Bojan Komatina pita VDT-a i SDT-a: Zašto na spisku zločina za istragu nema zločina u Murini koji je počinio NATO 1999?

0

Dr Bojan Komatina reagovao je na jučerašnje pisanje Vijesti a povodom usvojene Strategije o istraživanju ratnih zločina 2024-2027 i najave VDT-a i SDT-a da će ponovo otvoriti istrage o ratnim zločinima koji su se dogodili u Crnoj Gori u toku 90-ih godina prošlog vijeka.

Komatina je unuk, tragično postradalog Manojla Komatine koji je stradao u zločinu NATO pakta prilikom bombardovanja 1999. godine.

On se obratio VDT-u i SDT-u sa pitanjem zašto na spisku zločina za istragu nema zločina u Murini koji je počinio NATO pakt 30. aprila 1999. godine i zašto se na svaki način taj zločin pokušava sakriti i minimizirati.

„Pozdravljam inicijativu da se istraže svi ratni zločini ali isto tako  pitam kako je moguće da ova država  I gotovo sve njene institucije  kao i NVO sektor koji se bavi ratnim zločinima (HRA,CGO…) jedino zločin na Murini ne priznaju za zločin i jedino  te žrtve ne kvalifikuju kao žrtve zločina već kao žrtve nekakve NATO intervencije“, kazao je Komatina.

Te žrtve…ta  djeca su bili građani ove države i  ubijeni u sred bijela dana…dok su se igrali i obavljali redovne aktivnosti…ubijeni bombama bez ikakvog upozorenja i najave opasnosti od bombardovanja.

„Zato pozivam i molim tužilaštvo da se i prema ovim žrtvama ophodi kao prema žrtvama zločina….i da i za ovaj zločin pokrene istragu i utvrdi ko je u komandnom lancu NATO pakta izdao naređenje da se u sred dana bombarduje civilni cilj…a da se pritom ne upozore građani i civili na opasnost. Ili ako je iz NATO pakta došlo  upozorenje da će se taj most bombardovatiko je u tadašnjem republičkom rukovodstvu i iz kojih razloga  prećutao tu informaciju i na taj način poslao u smrt 6 gradjana Murine „, pita doktor Komatina.

Razumije da smo mi sad neka članica tog za njega zločinačkog NATO pakta…ali ipak smatra da država mora imati makar minimum dostojanstva …

„A taj minimum su valjda životi naše djece i da ova država mora da se prema tim žrtvama ophodi sa pažnjom i da ih proglasi žrtvama zločina a ne kao do sad žrtvama nekakve intervencije. A od saveznika vaših iz NATO pakta dosad nismo dobili ni makar izvinjenje za taj zločin i žrtve, a svakodnevno nas pozivaju da se suočimo sa zločinima koji su nažalost počinjeni u Crnoj Gori. Mada  zašto bi nam se oni  izvinjavali kad mi sami sebe i svoje žrtve ne poštujemo…pa zašto bi i oni. Zato na kraju još jednom pozivam i molim VDT i g.Markovića, SDT i našeg komšiju g.Novovića…kao i sve gore navedene državne činioce i NVO sektor da se prema ovom događaju odrede kao i prema ostalima zločinima,pa koliko god grantova i donacija zavisilo od toga  jer  grijeh je da tako ne učine i grijeh je makar ne pokušati doći do istine“, zaključio je Komatina.

SDT otvara istrage o Deportacijama, Bukovici, Morinju i Kaluđerskom lazu

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) trebalo bi da u naredne dvije godine na osnovu analize postojećih podataka, ali i dokaza dobijenih iz Rezidualnog mehanizma u Hagu, moguće ponovo otvori istrage u ranije pravosnažno okončanim predmetima ratnih zločina počinjenih u Crnoj Gori – Deportacija, Bukovica, Morinj i Kaluđerski laz, prenijele su juče Vijesti.

Takav zaključak može da se izvuče iz nedavno usvojene Strategije za istraživanje ratnih zločina 2024 – 2027. godine, sa pratećim dvogodišnjim Akcionim planom, koju je izradilo Vrhovno državno tužilaštvo.

“Imajući u vidu nedavne izmjene Zakona o krivičnom postupku, koje su omogućile razmjenu informacija i preuzimanje dokaza od Međunarodnog rezidualnog mehanizma, sveobuhvatnija analiza dokumenata i informacija u vezi sa događajima u odnosu na koje su postupci za ratne zločine već pravosnažno okončani (Morinj, deportacija, Bukovica, Kaluđerski laz), trebalo bi da bude obuhvaćena Strategijom za predstojeći period”, piše u tužilačkom dokumentu u koji su “Vijesti” imale uvid.

To je drugi takav dokument koji je u proteklih 10 godina usvojilo Vrhovno državno tužilaštvo – Strategija o ratnim zločinima iz 2015. godine bio je šturi plan napisan na svega tri stranice, bez analize stanja, opisa problema, strateških i operativnih ciljeva, a nije bio praćen ni akcionim planom…

U novoj Strategiji navodi se da je i u ranijem strateškom dokumentu bilo predviđeno ponovno pregledanje pravnosnažno okončanih predmeta – Morinj, Deportacije, Bukovica i Kaluđerski laz, uz objašnjenje da je to navodno i urađeno, ali da su slučajevi zatvoreni…

“Nakon pregleda dokumentacije u ovim predmetima nisu pronađene informacije koje bi poslužile kao osnov za pokretanje novih postupaka, ali su na osnovu njih upućene zamolnice Haškom tribunalu koje nisu dale rezultate i predmeti su arhivirani”, piše u dokumentu VDT-a.

Za ova četiri predmeta godinama su vođene istrage, kasnije i sudski postupci, a samo zločin u logoru “Morinj” djelimično je okončan pravosnažno osuđujućom presudom, dok su optuženi u svim ostalim slučajevima oslobođeni krivice.

U Strategiji piše i da se pred Specijalnim državnim tužilaštvom trenutno sprovodi izviđaj u sedam predmeta ratnih zločina, dok su u toku i dva sudska postupka zbog ratnih zločina.

SDT od kraja juna vodi i istragu protiv bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića, koji se sumnjiči da je počinio – “ratni zločin protiv civilnog stanovništva” na području Cavtata tokom 1992. godine.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.