Slučaj Ramada bio je pravi test za državne organe koji oni nijesu prošli, već su još jednom pokazali da se korupcija u Crnoj Gori isplati i da je prije svega Vlada njen promoter, ocijenio je danas predsjednik Fondacije za građansku hrabrost, Mladen Bojanić.
Fondacija je objavila publikaciju Riječi, djela i poruke – slučaj Ramada čiji je cilj, kako je kazao Bojanić, da ostane trajno zapisano kako su se ponašale instiutucije u ovom slučaju.
„Možda u ovom trenutku ne pomjerimo ništa, ali želimo da ostavimo svjedočanstvo, da ovo ostane trajno zapisano kako su se ponašale institucije u ovom slučaju. Ova knjiga je dobila broj u Narodnoj biblioteci na Cetinju i biće dio arhiva, pa će neko za deset, 20 godina pisati novu modernu istoriju i imaće materijal veoma interesantan o korupciji i odnosu institucija prema korupciji“, rekao je Bojanić.
Aferu je 2016. otkrila Patricija Pobrić koja je zbog toga ostala bez posla, i kao zviždač bila na meti brojnih pritisaka. Bojanić je 1. juna 2016. kao poslanik u Skupštini na konferenciji za novinare prvi upoznao javnost da su računi za troškove partijskih skupova Socijaldemokrata (SD) u Ramadi plaćeni državnim novcem, preko Direkcije za željeznice.
Već 2. juna 2016. Bojanić je informaciju o zloupotrebi državnih resursa dostavio Vrhovnom državnom tužilaštvu, Državnoj revizorskoj instituciji i Agenciji za sprečevanje korupcije (ASK).
Slučaj je nakon četiri godine rezultirao presudama Osnovnog, Višeg i Apelacionog suda time što je jedna osoba (direktor Direkcije za željeznice Nebojša Obradović) osuđena pravosnažno za korupciju, zloupotrebu službenog položaja u produženom trajanju, a šest osoba za lažno svjedočenje. Prema presudi, Obradović je 8. februara 2016. godine s umišljajem, protivpravnim iskorišćavanjem službenog položaja, pribavio korist Socijaldemokratama Ivana Brajovića, a oštetio Direkciju za željeznice, jer je platio dva računa u ukupnom iznosu od oko 950 eura za održavanje skupova te partije u hotelu “Ramada”. Brajović je tada bio ministar saobraćaja, ali u ovom slučaju nije odgovarao.
„Vlada je za gotovo svih sedam državnih službenika nekim trulim kompromisima dogovarala da neki podnesu lične ostavke da bi ih već sjutra rasporedila na drugo radnom mjesto sa istom platom koju su imali ranije. Dakle, u pitanju je izbjegavanje odgovornosti, klasičan marifetluk i vrlo direktno je Vlada u ovom slučaju promoter korupcije“, kazao je Bojanić.
On je rekao da su publikacijom htjeli da prikažu sistemski problem na jednom slučaju, iako je u pitanju mala suma.
„Ovo je možda jedini slučaj koji je poptuno do kraja doveden što se tiče krivično pravne odgovornosti iako je ostalo otvoreno pitanje – A šta sada, kako spriječiti korupciju kad ljudi koji su pravosnažno optuženi za korupciju i lažno svjedočenje nemaju nikakvu sankciju u državnom organu?“, rekao je Bojanić, koji je urednik publikacije.
On je dodao da je interesantno da ni nakon skoro četiri godine i završetka svih postupaka oni koji su u početku bili najodgvoorniji da to sankcionišu i profesionalno i politički, u prvom redu Vlada, ASK, nijesu ništa uradili da slučaj dobije politički odnosno profesionalni epilog.
„Pošto sam ja prezentovao prve dokaze najavio sam da će ovo biti test za sve državne organe kako će se ponašati u ovom slučaju. Vlada i ASK, prije svih, uradili su upravo suprotno onome što su govorili da će uraditi u borbi protiv korupcije. Vlada je na kraju poslala jednu užasnu poruku da se korupcija isplati, nema drugog zaključka nakon svega“, rekao je Bojanić. Interesantno je, kako je dodao, da je u nalogu trezora navedeno da je hotelu Ramada plaćeno za konsultantske usluge. „Tužilaštvo je na kraju nakon što je tri puta odbijena krivičnu prijavu za lažno svjedočenje, procesuiralo šest osoba ali ne i Ivana Brajovića za koga je tužilac imao opravdanje da je imao razloga da vjeruje da su plaćene neke hotelske usluge iako jasno na papiru piše konsultanstkse, ali je jasno da je Ivan Brajović na kraju izuzet od bilo kakve krivične odgovornosti“, rekao je Bojanić.