontekstu pokretanja i inteziviranja borbe protiv korupcije na visokom nivou, Bojović je podnio u skupštinsku proceduru i inicijativu za konsultativno saslušanje na temu:Efektivnost rada ASK i Tužilaštva u realizaciji evropske agende propisane poglavljima 23 i 24, posebno u dijelu primjene Zakona o sprječavanju korupcije i borbe protiv korupcije na viskom mivou
-Na ovo konsultativno saslušanje predložio sam da se pozovu rukovodioci svih relevannih institucija, ali i predstavnici civilnog sektora. Konkretnije, predložio sam da se pozovu rukovodioci: Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije na visokom nivou, VDT, SDT, Ministarstva pravde i Ministarstva unutrašnjh poslova, ASK, predstavnike poslaničkih klubova koji nemaju svoje poslanike u Odboru za antikorupciju, NVO MANS, NVO CEMI, NVO INSTITUT ALTERNATIVA i Centar za istraživačko novinarstvo CIN Crne Gore. Naravno, ova lista nije definitivna, ni konačna. O svemu ćemo raspraviti na sjednici Odbora za antikorupciju koja je zakazana za srijedu. Ja sam se već konsultovao sa predstavnicima parlamentarne većine po pitanju ovih inicijativa i dobio načelnu podršku, ali na sjednici ćemo raspraviti sve detalje, jer navedene inicijative su otvorene za dopune, modifikacije itd.
Zašto je važna ova druga inicijativa? Od rukovodstva Agencije za sprječavanje korupcije često čujemo da oni nisu Tužilaštvo i da oni prvenstveno treba da djeluju proaktivno i preventivno. Međutim, Agencija je veoma važna karika u borbi protiv korupcije, jer ovo tijelo ex officio vrši konstantnu kontrolu i nadzor nad djelovanjem javnih funkcionera. Štaviše, Agencija je dužna, prema članu 37 Zakona o sprječavanju korupcije, da prilikom vršenja kontrole u svakom slučaju gdje postoji sumnja da je izvršeno neko krivično djelo obavijesti nadležno tužilaštvu i druge nadležne organe. Agencija dakle ne smije da bude samo puki statističar, i to selektivni statističar imovine javnih funkcionera, te da ih sankcioniše samo zbog tehničkih prekršaja. Osnovni cilj uspostavljanja Agencije je suzbijanje korupcije, prevencija korupcije, sankcionisanje visoke korupcije, a ne sankcionisanje nekog funkcionera zato što nije dovoljno informatički obučen, što je napravio neki tehničke propust prilikom popunjavanja izvještaja, koji je inače jako komplikovan za popunjavanje, ili što je neko zaboravio da upiše neku ostavu ili neke bezvrijedne akcije. Na žalost, rad Agencije se trenutno svodi na ove marginalije i besmislice, dok se zatvaraju oči na krupne stvari. U svim izvještajima EK se potencira upravo ta vrsta borbe, borbe protiv visoke korupcije. Pogotovu smo to vidjeli u ovom poslednjem izvješataju gdje se zapravo diplomatskim jezikom kaže da Evrope nećemo vidjeti sve dok ne uđemo u konkretnu i otvorenu borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala. Stoga se mora bitno unaprijediti rad svih institucija koje su zaduženu za tu borbu, u smislu jačanja njihove efektivnosti, nezavisnosti, profesionalnosti, neselektivnosti- kazao je Bojović.
Borba protiv visoke korupcije sastavni je dio Bojovićeve treće inicijativa koja se tiče izmjena i dopuna Zakona o parlamentarnoj istrazi.
-Ove izmjene smo mi u Demokratskoj narodnoj partiji definisali još krajem januara tekuće godine, predlažući takođe izmjena još nekih zakona i posebno tužilačkih zakona. Naš cilj je bio da se izmijeni set zakona u ovoj oblasti kako bi se stvorili preduslove za efikasnu borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala. Tada nismo naišli na podršku unutar parlamentarne većine za tako krupne izmjene, tako da smo sve sveli na izmjene tužilačkih zakona, što je isto tako išlo neefikasno i sporo.
Veoma je važno da dođe do izmjena zakona koje sam naveo, posebno Zakona o parlamentarnoj istrazi. Čuli smo opravdane inicijative da treba formirati Anketni odbor i pokrenuti parlamentarnu istragu kako po pitanju izjava gospodina Duška Kneževića, (koji je izrazio spremnost da svjedoči u Skupštini na temu „kastodi računa“ i prvog miliona predsjednika, „ničije kuće“ pod Goricom, itd.), tako i po pitanju afere Možura i ubistva malteške novinarke. Međutim, pokretati parlamentarnu istragu prema postojećem zakonskom rješenju je deplasirano, jer neće dovesti do rezulatata. Prema postojećim zakonskom rješenju Anketni odbor se bira prema paritetnoj osnovi, dakle jednak broj članova iz pozicije i opozicije, tako da su sve dosadašnje parlamentarne istrage završavale sa tehničkim izvještajima. Bilo je raznoraznih opstrukcija u dosadašnjoj praksi rada anketnih odbora, jedan broj lica nisu se ni pojavili da daju izjave pred anketnim odborima ili su odbili da to učine, itd. Mi smo pripremili izmjene Zakona koje bi Anketni odbor učinile funkcionalnim, a parlamentarnu istragu, kao jedan od ključnih nadzornih instrumenata Skupštine CG, učinile efikasnom. Te izmjene izmešu ostalog podrazumijevaju da se Anketni odbor ne bira na paritetnoj osnovi, već prema zastupljenosti u parlamentu, da se propisuje obaveznost odazivanja na poziv Anketnog odbora, itd.- rekao je Bojović.
Bojović je zaključio da podnešene inicijative pokazuju da je DF spreman da preuzme odgovornost u bilo kojoj sferi, posebno u sferi borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala gdje su rezultati najurgentnije potrebni.
Ljudi su protestovali zatvorili im kafane a ona u Berlinu puva usta jedni drugima. I ovaj predlaže. Za šta, palu vladu…
Tvoja je potpisala vakcine za ROSSU, je li uzela koji dinar od toga. Ima li papire koliko je poslala?
Ovaj DF ne zna sta radi i kad se javi sve to zvuci jadno i bijedno.
Ovaj DF ne zna sta radi i kad se javi sve to zvuci jadno i bijedno.